2020. szeptember 11., 14:40
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 4 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A szentendrei civil közösségek 2008. óta kezdeményezték, hogy a város csatlakozzon a Klímabarát települések szövetségéhez. Mivel hazai és nemzetközi pályázatokon való indulás előfeltétele, hogy a pályázó önkormányzatok rendelkezzenek klímastratégiával, Hernádi Krisztina képviselő asszony vállalta, hogy előkészít egy a formai feltételeknek megfelelő anyagot.

Szentendre klímastratégiája – ahogy az erről szóló előterjesztés fogalmazott – egy „bevezető munka a későbbi Klíma Akciótervhez”, egy „előkészítő anyag, mely hazai és nemzetközi pályázatokon való induláshoz már felhasználható. Azonban mindenképp javasolt az anyag továbbgondolása, Szentendre Klíma Akciótervének kidolgozása szakmai szervezetek és a város lakosságának bevonásával.”

A testületi ülésen azonban, Laárné Szaniszló Éva képviselőasszony szóvá tette, hogy az előterjesztés mellékletét a 2010-es Hegyvidéki Éghajlatváltozási Stratégiája alapján írta, melyet az MTA Szociológiai Intézet készített, azt állítva, hogy 99%-ban átvette, és ez plagizálás, amiért a képviselőasszonynak le kell mondania. Hernádi Krisztina elismerte, hogy felhasználta ezt a dokumentumot is a városi stratégiai anyag előkészítése során, de fel sem merült, hogy ezért az önkormányzatnak neki, vagy bárkinek fizessen. Fülöp Zsolt a kialakult helyzetben levetette a napirendről az előterjesztés tárgyalását.

Megkérdeztük Hernádi Krisztinát, mit gondol a plagizálás vádjáról, és arról, hogy felszólították mondjon le a mandátumáról.

– A testületi ülésen is elismertem, használtam az MTA Szociológiai Intézet által készített anyagot, de más forrásokat is. Sietve készítettem elő az előterjesztés mellékletét. Sajnálom, hogy elmulasztottam utalni arra, hogy ezt az anyagot forrásként használtam, de azt sem állítottam, vagy tüntettem fel rajta, hogy az én szellemi termékem. Ennyi hibát követtem el, de a plágium vád nem áll meg, ha a FIDESZ-es képviselők másként látják, jelentsenek fel, állok elébe.

Vicces lenne azt gondolni, hogy doktori címet készültem alapozni az előterjesztés mellékletére, amiért senki, semmilyen pénzt nem kapott. A 2010-es Hegyvidéki klímastratégia dokumentumot az MTA Szociológiai Kutatóintézet Klímabarát települések programjának projektvezetője, Antal Z. László (MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, Szociológiai Intézet tudományos főmunkatársa) vezetésével készült. Kapcsolatban állok vele, elmondta, hogy ez az anyag nyilvános, szabad felhasználású, és támogatja, hogy az általa leírtakat minél többen hasznosítsák, ültessék át a gyakorlatba is, örömmel üdvözölte a kezdeményezést, az első lépéseinket a klímatudatos település kialakítása felé, amelyben szívesen segít szakmai anyagokkal, előadással, szélesebb körű beszélgetésekkel is.

A Képviselő-testületi ülés óta a közösségi médiában – a tudatos kampánystratégia részeként – méltatlan, lejárató kampány folyik az üggyel kapcsolatban. A klímastratégia érdemi kérdéseit gondosan kerülve, például azt, hogy vajon miért nem készült már jóval korábban városi klímastratégia, miért nem csatlakozott korábban a város a Klímabarát Települések Szövetségéhez, holott Leányfalu, Pomáz, Vác – ahogy számtalan más település is –, ezt már évekkel ezelőtt megtette.