2015. november 5., 17:09
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Megszépült a perbáli Mária-szobor

A Pilisi Parkerdő Zrt. az erdőgazdálkodás mellett kiemelten foglalkozik a természeti és a kulturális környezet megóvásával, a kulturális és vallási örökségvédelem feladatainak ellátásával. Ezt nemcsak a Magyar Pálos Renddel 2015. szeptember 23-án megkötött együttműködési megállapodás mutatja, hanem a perbáli Mária-szobor felújítása is. A megszépült szobrot megáldották és ünnepélyes keretek között adták át a közösségnek.  

A perbáli Mária-völgyben közel 150 éve álló szobrot a szájhagyomány szerint egy helyi kéménymester állíttatta hálája jeléül, miután Nagykovácsiból hazafelé, Perbálra tartva szerencsésen túlélt egy vaddisznó-támadást. Az oltalmazó Mária Nagyasszony szobrának azóta is a Pilis és a Budai-hegység találkozásánál fekvő község ad otthont. Az emlékművön azonban nyomot hagyott az idő, a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai ezért most helyreállították azt, hogy a természetjárók és a zarándokok is régi, méltó pompájában csodálhassák meg.

Jövőépítés

Az erdészetek minden elültetett fával, minden fejlesztéssel a jövő fenntartható erdőit építik. A Kisoroszi szigetcsúcs erdőtelepítése, a Kalicsa-patakon átívelő híd megerősítése és a Dunabogdányi Pálóczki-rét mellett elhaladó Kéktúra-útvonal látképének javítása – ezek a Pilisi Parkerdő Zrt. aktuális szakmai lépései Visegrád környékén.

  • A Kisoroszi szigetcsúcson található puhafás ligeterdőt annakidején invazív fafajok (zöld juhar, amerikai kőris), valamint nem őshonos fafajok (gyalogakác, ezüstfa) uralták. A parkerdő 2012-ben őshonos fa- és cserjefajokkal megkezdte a faállomány lecserélését, a nagyrészt zöld juharból álló állomány természetvédelmi szempontú letermelését, mert az invazív fafajok miatt természetes úton nem lehetett az erdőfelújítást végezni. Az erdei ökoszisztéma egyensúlyát figyelembe véve holt fát is hagytak a területen, hogy az a védett rovarfajok számára továbbra is táplálékként és élőhelyként szolgáljon. A következő esztendőben ritkaságnak számító fekete nyárral, fehérnyárral, kutyabengével és veresgyűrűs sommal befejeződtek az ültetések. A 2013-as rekordárvíz során nem érte károsodás az erdőt, holott helyenként 4 méteres vízoszlop is állt a területen. Ez bizonyítja, hogy megfelelő fafajok kerültek a helyükre. Az elegyes fafajú erdők ugyanis nem csak a természeti csapásokkal szemben ellenállóbbak, 50-100 éves távlatban könnyebben, természetes módon alkalmazkodnak a klímaváltozásokhoz is.
  • A Visegrád-környéki természetjárók még két befejezett fejlesztésnek örülhetnek: a Kalicsa-patakon átívelő hidat teljes egészében felújították, a korábbi faszerkezetű padlót nagyobb teherbírású szerkezetre cserélték. Tahitótfalu felől páratlan szépségű szakasz tárul a túrázók elé, és a piros kerékpáros útvonal is erre kanyarog.
  • A Dunabogdány községhatárában található Pálóczki-rét mellől pedig elbontották a 2004-ben ültetett facsemeték védelmét szolgáló kerítéseket. Ennek köszönhetően mostantól szebb lett a táj- és változatosabb az erdőkép, mivel kocsánytalan tölgy mellett őshonos pionír fajok is megjelentek.

Az Országos Kéktúra itt található szakaszáról, a közeli piros sáv és kék kereszt turistautakról, illetve a zöld bicikliútról is megtapasztalható a Pilisi Parkerdő Zrt. örökerdő kezelésének eredménye: a vadregényes, változatos erdőélmény.

Forrás: Pilisi Parkerdő