2017. november 3., 11:30
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 6 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Sajtótájékoztatóra hívta a média képviselőit Gulyás Gábor, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója. Az országban egyedülálló kortárs művészeti rendezvényről, az Art Capitalról kaphattak a résztvevők tájékoztatót.

2016-ban került sor a nulladiknak nevezett, „kísérleti” fesztiválra, amely egy adott témára épült – az időre, annak megélésére. Az idei, hivatalosan első Art Capital kiállításai és programjai között a fizikai és szellemi értelemben vett otthon és otthontalanság volt az összekötő kapocs. A június 9. és 24. közötti időszakra tervezett jövő évi fesztivál központi témája pedig a szimbolikus jelentésű kert lesz. Az Ösvények a kertben kiállításai a nyár végéig látogathatóak.
A jövő évi rendezvény a klasszikus szentendrei hagyományokon alapul: az újragondolt Czóbel-kiállítás, Ferenczy Béni tárlata, a Kmetty Múzeum felújítása után itt megrendezésre kerülő Kmetty-kiállítás is ezt példázzák.
18 kiállítást és 66 programot – tárlatvezetéseket, beszélgetéseket, irodalmi műsorokat és képzőművészeti elemzéseket, valamint filmvetítéseket kínált a látogatóknak az Art Capital ‘17. Egy támogatói szerződésnek köszönhetően a Ferenczy Múzeumi Centrum a jövőben már három évre előre tervezheti ezt a helyi tradíciókra támaszkodó, de nemzetközi kitekintéssel is bíró fesztivált.
Jövőre 30 helyszínen, a vizuális művészetek számos kiemelkedő hazai és nemzetközi képviselője részvételével kerül megrendezésre az Art Capital. A tervek szerint a film műfaja kapna az eddiginél nagyobb hangsúlyt. Újdonságot és egyúttal fontos közösségi programot is jelentene, ha a Dunán lehetne vetíteni, s az emberek a partról néznék a filmeket.
Annak érdekében, hogy a közönség hosszabban maradjon Szentendrén, ugyanúgy, mint Kapolcson vagy az Ördögkatlan fesztiválon, az FMC a jövőben szállást szeretne kínálni a városba érkezőknek.
A művészeti fesztiválon kívül 2018 másik fontos projektje a 20. századi magyar képzőművészet ikonikus alkotójának, Vajda Lajosnak szentelt kiállítás. A neves szakértőkből álló munkacsoport már két éve dolgozik a Vajdát nemzetközi kontextusban bemutató tárlat előkészítésén.
A jövő év kiemelkedő eseménye lesz a jeruzsálemi Izrael Múzeum kiállítása a Ferenczy Múzeum összes termében.
Gulyás Gábor a szentendrei múzeumi helyzetről és a jövőbeli tervekről is beszélt. A Ferenczy Múzeumi Centrum élő, jelentős hagyományok folytatójaként aktív művészeti közegben működik. A kisvárosban napjainkban is több mint 200 művész él. A múzeum hazai viszonylatban a legmagasabb önkormányzati támogatást élvezi. Az elmúlt években több új funkcióval is gyarapodó Ferenczy Múzeumi Centrum a Ferenczy Múzeum örököseként nemcsak nevében jelzi a kontinuitást, de utal az intézmény sokszínűségére is.
A Kmetty-, majd a Barcsay Múzeum után folytatódik az elhanyagolt állapotban levő kismúzeumok pályázati forrásokból való felújítása.
Az FMC a város önkormányzatával közösen jövőre is pályázatot hírdet a posta előtti Bizottság-ligetben felállításra kerülő köztéri alkotásokra.
2016 szeptembere óta 52 időszaki tárlat nyílt az FMC-ben. Ez nemcsak számszerűségét, de a kiállítások színvonalát tekintve is kiugróan magas. A nemzetközi résztvevők aránya is növekszik a tárlatokon.
Az átalakulási folyamat nemcsak mennyiségi, hanem tartalmi tekintetben is érződik. A múzeum fontosnak tartja a kortárs művészetek iránt érdeklődő közönség megszólítását. Ennek része a sikeres külföldi projektek megmutatása Szentendrén. Tavaly a Shiota-kiállítás keltett nagy szakmai és közönség visszhangot, jövőre pedig a Velencei Biennálé dél-afrikai projektjét láthatják a Szentendrére érkezők.
Az FMC a nemzetközi képzőművészet jelentős fórumain is jelen akar lenni: az idei Velencei Biennálén nagy sikerrel szerepelt Vincze Ottó River-pool installációja, a múzeum legközelebb Bécsben kíván egy köztéri projekttel megjelenni.
Szentendrét a legészakibb szerb városnak is nevezik, hiszen nemcsak egyházi, de fontos művészeti központja is ennek a térségnek – szerbiai vendégművészek érkeznek ide, a most nyíló Dumtsa Jenő-kiállításra több szerb múzeum adott kölcsön anyagot. Az FMC a jövőben intenzívebb kapcsolatokat szeretne kiépíteni a magyarországi kulturális intézetekkel is.
A sajtótájékoztatón elhangzott tények és tervek arról győzték meg az újságírókat, hogy Szentendre valóban a képzőművészet magyar fővárosává akar válni.

Rappai Zsuzsa

Fotók: Deim Balázs