2013. május 1., 11:12
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 11 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Nemzetközi utakra lépett a szentendrei MűvészetMalom

Nemzetközi művészeti tudományos konferenciának adott otthont városunk ismert kulturális intézménye, a MűvészetMalom.
A hazai és nemzetközi kortárs kiállítóhelyek az első napon bemutatták koncepciójukat és működésüket egymásnak. A második napon hasznos kerekasztalbeszélgetés zajlott olyan – minden kortárs múzeum számára fontos – témákban, mint például, hogyan lehet megszólítani a közönséget, miként lehet új közönséget vonzani a kiállítóhelyeinkre. Kicseréltük tapasztalatainkat arról is, hogy a kortárs kiállítóhely tiszta profilú intézmény legyen, vagy a szélesebb közönség megszólítása érdekében eltérhet-e az eredeti kiállítási koncepciójától. Körbejártuk azt, hogy milyen kapcsolódó programokat érdemes szervezni a kortárs kiállításokhoz.
Kiemelt célunk volt a kétnapos konferencia megszervezésével, hogy föltérképezzük, milyen együttműködés lehetséges a résztvevő múzeumok között. Abban egyetértettük, hogy az együttműködés kialakítása szükségszerű és előnyös. Először kiállítások cseréjére lehet koncentrálni és fokozatosan lehet eljutni a közös kiállítások/koncepciók kidolgozásáig.
Érdemes megjegyezni, hogy a résztvevő intézmények mindegyike komoly nemzetközi együttműködési tapasztalatokkal rendelkezik – e téren talán a MűvészetMalom jár leginkább gyerekcipőben. A mostani, első nemzetközi konferenciánk már azt a célt szolgálta, hogy minél gyorsabban el tudjunk indulni azon az úton, amelyen a többiek már messzebbre jutottak.
Ez azért is fontos számunkra, mert egyrészt már az intézményünk alapításakor is igény volt a külhoni kapcsolatok felkutatására, másrészt ez egy nagyon kézenfekvő megoldás a szentendrei művészet és művészek külföldi bemutatására.
A konferencián a Bázis Platform Kolozsvári Ecsetgyár, az újvidéki Kortárs Művészetek Múzeuma, a debreceni  MODEM – Modern és Kortárs Művészeti Központ, a Paksi Képtár, a csehországi Kutna Horai Gallery of Central Bohemian Region, a pozsonyi Centre of Visual Art, a bonni Kunstmuseum, a lengyelországi poznani Art Station Foundation, valamint a székesfehérvári Szent István Múzeum vezetői és munkatársai vettek részt a MűvészetMalom és a Ferenczy Múzeum szervezésében.
Kassai Hajnal