2023. április 5., 08:35
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 1 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Hajdú László festőművész Kontra című kiállításán aktuális gondolkodását leképező, az előző korszakokkal szoros kapcsolatban álló festménysorozatát láthatja a közönség  az IKON kiállítótér idei első tárlatán.

FRISSÍTÉS: A kiállítást Alföldi Róbert nyitotta meg. A színész, rendező beszédét ITT hallgathatják meg!

Helyszín: IKON – Szentendrei Képtár (Fő tér 2-5.)
A kiállítás 2023. április 6. és június 25. között, csütörtöktől-vasárnapig 10-18 óra között látogatható.

Számára fontos, hogy a mű hordozzon morális értéket, illeszkedjen egy bizonyos világképbe: „a kiemelkedő művek szakrális tárgyak is egyben és meditációra késztetnek” – írja. „A festészet öntörvényű világ, járja a maga útját, a festészet számomra a festői tér, vonal, motívum szabadsága. (…) Megfigyeléseim szerint a fiatalkori munkák gyakran expresszívek, majd megnyugszanak, statikussá válnak, az idők folyamán lekopnak a nyugtalan rétegek és marad a meditációs forma”. Saját szavaival a művei „belső víziók metaforái”.

Egyedi munkáiban a megélt tapasztalatai, a művészet fogalmának változásai és a filozófiai gondolkodás szubsztanciái öltenek vizuális formát. Gyakran egyetlen hangsúlyos szín- vagy vonalosztással olyan egyensúlyi helyzeteket teremt meg, amelyek a valóságban egy finom mozdulattal kizökkenthetők lennének. Ha maga a képtér a megszokott négyszögű képforma is, a motívumaival igyekszik dinamikus hatást kelteni, és az expresszív, plasztikus részletekben gazdag felületekkel, homorú és domború alakzatokkal megmozgatni a látványt. Redukált színkészlet és lírai geometria jellemzi a megszokott ecset helyett festőkéssel létrehozott, formázott (shaped canvas) festmény-objektjei tömegükkel is alakítják az őket körülvevő teret. Archaikus, prehisztorikus hangulatú munkáiban a természeti erők, a föld, víz, levegő, tűz (nap) megjelenési formáit keresi. A kiállításon aktuális gondolkodását leképező, az előző korszakokkal szoros kapcsolatban álló festménysorozatát láthatja a közönség.

A kiállításhoz, ahogyan az IKON-ban kiállító művészek számára már hagyomány, 10 lapos grafikai mappát ad ki a Ferenczy Múzeumi Centrum, amely ezúttal a művész naplószerűen rögzített gondolat-rajzai nyomán készül.

Ezekben a munkákban hangsúlyosan tetten érhető az a hármas egység, viszonyítási rendszer, amiben gondolkodik. „A vízszintes elválasztja a végest a végtelentől, a függőleges meghatároz egy helyet, helyzetet, a diagonális összeköti az egyik pontot a másikkal, és akár a végtelenbe hatol.” A vonalak három iránya hozza létre bonyolult formarendszerét, a sajátosan, Hajdú Lászlóra jellemző képi gondolkodást.

Hajdú László festő 1938-ban, Léván született, 1968 óta Szentendrén él és alkot. 1963-ban végzett a MKE (akkor Magyar Képzőművészeti Főiskola, ma Egyetem) festő szakán, mesterei: Domanovszky Endre, Kádár György, Barcsay Jenő. Stúdiumainak állomásai voltak 1964-ben Stuttgart, München, 1971-ben Franciaország, Olaszország, 1977-ben Pocitelju (YU) Nemzetközi Művésztelep. 1965-1982 között adriai-, égei-, földközi-tengeri utazásokat tett. 1966-1969 között Derkovits-ösztöndíjat nyert. 1984-ben a Szentendrei Grafikai Műhely nagydíját nyerte el, majd 2003-ban Munkácsy-díjat kapott. Alapító tagja a Szentendrei Grafikai Műhelynek, az Art’éria Galériának. 1989-től 1991-ig a Belvedere című művészeti folyóirat képszerkesztője volt. Először 1966-ban, a Fiatal Művészek Stúdiójában állított ki, egyéni tárlatai nyíltak: 1975-ben a szentendrei Művésztelepi Galériában, 1977-ben a Műcsarnokban, 1989-ben a Dorottya utcai kiállítóteremben.
1990-ben összefoglaló igényű kiállítást rendezett a budapesti Francia Intézetben, és ez az évtized két szentendrei és több külföldi bemutatkozást is hozott számára – Limburg, Stuttgart, Berlin, München, Esslingen, Böblingen jelezték útját. A magyar köz- és magángyűjtemények (MNG, FMC, Vass-gyűjtemény, stb.) mellett számos műve került külföldre is (pl. Németország, Korea, Olaszország). Az utóbbi évtizedekben néhány vidéki és budapesti galériába kapott meghívást, 2002-ben a Vigadóban visszatekintő kiállítást rendezett. Szentendrén – hosszú idő óta először – az IKON termeiben jelentkezik egyéni kiállítással.

A kiállítás kurátora: Muladi Brigitta

A KIÁLLÍTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOK:

  • Április 30. (vasárnap), 17:00
    Muladi Brigitta kurátori tárlatvezetése
  • Június 11. (vasárnap), 17:00
    Golovics Lajos művészettörténész tárlatvezetése
  • Június 25. (vasárnap), 17:00
    Johan van Dam, a hajdani az Artéria Galéria alapító vezetőjének tárlatvezetése.

www.muzeumicentrum.hu/
https://www.facebook.com/ferenczymuzeumicentrum
https://www.instagram.com/muzeumicentrum/