
Miért kell rögzíteni a lakcímeket a Központi CímRegiszterben (KCR)?
A Központi CímRegiszterbe (KCR) minden valós lakcímet be kell jegyezni. Ez a KCR 2015-ös indulása előtt keletkezett címekre is vonatkozik. A KCR teljes körű működésével – ha valamennyi valós lakcím feldolgozásra és ellenőrzésre kerül – megszűnik mindennemű ellentmondás, ami a különböző nyilvántartásokban tárolt címadatokat jellemzi. Így az állami és az önkormányzati nyilvántartások együttműködési képessége – az automatikus adatátvitel révén – jelentősen javul. A lakcím-felülvizsgálat során az adatbázisba már csak a valós lakcímek kerülnek be, ahol szükséges, szabványosítva, illetve amely cím nem szerepel a KCR-ben, azokat bevezetik az önkormányzatok munkatársai.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Például azt, hogy olyan címre nem lehet bejelentkezni, amely nem szerepel a KCR-ben. A Kormányablak munkatársa a KCR címadatbázisát éri el elektronikus úton, s ha abban nem található a cím, akkor nem tud lakcímkártyát vagy más dokumentumot – például forgalmit – kiállítani.
A városban kialakult több évtizedes gyakorlat miatt a lehető legrugalmasabb ügykezelés mellett sem lehet mindig a valósnak hitt (lakcímkártyán szereplő) lakcímeket a jogszabályban előírtaknak megfeleltetni és azokat a KCR-be bevezetni. Az önkormányzatok feladata nemcsak az, hogy az újonnan keletkezett címeket rögzítsék a rendszerben (címeket képezzenek), hanem az is, hogy a régi címeket felülvizsgálják, ellenőrizzék azokat. A lakók jelentős segítséget nyújthatnak azzal, ha a cikk végén található térképet kitöltve visszaküldik azt az iroda munkatársainak. A kitöltött térképek alapján beazonosíthatóvá válik egy-egy ingatlan, pl. ha az megosztásra, összevonásra került, új helyrajzi számot kapott, időközben másik utcáról nyílt a bejárata, új épület vagy épületek kerültek rá, több lakás keletkezett benne, de valamiért a földhivatali térképen vagy nyilvántartásban még nem került átvezetésre.
A Hatósági Iroda arra kéri a lakókat, hogy a lap alján található térképen jelöljék be az ingatlant, amelyben laknak, majd a lakcímkártyájukon szereplő címükkel, az ingatlantulajdonos/használó elérhetőségével, levélben, e-mailben juttassák vissza a hivatalnak. A helyrajzi szám bemondásával telefonon is megadhatók az adatok.
A címek felülvizsgálata, ellenőrzése során a Hatósági Iroda munkatársai megpróbálnak – a központi és a helyi jogszabályoknak megfelelően – olyan, esetleg egyedi megoldást keresni, ami a lehető legkevesebb cím megváltoztatásával jár. Ha a lakók együttműködésükkel segítik a címmegállapítást, akkor jó esély van arra, hogy ne kerüljön sor tömeges címváltoztatásra.
A Hatósági Iroda munkatársai köszönik mindazoknak, akik a térképek visszaküldésével segítették eddigi munkájukat.
Térképek:
- Endre út 1-19 és 2-16 >>>
- Ady Endre út 4-81 és 36-70-A >>>
- Ady Endre út 21-37 és 18-32 >>>
- Ady Endre út 83-115 és 70-B-90 >>>
- Ady Endre út 92-108-jelenlegi számozás szerint 115 >>>
A Hatósági Iroda elérhetőségei:
Email-cím: kcr@ph.szentendre.hu | Telefonszám:06 26 785 159 | Postacím: 2000 Szentendre, Városház tér 3.