2016. január 14., 15:57
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Pest megyei rendőrök olyan – az elmúlt időszakban megszaporodó – bűncselekménytípusra hívják fel a figyelmet, melynek során a tettesek egy rokonra hivatkozva készpénzt, ékszert csalnak ki főként időskorú személyektől.

A Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya eljárást folytat csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, aki a jelenlegi adatok szerint 2015. december 16-án 22 óra körüli időben vezetékes telefonon felhívott egy idős pomázi asszonyt és magát a sértett fiának adta ki. A telefonáló elmondta az asszonynak, hogy bajba került és készpénzre van szüksége. Ekkor a sértett közölte, hogy nincs pénze, így a férfi kérésére összekészítette az ékszereit, amit a ház előtt odaadott egy ismeretlen férfinak, aki azt állította, hogy ő a fia barátja. A bűncselekménnyel okozott kár meghaladja az 500 ezer forintot.

A Szentendrei Rendőrkapitányság illetékességi területén ezt követően – 2015. december 28-án és december 29-én – két alkalommal kíséreltek meg elkövetni a fenti módszerrel csalást, azonban a sértettek gyanút fogtak, illetve közölték a telefonálóval, hogy semmilyen értékük nincs, ezért károkozás nem történt. Az ismeretlen tettes mindkét alkalommal a késő délutáni órákban – 18 óra után – telefonált és a feljelentők unokájának adta ki magát.

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén – így például Érden is – az elmúlt időszakban több olyan csalást követtek el vagy kíséreltek meg elkövetni ismeretlenek, ahol valamilyen rokonnak adták ki magukat és egy velük történt eseményre, például balesetre hivatkozva készpénzt vagy ékszert kértek a főként idős sértettektől. Ezt az elkövetési módszert leginkább a kevés hozzátartozóval rendelkező, egyedül élő időseknél alkalmazzák a csalók. Sokszor még néhány részletet is ismernek a hivatkozott személy magánéletéből, így a meséjüket még hihetőbb köntösbe tudják bujtatni.

Nem lehet elégszer figyelmeztetni a lakosságot a rafinált csalók fejlett módszereire.

Az ilyen, vagy ehhez hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében az alábbiakat javasoljuk:

Tartsák rendszeresen a kapcsolatot időskorú hozzátartozójukkal!
Tájékoztassák őket arról, ha elutaznak, hogy ne lehessen mondvacsinált indokokkal megtéveszteni őket!
Nyomatékosan, többször figyelmeztessék őket a fenti esetekhez hasonló elkövetési módszerre. Tanítsák meg nekik, hogy ha ismeretlen számról keresik őket hozzátartozóra hivatkozva, akkor először ellenőrizzék le a történetet a hivatkozott rokonnál az általuk ismert számon!
Tudatosítsák bennük, hogy ne álljanak szóba idegenekkel még akkor sem, ha egyébként jó szándékúnak, kedvesnek tűnnek.

Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válnak vagy megpróbálják Önöket vagy hozzátartozójukat a fenti, vagy ahhoz hasonló módszerrel becsapni, akkor azonnal értesítsék a rendőrséget a 107 vagy 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén!