A megszokottól eltérően, rövid időn belül, három egymást követő héten rendelt el ismét földi-kémiai szúnyoggyérítést Szentendrén Magyarország Kormánya. A beavatkozást 2024. július 9-én (kedden), a napnyugta utáni időszakban, kedvezőtlen időjárás esetén július 10-én vagy 11-én végzik el, ugyanebben az időszakban. Szerettük volna megtudni a gyérítést végző autó útvonalát, egyelőre sikertelenül, kérdésünkre nem érkezett válasz az állami illetékesektől.
A központi rendeletnek megfelelő június 25-i és a július 3-i kémiai szúnyoggyérítést követően július 9-én ismét földi úton, platós gépjárművön rögzített berendezések segítségével permetezik az irtószert a csípőszúnyogok ellen.
FRISSÍTÉS (2024. 07. 09.: 2024. július 4-én levélben kerestük meg a BM OKF Gazdasági Ellátó Központját és a szolgáltatót annak érdekében, hogy a szentendrei lakosságot tájékoztathassuk a szúnyoggyérítés pontos útvonaláról, illetve a gyakori beavatkozás indokairól. A BM OKF GEK ügyfélszolgálatától július 9-én két válaszlevelet kaptunk, először az alábbiakról tájékoztatták szerkesztőségünket.
„Az országos szúnyoggyérítési program keretében a BM OKF GEK által megbízott szakértők március eleje óta folyamatosan monitorozzák a csípőszúnyog tenyészőhelyek állapotát, amely alapján heti rendszerességgel kötelesek javaslatot tenni a BM OKF GEK megbízónak a tényleges kezelési területekre és technológiákra.
A Duna áradása a folyó teljes szakaszán extrém mértékű szúnyogártalmat eredményezett. Az áradást követően földi, majd légi biológiai lárvagyérítések történtek, majd megkezdődött a kifejlett szúnyogok elleni védekezés az érintett településeken. A szúnyogok egyedszáma a folyamatos utánpótlás következtében továbbra is magas, ezért szükséges további beavatkozás.
A csípésszám mérése az NNGYK által előírtaknak megfelelően történik. A mérés az ártalmat jelentő szúnyogfaj napi aktív időszakában történik. Általánosságban reggel 5-8 vagy este 18-21 óra között célszerű a mérést végezni. Szúnyogriasztó szert használni nem szabad! Egy-egy mérőponton mindig a szúnyogsűrűség mértékének megfelelő ideig kell végezni a gyűjtést. A szúnyogok legcélszerűbben csupasz lábszárakról és karokról gyűjthetők össze. Fokozott szúnyogártalom esetén elegendő 5 perc, mérsékelt szúnyogártalomnál azonban 10 vagy 15 perces mérés szükséges. A gyűjtéshez szippantócsövet szükséges használni. A vérszívás céljából letelepedett szúnyogokat a szippantó tölcséres végével leborítjuk, ügyelve arra, hogy a tölcsért teljesen ne szorítsuk bőrre, mert különben a levegő a csőbe nem tud behatolni. Adott mérőpont szúnyogsűrűségét csípés/óra/fő értékben, az 5-10-15 perces gyűjtési idő alatt begyűjtött szúnyogok számából állapíthatjuk meg.”
A második levél az alábbi térképrészletet tartalmazta. A szúnyoggyérítést végző autó szentendrei útvonalát sárgával jelölték (a kép rákattintva felnagyítható).
Az országos központi, földi-kémiai szúnyoggyérítés során a Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szert alkalmazzák. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által megbízott kivitelező (Szerocor Konzorcium) és a szakértői konzorcium (Pannon-Bio-Kalibra) álláspontja szerint a készítmény a kijuttatott mennyiségben kizárólag az érzékenyebb rovarokra káros, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik. A méhészeket az önkormányzat értesíti a gyérítés időpontjáról.
Az önkormányzat a Dunakanyar Környezetvédelmi Egyesülettel közösen szorgalmazza a biológiai szúnyoggyérítés alkalmazását. A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 36. § (2) bekezdése szerint a vérszívó szúnyogok egészségügyi kártevőnek minősülnek, melyek ellen védekezni kell. A klímaváltozás, a globális kereskedelem, közlekedés miatt a szúnyogok egyre több trópusi és szubtrópusi betegséget terjesztenek, és szaporodik az invazív szúnyogfajok száma is. A célzott gyérítésre tehát a járványügyi védekezés miatt szükség van.
A lakosság részére javasolt intézkedések a gyérítés ideje alatt
A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni. A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.
Az önkormányzat elkötelezett a biológiai gyérítés mellett
Szentendre Város Önkormányzata is csatlakozott a Dunakanyar Környezetvédelmi Egyesület kezdeményezéséhez, amely folyamatosan szorgalmazza a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságánál, hogy a környezetre káros kémiai szúnyoggyérítés helyett a biológiai szúnyoggyérítést alkalmazzák a központi gyérítés rendszerében. A biológiai gyérítéshez azonban a szúnyogtenyésző-helyek feltérképezésére van szükség, a program évek óta folyik. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szúnyoggyérítéssel foglalkozó oldala több más akadályt, nehézséget is felsorol a biológiai gyérítéssel kapcsolatban, így a helyszíni és az időjárási viszonyokat.
Mi tehetünk a szúnyogok ellen?
A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék ki vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízfelületeket. Szentendre önkormányzata az utóbbi két évben ingyenes esővízgyűjtő programot szervezett a lakosság körében. Ennek keretében a tartály mellé biológiai szúnyoggyérítő tablettákat is kapnak a jelentkezők, akik cserébe azt vállalják, hogy a tapasztalataikat megosztják az önkormányzattal.