
A veszélyhelyzet idején a szentendreiek példás összefogását bizonyították a Szentendréért Közalapítvány számlájára érkezett adományok – közel 6,9 millió forint gyűlt össze. A városvezetés által kezdeményezett gyűjtés célja az volt, hogy a járványügyi intézkedések miatt nehéz helyzetbe került szentendreieknek segítséget nyújtson élelmiszer- vagy pénzadománnyal, ill. a hiányzó védőfelszereléseket és eszközöket beszerezzék.
A március 11-i veszélyhelyzet kihirdetése után a közalapítvány kuratóriuma egyhangúan úgy döntött, hogy a rendkívüli helyzetben a Szentendréért Közalapítvány – a korábban vállalt kötelezettségei mellett – a szabad pénzügyi kapacitását felajánlja a védekezésre, ill. a nehéz helyzetbe kerülők támogatására. A kuratórium – egyetértve az adománygyűjtési kampány elindításával – úgy határozott, hogy a felajánlott támogatásokat befogadja, kezeli, és felhatalmazza a közalapítvány elnökét, hogy döntsön a felajánlott támogatások felhasználásról.
Szentendre városvezetése meghirdette a közalapítvány szerepvállalását, és a „Segíts, hogy segíthessünk!” kampányában arra kérte a lakosságot, hogy aki teheti, pénzadománnyal vagy élelmiszerrel, tisztítószerrel segítse a veszélyhelyzetben rászorulóvá váló szentendreieket. A természetbeni adományok kezelésére az önkormányzat a Szentendrei Éléstárat hozta létre.
A veszélyhelyzet ideje alatt a közalapítvány mintegy 1,5 millió forintot fordított a támogatásokra és a védekezésre. Az Éléstár feltöltésére közel 1 millió forintot, a nehéz helyzetbe kerültek támogatására 300 eFt-ot, célzott támogatásra 90 eFt-ot, egyéb védekezésre (fertőtlenítés) több mint 100 eFt-ot költött az alapítvány.
A járványhelyzettel összefüggésben a nyári táborozásra fordított támogatás megnövelése is szükségessé vált, összesen 900 eFt támogatási keretről döntött a kuratórium. Erre egyrészt azért volt szükség, mert a veszélyhelyzet miatt nőttek gyermektáboroztatási igények, másrészt biztosítani kellett a védőfelszereléseket és egyéb eszközöket, erre 600 eFt-ot költött az alapítvány. Ezen felül arról is döntött a kuratórium a június 25-i ülésén, hogy támogatja a tábor gyermekprogramjait, a Skanzen belépőjegyekre 300 eFt-os keretet határozott meg.
A kuratórium a júniusi ülésén egyhangúan elfogadta az elnök beszámolóját a Közalapítvány pénzügyi helyzetéről, és megszüntette a veszélyhelyzettel kapcsolatos támogatások felhasználására vonatkozó felhatalmazását
A veszélyhelyzet ideje alatt dr. Bartha Zsolt szentendrei és pilisszentlászlói háziorvos szolgálati autóját, benne minden orvosi felszerelésével ellopták. Az új gépkocsira és az orvosi felszerelésre küldött adományokat (3,3 mFt-ot) szintén a Közalapítvány kezelte. Amikor meglett a gépkocsi a dr. Bartha Zsoltnak szánt adományokat az alapítvány visszautalta.
A Közalapítvány egyik fontos célja, hogy a város kulturális rendezvényeinek, művészeti programjainak megvalósítását támogassa. A kuratórium áprilisi ülésén döntött arról, hogy a Ferenczy Múzeumi Centrummal az „Újragondolt Czóbel 5.0” kiállítás megrendezésére szánt adományok kezelésére együttműködési megállapodást köt.
A kuratórium a legutóbbi, július végi ülésén a koronavírus újbóli terjedésének megelőzése érdekében, a lakosság által felajánlott támogatási keret terhére 500 eFt értékben védőeszközök (arcmaszk, gumikesztyű, fertőtlenítő szerek stb.) vásárolásáról döntött. A védőeszközöket – igény szerint – a közfeladatot ellátó szervezetek részére kell eljuttatni.