Segédlet a vízminőségi vizsgálati jegyzőkönyv értelmezéséhez

makrofiton: A vízinövények tudományos megnevezése. Minél több fajta található, annál nagyobb a sokféleség (a biodiverzitás), annál egészségesebb egy víz.

cianobaktérium: más néven a kékalgák elszaporodásának időszaka a nyár. A kékalgák által termelt toxinok nemcsak a vízi élővilágra hatnak, hanem az emberi szervezetre is veszélyesek lehetnek. A vízpermettel az orrba, légutakba és szembe kerülő kékalgák nyálkahártya irritációt, asztmatikus tüneteket okozhatnak. Fürdőzőknél felületi érintkezés esetén bőrirritációt, a véletlenül lenyelt vízzel az emésztőrendszerbe kerülve pedig lázat, hányást és hasmenést idézhetnek elő.

Escherichia coli: (fekális indikátor, jelenléte szennyvíz eredetű szennyezésre utal.) Az E. coli baktérium a normál bélflóra legfontosabb tagja, minden melegvérű állat és az ember emésztőrendszerének természetes összetevője. Fontos élettani szerepe van.  A bélcsatornából kikerülve fertőzött étellel vagy vízzel, kívülről a szervezetbe jutva néhány törzs vastagbél-gyulladásos betegségeket okoz. Ezek a megbetegedések lehetnek enyhébb lefolyásúak, hasmenéssel, ritkán hányással kísérve. Néhány törzs azonban komoly, a vérhashoz hasonlító tüneteket okoz az általuk termelt méreganyagok következtében.
A kólibatériumok a fekáliában is jelen vannak. Ha a vízben kólibaktériumok mutathatók ki, az azt jelzi, hogy a víz a közelmúltban fekáliával szennyeződött. Ha az Escherichia coli száma meghaladja az 1500/100 ml-t, akkor a víz fürdőzésre alkalmatlan. Ha két egymást követő vizsgálat legfeljebb 900/100 ml Escherichia coli számot eredményez, akkor – az egyéb mutatók megfelelése estén – engedélyezhető a fürdőzés.

Enterococcus faecalis: (fekális indikátor, jelenléte szennyvíz eredetű szennyezésre utal) A vastagbél nyálkahártyáján élő több ezer baktérium egyike, fontos élettani szerepük van. Kikerülve a bélrendszerből azonban súlyos betegségeket okozhat, mutációi végzetessé is tehetik a betegséget. Ha a fekális enterococcusok száma meghaladja az 500/100 ml-t, akkor a fürdőhely üzemeltetésének szüneteltetését haladéktalanul el kell rendelni.
Ha két egymást követő vizsgálat legfeljebb 330/100 ml fekális enterococcus-számot mutat akkor – az egyéb mutatók megfelelése estén – engedélyezhető a fürdőzés.

pH-érték: dimenzió nélküli kémiai mennyiség, mely egy adott oldat kémhatását (savasságát vagy lúgosságát) jellemzi. A tiszta víz pH-értéke 7, ennél kisebb pH-érték savasságot, nagyobb pH-érték pedig lúgosságot jelez. A természetes vizek pH értéke közel semleges vagy kissé lúgos. A felszíni vizek természetes pH-értékében változást idézhetnek elő a bekerülő savas, vagy lúgos szennyvizek. Az élővizekben kifejlődött növények és állatok életfolyamatai semleges pH értékek mellett zavartalanul játszódnak le.

A természetes fürdővíz vízminőségi követelményei (78/2008. (IV. 3.) Korm. rendelet)

A

B

C

D

E

Paraméter

Kiváló
minőség


minőség

Tűrhető
minőség

Elemzési
referencia-
módszerek

Fekális Enterococcus (100 ml-ben)

200*

400*

330**

ISO 7899-1 vagy
ISO 7899-2
Escherichia coli (100 ml-ben)

500*

1000*

900**

ISO 9308-3 vagy
ISO 9308-1
Klorofill-a (μg/l) cianobaktérium dominancia esetén

10

25

50

MSZ ISO
10260:1993
Cianobaktérium sejtszám

20 000 sejt/ml

50 000 sejt/ml

100 000 sejt/ml

MSZ EN
15204:2006
Microcystin LR ekvivalens toxin tartalom

4 μg/l

10 μg/l

20 μg/l

ISO 20179:2003
pH érték megfelelő: 6,0–9,0

* 95-percentilis értékelés alapján. Lásd a 2. számú mellékletet.
** 90-percentilis értékelés alapján. Lásd a 2. számú mellékletet.

Forrás:
NNK: Lakossági tájékoztató a természetes fürdővizekben cianobaktériumburjánzás és makroalgák elszaporodásának kockázatáról
E. coli, a kétarcú baktérium

78/2008. (IV. 3.) Korm. rendelet a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről…