2021. augusztus 26., 20:26
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Dera-pataktól északra fekvő ipari övezet és a volt szovjet laktanya területén a talaj- és a felszín alatti vizek súlyos szennyezettségének felszámolása évek óta húzódó ügy. Fülöp Zsolt polgármester többször szorgalmazta a BM önkormányzati államtitkárságnál, hogy mielőbb kezdődjön meg a kármentesítés. Azzal, hogy a PM Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala (PMKH) elfogadta a 2018-ban készült beavatkozási tervet és előírta annak végrehajtását, a kármentesítés a megvalósítás szakaszába léphetett.

Tavaly, amikor már egyre sürgetőbbé vált a beavatkozás megkezdése Fülöp Zsolt kezdeményezésére Budakalász és Pomáz polgármestereivel összefogva közösen léptek fel a 14 település ívóvízellátását veszélyeztető szennyeződés mielőbbi megszüntetése érdekében. Az egyre csak halogatott kármentesítés napirenden tartásával a Greenpeace aktivistái is múlhatatlan érdemeket szereztek.

A PM Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalának (PMKH) határozatával a kármentesítés végre a megvalósítás szakaszába léphetett.  A PMKH a Közép-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóságot (KDVVIZIG) jelölte ki a beavatkozás megvalósítására. KDVVIZIG igazgatójának augusztus 26-án érkezett levele szerint a műszaki beavatkozás teljes körű elvégzésére a pénzügyi forrás rendelkezésre áll. A kivitelező kiválasztása már megtörtént, a szerződés aláírását készítik elő. Ezzel párhuzamosan a monitoring kutak üzemeltetőitől kérik be a hozzájárulásokat, ill. Szentendrétől területhasználati engedélyt kértek.

A beavatkozás az utolsó pillanatban kezdődik, hiszen a 2018-ban készült beavatkozási terv szerint a talaj- és a felszín alatti vizekben lévő szennyezés öt éven belül (vagyis 2023-ra) elérte volna az ivóvíztermelő kutakat, amelyek 120 ezer ember egészséges ivóvízzel történő ellátását biztosítják. (Műszaki beavatkozási terv/ 18. oldal).

Remélhetőleg mielőbb megkezdődik a két-három évet is igénybe vevő kármentesítési beavatkozás (Műszaki beavatkozási terv/ 108. oldal), és Szentendre‌ ‌Regionális‌ ‌Déli‌ ‌Vízbázis‌ ivóvíztermelő kútjai továbbra is biztonságosan kiszolgálhatják a környék lakóit.