2017. február 27., 13:48
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Célunk egy élhető, fenntartható és a gyorsan változó környezethez alkalmazkodni tudó, mindig megújulni képes város megteremtése – mondta lapunknak Verseghi-Nagy Miklós, Szentendre polgármestere, akivel az elmúlt két és fél év eredményeiről és a város jövőjét érintő tervekről beszélgettünk.

A 2017-es esztendő első polgármesteri ciklusának félideje. Elégedett az elmúlt két és fél év teljesítményével?
Úgy gondolom, hogy nem nekem kell elégedettnek lennem. Erről a szentendreieket kell megkérdezni, és törekszem is arra, hogy folyamatos legyen a visszajelzés. Amikor két és fél évvel ezelőtt bizalmat kaptam és elnyertem a polgármesteri tisztséget, az itt élőkkel együtt alakítottuk ki azt a programot, amely mentén elterveztük, milyen Szentendrén élnénk szívesen. Határozott elképzeléseink vannak a város jövőjéről, amit három stratégiai pontban összegeztünk: az épített környezet fejlesztése, a városi közszolgáltatások minőségének javítása, valamint a közösségépítés. Elégedett abból a szempontból lehetek, hogy a legfontosabb döntéseket mindig sikerült úgy meghoznunk, hogy illeszkedjenek ezekhez a stratégiai szempontokhoz. Úgy tudunk jó úton haladni, ha minden döntésünkben a köz érdekét helyezzük előtérbe.

A közérdek ugyanakkor nem mindig esik egybe az egyének akaratával. Hogyan lehet megtartani az egyensúlyt?
Városvezetőként a közösség igényeit kell szem előtt tartanom, és arra kell törekednem, hogy ezeket az igényeket összeegyeztethetővé tegyem a lehetőségeinkkel. A közösségi akarat az egyes emberek szándékaiból születik meg. Fontosnak tartom, hogy ezek kifejezésre juthassanak, ezért folyamatos párbeszédre törekszünk az itt élőkkel. Folytatjuk a Párbeszéd Szentendréért elnevezésű konzultációsorozatunkat, melynek keretében nemcsak a kérdőíves formát fogjuk használni, de a rendszeresen megtartandó választókerületi „utcafórumokon” is meghallgatjuk a szentendreiek elképzeléseit.

Talán a szentendrei úthálózat mihamarabbi felújítása olyan ügy, amit mindenki támogatni tud.
Több ilyen ügy van, de valóban ez az egyik legfontosabb. A képviselőtestület is támogatásáról biztosította a Járható Szentendréért programot, amelynek alapját az a kormányzati támogatás jelenti, amely évi 300 millió Ft hiteltörlesztéstől tehermentesíti a költségvetésünket. A városi utak állapota évtizedes lemaradást mutat a megnövekedett igényekhez képest. Szentendre belterületén még ma is 124 kilométer földút található, és a meglévő, szilárd burkolattal rendelkező úthálózat minősége is fejlesztésre szorul. A Járható Szentendréért Programunk két fejlesztési irányt határoz meg. Az útstabilizációs projektek nagyobb szilárdságot és terhelhetőséget biztosítanak a meglévő útszakaszoknak. A nagyobb költségigényű tervezési és építési projektek új utak és járdák építését célozzák. A négyéves útrekonstrukciós program nemcsak az itt élők, hanem az ide látogatók kényelmes és biztonságos közlekedését is szolgálja.

És mi az, amivel több látogatót tudunk a városba vonzani?
Szentendre továbbra is kiemelt turisztikai célpont. A hangulatos belváros, a műemlékeink vagy a csodálatos természeti környezet már önmagukban is elég vonzerőt jelentenek. Tartalmas közösségi programokkal és értékes kulturális kínálattal azonban tovább fokozhatjuk az érdeklődést. Bizonyíték erre a tavaly első alkalommal megrendezett ArtCapital vizuális művészeti fesztiválunk, melynek programjaira több mint 50 ezer látogató volt kíváncsi. A szentendrei képzőművészeti hagyomány idő- és értékálló vonzerő, amire érdemes építenünk. A célunk az, hogy Szentendre ismét a képzőművészet hazai fővárosává váljék, ezért az ArtCapital fesztivált idén bővített programmal ismét megrendezzük.

Az itt élők jogos igénye ugyanakkor, hogy a pezsgő kulturális programokon túl a hétköznapok során fontos szolgáltatások színvonala is megfelelő legyen…
Ez így van. Számunkra, akik itt élünk Szentendre nem elsősorban fesztiválváros, hanem az otthonunk, ahol óvodába vagy iskolába járnak a gyermekeink, ahol a hivatalos ügyeinket intézzük, vagy éppen egészségügyi ellátást szeretnénk igénybe venni.
Az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektettünk a városi szolgáltatások színvonalának javítására is. Sikerült részlegesen felújítanunk a gyermekorvosi rendelőt, a szakorvosi rendelő esetén pedig elértük, hogy a meghosszabbított rendelési idő révén kevesebbet kelljen várni a vizsgálatokra és az eredményekre. Ezen kívül elkezdtük a 24 órás helyi ügyeleti rendszer bevezetésének előkészítését is.
Pályázati támogatásokból sikerült négy jelentős városi középület energetikai felújítását is megvalósítanunk. A Fehérház, a központi ebédlő, a városi bölcsőde és a felnőtt háziorvosi rendelő korszerűsítése során csaknem 1400 négyzetméteres felületen építettünk be 430 új nyílászárót, és 3066 négyzetméternyi falfelület kapott korszerű szigetelést. Az Egres úton 100 gyermek számára helyet biztosító, új óvodaépületet avattunk fel, valamint megújult a Bimbó úti és a Püspökmajori Óvoda is.
Kellő gondot fordítottunk a kulturális intézményeinkre is: a Miniszterelnökséggel összefogva csaknem 60 millió forintból újítottuk fel a Czóbel Múzeumot, és egy 6,5 millió forintos fejlesztés keretében családbarát funkciókkal bővítettük a Pest Megyei Könyvtár épületét.
Sikeresen pályázunk a rendelkezésre álló forrásokra. A napokban 156 millió forintos támogatást nyertünk a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól, amelyből megvalósíthatjuk a Gyermekorvosi rendelő, a Rákóczi és Izbégi iskolák hőszigetelését és nyílászárócseréjét.

Zajlik a város építési szabályzatának lakossági véleményezése is. Hogyan képzelik el a jövő Szentendréjét?
Talán fontosabb, hogy hogyan képzelik el a szentendreiek. Ebben a kérdésben is elsődlegesen az ő véleményükre vagyunk kíváncsiak. A településfejlesztési tervekhez március 31-ig várjuk a javaslataikat. Most ott tartunk, hogy egy lehetséges jövőképet vázoltunk fel a városunk számára, mely olyan fontos területre koncentrál, mint a környezeti értékeink megőrzése, a város gazdasági potenciáljainak növelése, a közműhálózat és a közlekedési infrastruktúra fejlesztése.
Célunk egy élhető, fenntartható és a gyorsan változó környezethez alkalmazkodni tudó, mindig megújulni képes város megteremtése. Mindenkire partnerként tekintünk, aki tudásával, tapasztalatával képes tenni azért, hogy elérhessük ezt a célt.