2015. július 6., 09:41
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A víz az emberi lét egyik alapja, az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen forrás. Testünket 60-65%-ban víz építi fel. A víz biztosítja szervezetünk számára a szükséges tápanyagok felszívódását és szállítását, és testünk megfelelő belső hőmérsékletéhez is elengedhetetlenül fontos. Egy átlagos felnőttnek napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása ajánlott, így pótolható a napi vízleadásunk. Nyáron a verejtékezés miatt megnő a szervezetünk vízvesztesége, ezért ebben az időszakban még fontosabb a megfelelő folyadékpótlás.


A víz párologtatásával testünk hűti magát a nagy melegben. A köznyelvben izzadásként, verejtékezésként emlegetett folyamat révén a legnagyobb melegben akár több liter vizet is veszíthetünk. Ha ezt nem pótoljuk, az fejfájást, kiszáradást és akár ájulást is okozhat. Különösen fontos odafigyelni a kisgyermekek és az idősek folyadékpótlására. Szervezetük alkalmazkodó-képessége alacsonyabb, ráadásul korosztályi sajátosság az olykor nem megfelelő mértékű vízfogyasztás. A kicsik a játékba belefeledkezve elfelejtenek inni, az idősebbek esetében a szomjúságérzet csökken.
Szakemberek szerint a legtökéletesebb folyadékpótló a víz. Magyarország igen szerencsés, hiszen gazdag felszín alatti vizekben, amelyek minősége lényegesen jobb a felszín felettieknél. Az ország ivóvízkészletének 95 százaléka származik felszín alatti vizekből. A csapvíz és a víziközművek által szolgáltatott nyilvános kutak vize jó minőségű, folyamatosan ellenőrzött, üdítően friss és kiegyensúlyozott mértékben tartalmazza a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat.