2015. május 29., 19:29
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A 2015 júniusi közgyűlésen más ügyek mellett egy, a város fejlődését hosszú évekre meghatározó anyagot is tárgyalnak a képviselők. Az új integrált települési stratégia (ITS) tervezetéről és a „hogyan tovább”-ról kérdeztük Versegi-Nagy Miklós polgármestert.

Miért volt fontos ezeknek az anyagok elkészítése? Mi a dolog gyakorlati jelentősége? Ez a két anyag az elmúlt időszaknak egy gyakorlatban is használható tükre, a korábban megkezdett építkezés „statikai vizsgálata”, egyben egy leltár a fellelhető értékekről, lehetőségekről. Olyan alap tehát, amire építhetünk. A 2007. és 2013. közötti uniós ciklus forráslehívásait az integrált városfejlesztési stratégia segítette, ennek a helyébe lép az ITS, ami a 2014-20-as időszakra nézve tartalmazza azokat a fejlesztési irányokat, amikhez a város európai uniós forrást szeretne rendelni. Az itt élők véleményét megismerve egy olyan fenntartható fejlesztési programot szeretnénk létrehozni, amely növeli a lakossági elégedettséget, és amellyel mindenki tud azonosulni.

Mi alapján dolgozták ki a fő stratégiai irányelveket?

A kulcs a Párbeszéd Szentendréért sorozat volt. A lakossági konzultációkon megismertük a település lakóinak problémáit, kívánságait, elvárásait, valamint ezek prioritásait.

Mindezt szakmai interjúk és workshopokon lefolytatott egyeztetések egészítették ki, több mint száz helyi szakember bevonásával. A véleménynyilvánítás persze még most sem késő, nem csak fogadjuk a visszacsatolásokat, de kérjük is, hogy véleményezzék minél többen az anyagot, és osszák meg velünk észrevételeiket őszintén továbbra is.

Mi a következő lépés? Hogyan tovább?

Ahogy eddigi munkánkra is igaz ez, ezúttal sem a fióknak dolgoztunk. Szándékunk a korábban már meghatározott három fő pillér megerősítése: az épített környezet, az ügyfélcentrikus szolgáltatások és a közösségek építése.

A tudatosság épp olyan fontos a megvalósításban, mint a tervezésben, ezért nagy hangsúlyt fektetve az időzítésre, cselekvési tervet hozunk létre. A városnak ki kell használnia az adottságait, az értékeinket meg kell erősítenünk. Ennek fényében kezdjük már a 2016-os év tervezését is.

Említene néhányat a 2016-os tervekből, melyek biztosan megvalósulnak jövőre?

Reményeink szerint ilyen lesz a belvárosi csapadékvíz-elvezetés, az orvosi rendelők felújítása és a 24 órás orvosi ügyelet bevezetése is. A jövő év kiemelt és reálisan megvalósítható terve az óvodai férőhelyek számának további növelése, az energetikai beruházások folytatása, és az útépítések terén is szeretnénk továbblépni.

Visszatérve az új városfejlesztési stratégiára, amint említette, a tervezetet még lehet véleményezni. Milyen felületen és mi módon tehetik meg ezt a szentendreiek?

A tervezet személyesen is megtekinthető hivatali ügyfélfogadási időben a Főépítészi Irodán, de a városi honlapra és híroldalra is felkerült. Az ITS véleményezésére még csaknem három hét áll rendelkezésre. Az észrevételeket írásban június 16-ig az its@szentendre.hu címen várjuk Szentendre lakosságától, a városban működő egyházak, valamint a véleményezési eljárásban résztvevő érdekképviseleti-, civil- és gazdálkodó szervezetek képviselőitől.