2015. március 30., 10:50
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Andorka Péter a Vujicsics Tihamér Zeneiskolában mutatta be szentendrei zenetanárok előtt legújabb szerzeményét, városunk új himnuszát. A szándék szerint a hamarosan megjelenő, iskolásoknak készült helytörténeti kiadvány CD- és kottamellékleteként jelenik meg Szentendre dala.

Bár korábban íródott már rap-stílusban Szentendre-dal, és több iskolának saját „nótája” van, ez a mű himnuszhoz méltóan patetikus és fülbemászó, iskolai ünnepségeken énekelhető, egyedi dallam. A fiatal zeneszerző a művet Orgoványi Anikó versére komponálta, s a bemutatóra több, általa készített partitúrával érkezett. A dalt a capella, nagyzenekari, kamara-zenekari és iskolai kórusoknak szánt, egyszerűsített átiratban is elhozta.

A Szentendre és Vidéke először 2007-ben írt Péterről, annak kapcsán, hogy megjelent Üzen Március című művének CD-je. A Petőfi Sándor, Arany János, Kányádi Sándor, Wass Albert verseire írt ünnepi művet elsőként Alma Materében, a Ferences Gimnáziumban mutatták be.

Andorka Péter már ötévesen zenét tanult, először az ütőhangszerekkel ismerkedett Balázs Oszkárnál az Andor Ilona Alapfokú Művészeti Iskolában, majd tíz évig a Vujicsics Tihamér Zeneiskolában zongorázott Z. Lakos Ágnes tanítványaként és egy ideig magántanulóként Gács Anikónál. A zongora mellett harsonán tanult Barnás Andrásnál és a klasszikus gitár szakot is felvette (tanára: Gulyás László). Első kompozíciójával, egy négykezes zongoradarabbal tizenkét évesen megnyerte a Vujicsics Tihamér Zeneiskola házi zeneszerző-versenyét. 2001-ben felvették a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába zeneszerzés szakra, és tanulmányait a kitűnő érettségi után kezdte meg Csemiczky Miklós és Kocsár Miklós zeneszerzőknél. 2007-ben felvették a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre egyházzene és zeneszerzés szakra, ahol zeneszerzést tanult Vajda János növendékeként. 2009-ben elnyerte Szentendre Talentum Ösztöndíját.

Mára diplomás zeneszerző, zeneművész-tanár és jelenleg harmadik diplomáján dolgozik zeneelmélet-tanár szakon a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy elvégezte a Magyar Rádió hangmester-hangtechnikus képzését, tanult digitális és analóg fotózást, s emellett, a tanításon, zeneszerzésen kívül hivatásos kottagrafikus.

Péter zeneszerzőként is sokoldalú és nyitott minden műfajra. Leginkább a zenekari és a színpadi zene érdekli, misét, kantátát, rockoperát, musicalt, szonátát, oratóriumot, balladát egyaránt írt. Az Üzen Március mellett megjelent CD-n A Rózsalány című, Hajnal Géza szövegére írt műve 2009-ben, a Ferences Rendtartomány gondozásában.