Három polgármesterjelöltet és mind a tíz egyéni választókerületben három-három képviselőjelöltet vettek nyilvántartásba május 3-ig Szentendrén.
A Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület (TESZ) Fülöp Zsolt jelenlegi polgármestert jelölte polgármesternek ismét, és valamennyi választókerületben állított jelölteket, részben a jelenlegi képviselőkkel, részben megújult csapattal.
Az Összeköt-FIDESZ-KDNP közös polgármesterjelöltje Petricskó Zoltán, aki 2014 és 2019 között a város alpolgármestere volt. A jelölő szervezet mind a tíz választókerületben állított jelölteket, részben korábban is képviselőként dolgozók személyében.
Harmadik jelölő szervezetként a Mi Hazánk Mozgalom és a Szentendrei Nemzeti-Konzervatív Kör jelentette be jelöltjeit. Polgármesterjelöltjük dr. Filó András, aki korábbi választásokon is indult már. Őt az 01-es számú egyéni választókerületben képviselőjelöltként is bejelentették. A Mi Hazánk Mozgalom-Szentendrei Nemzeti-Konzervatív Kör is minden szentendrei választókerületben állított jelöltet. A jelölő szervezet valamennyi jelöltje esetében május 2-án hozta meg a határozatát a Helyi Választási Bizottság, melynek döntése várhatóan május 5-én lesz jogerős.
Szentendrén eddig a bolgár, görög, horvát, lengyel, roma, román és szerb nemzetiség állított jelölteket. (A bejelentés még nem minden esetben jogerős, a nyilvánatartásba vétel a Helyi Választási Bizottság május 6-ára összehívott ülésén várható.) A nemzetiségi önkormányzati választásról IDE kattintva találhatók részletes információk.
A szentendrei jelöltekről a választás oldalán ITT, a polgármesterjelöltekről ITT lehet tájékozódni.
A város honlapján a választási információk között a jelöltállítással kapcsolatos határozatok is elérhetők a Helyi Választási Bizottság határozatai között, IDE kattintva.
A 2024. június 9-ei önkormányzati választásokra a polgármester- és egyéni képviselőjelölteket május 6-án 16:00 óráig, a listákat május 7-én 16:00 óráig jelenthetik be a jelölő szervezetek.
Fontos határidők májusban
Május a választópolgárok számára is tartogat fontos határidőket. A magukat a 13 hazai nemzetiség valamelyikéhez tartozónak valló választópolgárok a hónap végéig kérhetik felvételüket a nemzetiségi névjegyzékbe, a kérelem május 31-én (péntek) 16 óráig nyújtható be. Szintén eddig a napig kérhető a névjegyzékből való törlés.
A fogyatékkal élő választópolgároknak május 31-én (péntek) 16 óráig van lehetőségük Braille-írással ellátott szavazósablont igényelni; akadálymentes szavazóhelyiség biztosítását június 5-én (szerda) 16 óráig kérhetik. Mozgóurnát igényelni elektronikusan vagy papír alapon (személyesen, meghatalmazott útján vagy postai úton) lehet egészségi állapot, fogyatékosság, illetve fogva tartás miatt. Ennek részletes szabályairól a https://www.valasztas.hu/mozgourna-igenylese linken lehet tájékozódni.
Magyarországon hagyományosan népszerű az átjelentkezéssel szavazás, amellyel azok számára biztosítják a voksolás lehetőségét, akik nem tartózkodnak állandó lakhelyükön a választás napján. Átjelentkezni május 31-én (péntek) 16 óráig van lehetőség, az átjelentkezési kérelem visszavonását pedig június 7-én (péntek) 10 óráig kérhetik a választópolgárok.
Az átjelentkezésről érdemes tájékozódni, mert az önkormányzati választás átjelentkezési szabályai eltérnek az országgyűlési választás átjelentkezési szabályaitól.
Önkormányzati választás: szavazás átjelentkezéssel csak a tartózkodási helyen
Míg az országgyűlési választáson a választópolgárok bármely magyarországi településre átjelentkezhetnek, és ott – szavazólapjuk előzetes átszállításával – a lakóhelyük szerinti választókerület jelöltjeire voksolhatnak, addig a helyi önkormányzati választáson a választó csak a bejelentett tartózkodási helyére jelentkezhet át, és csak a tartózkodási hely szerinti szavazókörben voksolhat, az ottani jelöltekre. Szavazatát ily módon kizárólag akkor adhatja le, ha a tartózkodási helyet a választás kitűzése előtt legalább 30 nappal létesítette (a közelgő választás esetében ez a dátum 2024. február 11.), valamint feltétel, hogy a tartózkodási helyet a szavazás napjáig ne szüntesse meg, annak érvényessége legalább a választás napjáig fennálljon.
Mivel az önkormányzati választáson nincsenek külön az átjelentkezőknek kijelölt szavazókörök, a kórházban tartózkodók, a fogvatartottak ezúttal nem gyakorolhatják szavazati jogukat az önkormányzati választáson (kivéve, ha a választópolgár lakó- vagy tartózkodási helye ugyanabban a szavazókörben van, ahova a kórház vagy büntetés-végrehajtási intézet is tartozik).
Az európai parlamenti választáson átjelentkezési kérelmet benyújtva az ország bármely, szabadon választott településének kijelölt szavazókörében leadhatja szavazatát a választópolgár, ebben az esetben azonban helyi önkormányzati választáson nem szavazhat, ha az adott településen nincs a fent meghatározottak szerint létesített tartózkodási helye.
Valamennyi kérelem benyújtható elektronikus úton, elektronikus azonosítással vagy elektronikus azonosítás nélkül a www.valasztas.hu oldalon, valamint személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján a helyi választási irodában.
A Helyi Választási Iroda elérhetőségei:
2000 Szentendre, Városház tér 3.
Telefon: +36 26/785-159;
E-mail: valasztas@szentendre.hu
Honlap: www.szentendre.hu/valasztasi-informaciok/