2022. szeptember 7., 18:42
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 2 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A használt sütőolaj lefolyóba vagy szemetesbe kerülve nagymértékben szennyezi vizeinket, holott 100%-ban újrahasznosítható lenne. Cikkünk a háztartási sütőolaj megfelelő kezelésének fontosságára hívja fel a figyelmet és bemutatja a Püspökmajor-lakótelepen kihelyezett új, innovatív gyűjtőautomatát. Szentendre az első hazai városok között van, ahol ilyen modern eszköz segíti az olaj biztonságos gyűjtését.

A háztartásban keletkező sütőolaj egy cseppje akár ezer liter élővizet is szennyezhet, e mellett a csatornahálózatba kerülve növeli a szennyvíztisztítók terhelését. A talajba kerülve káros a környezetre, mivel gátolja a talaj légáteresztő képességét és a kommunális hulladékban is nehezen lebomló anyagként jelenik meg.

Szentendrén eddig a Dózsa György úti benzinkúton és a Városi Szolgáltatónál lehetett leadni az olajat, de szerdától már a Püspökmajor-lakótelepen elhelyezett korszerű automata segítségével –  új, környezetbarát technológiával – is megszabadulhatunk a sütőolajtól.

Az automatában működő kamerák folyamatosan figyelik az olajszintet és a PET-palackos rekesz telítettségét, szükség esetén pedig az üzemeltető elvégzi a gép ürítését. Az olajtartály mintegy 400 kg olaj gyűjtésére alkalmas. Nem szükséges zseblámpával vagy mobiltelefonnal világítani sötétedés után, hiszen a gép tetején elhelyezett napelem a kamerák mellett az esti, éjszakai világítás energiaellátását is biztosítja – tájékoztatta a Szentendre.hu-t az önkormányzat főkertésze és környezetvédelmi referense, Hazai Attila. A közeljövőben az önkormányzattal együttműködve a gyártó további két helyszínen helyezi üzembe a gépet Szentendrén.

A használt sütőolaj gyűjtésének lépései:

    • A sütés után várja meg, amíg az olaj kihűl
    • Öntse a kihűlt olajat egy használt műanyag tárolóedénybe
    • Nem szükséges leszűrni, az ételmaradékok (pl.: prézli) is újra hasznosulnak

Mi történik a használt sütőolajjal a leadás után?

A szelektíven gyűjtött használt étolaj feldolgozásra kerül, a tisztított növényi étolaj pedig biodízelként, a gépjárművekbe is tankolt gázolaj biokomponenseként hasznosul újra. A benne maradt ételmaradékok sem vesznek kárba, biogáz üzembe kerülve elektromos energiaként működnek tovább.

Az automata kihelyezése az üzemeltető kezdeményezésére és az önkormányzat támogatásával valósulhatott meg, és további eszközök átadását is tervezik.

A környéken lakók már el is kezdték használni a gépet.

Kérjük a szentendreieket, hogy vigyázzanak az automata épségére, esélyt adva környezetünknek és magunknak is.

Fotó: Bellai László