2013. január 10., 11:13
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 11 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Tizenkét műteremből ötöt már teljes egészében felújítottak a Szentendrei Régi Művésztelepen, ide költözött a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) irodája is.

A felújítás alatt álló művésztelep elkészült műtermeit a sajtó képviselőinek jenlétében járta be szerdán L. Simon László kultúráért felelős államtitkár a MANK ügyvezető igazgatójával, Sárváry Istvánnal. Az államtitkár szólt a MANK kibővült lehetőségeiről, így többek között a fiatal alkotóművészek hatékonyabb segítését szolgáló, a korábbiaknál átgondoltabb és több lábon álló támogatási rendszer kialakításáról, valamint a Képző- és Iparművészeti Lektorátusról, amely 2012 végétől már a gazdasági társaság részeként folytatja tevékenységét, s amely továbbra is szakvéleményező, pályázatlebonyolító feladatokat lát el.

L. Simon László kiemelte: a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány (MAK) tavalyi megszűnését követően a vagyonelemeket a MANK vette át, működtetésüket jó gazdaként a teljes egészében állami tulajdonú gazdasági társaság látja el. A művészeti ösztöndíjakról szólva hangsúlyozta, hogy a – jogszabályi változások és az intézményi átszervezés miatt – tavaly kiesett lehetőségeket pótolva a MANK egy évvel megemeli a jelentkezési korhatárt, továbbá a havi ösztöndíjak összege 100 ezer forintra emelkedett és a jövőben 11 hónap helyett egy éven át jár. Az ösztöndíjak kiírása hamarosan megtörténik – tette hozzá.

Sárváry István a felújításról elmondta: a rendkívül rossz állapotban lévő tizenkét műterem közül ötben már megtörtént a teljes külső-belső felújítás. Megújult a tető, a homlokzat, az épületek télisítésekor elvégezték a hőszigetelést és a nyílászárók cseréjét. Emellett felújított konyha, fürdőszoba, valamint pihenőhelyiség szolgálja az alkotók kényelmét. Az eddigi munkálatok 100 millió forintba kerültek, amelyből 16 millió forintot tett ki a MANK irodájának felújítása. A további munkálatok – amelyek várhatóan júniusra fejeződnek be – 70 millió forintba kerülnek, ehhez az államtitkárság biztosítja a forrást.

Az ügyvezető igazgató hozzátette: a tervek között szerepel az egyhektáros, ősfás park megszépítése és a művésztelep galériájában is történnek majd kisebb átalakítások. A helyszínre programokat és rendezvényeket terveznek, amelyekben fontos szerepet kap a Szentendrével és a Ferenczy Múzeummal történő közös munka. A műtermek bérléséről elmondta, hogy a kiutalásról bizottság dönt pályázatok alapján, az időtartam három-öt év lehet.

Forrás: MTI/EMMI