2021. október 25., 13:41
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Az alapvető közszolgáltatások ellátását veszélyezteti a kormány, ha az iparűzési adó fizetésének 2021-ben alkalmazott rendszerét 2022-ben is fent kívánja tartani – áll abban a levélben, melyet Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke küldött Pintér Sándor belügyminiszternek, kezdeményezve az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) összehívását a jövő évi iparűzési adó önkormányzatoktól való elvonása kapcsán.

A MÖSZ kezdeményezi az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsának összehívását az iparűzési adó elvonása miatt. Az önkormányzati szövetség álláspontja szerint minden újabb forráselvonás, az önkormányzatok gazdálkodási lehetőségeinek további szűkítésére irányuló kormányzati kezdeményezés elfogadhatatlan – erről Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke ír Pintér Sándor belügyminiszternek küldött levelében. (A MÖSZ posztja a témában ITT látható.)

A MÖSZ még július első felében kezdeményezte, hogy a kormány az önkormányzatok és állami fenntartású intézmények építési és felújítási munkák után keletkező ÁFA-befizetési költségeit érdemben mérsékelje. Akkor ennek a felvetésnek az indokoltságát elismerte a Belügyminisztérium, azonban kormányzati döntésre vagy egyeztetésre az önkormányzati szövetségekkel nem került sor – emlékeztet a levél.

Közismert, hogy az iparűzési adó adja az önkormányzatok saját bevételeinek túlnyomó részét. Éppen ezért az alapvető közszolgáltatási feladatok ellátását veszélyezteti, és az önkormányzatok jövő évi költségvetési lehetőségeit végzetesen beszűkíti a kormány akkor, ha iparűzési adó fizetési kötelezettség 2021 évre alkalmazott rendszert 2022-ben is fent kívánja tartani – hangsúlyozza levelében Gémesi György. (A teljes levél ITT olvasható.)

Szentendre városvezetése csatlakozik a Magyar Önkormányzatok Szövetsége álláspontjához. A jövő évi költségvetés tervezéséhez elengedhetetlen tudni, hogy mire számíthat az önkormányzat. A tervezett adóelvonás Szentendre esetében a jelenleg ismert adatok alapján minimum 410 millió forintos kiesést jelentene. Ezzel az elvonással, kompenzáció nélkül, lényegében csődbe megy a város.