Októberi ülésén a testület egyebek mellett módosította a költségvetést, megemelte a Városrészi költségvetésre szánt összeget. Az is kiderült, a kormányzat a jövő év során szeretné megkezdeni a 11-es főút felújítását, és azt követően kerülhet sor a H5 HÉV-vonal felújítására.
A testület októberi ülését sürgősségi indítvány tárgyalásával kezdte. Dr. Sobor Melinda háziorvos – aki 2024. június 1. napjától látja el a felnőtt háziorvosi feladatokat az 5. számú körzetben – a hétfői rendelési idő módosítását kérte 14.00-18.00 közötti időtartamra a jelenlegi 13:00 – 17:00 óra helyett. A rendelési idő a többi napokon változatlan. A testület a rendelési idő módosításához hozzájárult.
Az első napirendi pontjában a költségvetés módosításáról döntöttek egyhangúlag a képviselők, majd a MOHU Zrt. és a Városi Szolgáltató közötti létesítmény üzemeltetési szerződés módosításától.
A következő napirendi pontban a VSZ elektromos járműbeszerzésről szóló előterjesztés kapcsán Fülöp Zsolt polgármester elmondta, a magas szervizigényű dízel, illetve benzinüzemű járművek helyett elektromos jármű beszerzését javasolják a szakemberek. A VSZ ugyanis jellemzően rövid távokra használja autóit, és ennek jobban megfelelnek az elektromos meghajtású járművek, mint a belső égésű motorral rendelkezők. Az elektromos autó megvásárlásával a jármű szervizelése jóval olcsóbb lesz, így összességében spórol az önkormányzat. Az előterjesztést 11 igen szavazattal szavazták meg a képviselők, egy tartózkodás mellett.
A háztartási szennyvízszállításra vonatkozó közbeszerzési pályázat kiírásáról is döntött a testület. A pályázat kiírására azért volt szükség, mert a közszolgáltatást korábban végző vállalkozás a szerződést felmondta, és jelezte, hogy 2024. december 31-ét követően már nem végzi a szolgáltatást.
A megváltozott bizottsági struktúrára való tekintettel módosították a beszerzési szabályzatot. Ennek lényege, hogy a Beszerzési Bizottság tagjai a jövőben a mindenkori önkormányzati bizottságok elnökei.
Támogatás a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálatnak
Egészségmegőrzéssel kapcsolatos támogatásról is tárgyaltak a képviselők. Eszerint az önkormányzat 1 014 730 forinttal járul hozzá a Pilisi Parkerdő Zrt. kivitelezésében elkészült két kardioösvény finanszírozásához. A Budapesti Szent Ferenc Kórház által indított „Út az egészséghez – tanösvények az egészséges szív és érrendszerért” program célja olyan tanösvény kialakítása, amely egyaránt alkalmas a szív- és érrendszeri betegséggel vagy magasvérnyomás-betegséggel élők, illetve cukorbetegek állapotfelmérésére, ellenőrzésére és egészségügyi állapotának követésére, az egészséges résztvevők számára pedig betegségmegelőzésként, kockázatfelmérő mozgásprogramként szolgál.
A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat a szeptemberi dunai árvízi védekezésében komoly feladatokat vállalt magára, amelyek jelentős költséggel jártak. Következő határozatában ezért a testület úgy döntött, hogy az általuk végzett feladatok költségeinek finanszírozására 1 000 000 forintos támogatást nyújt a szervezet számára.
Több pénz jut a városrészi költségvetésre
A Városrészi költségvetési program is szerepelt a testület októberi ülésén. Az önkormányzat már évek óta meghatározott összeget különít el a Városrészi költségvetés számára abból a célból, hogy annak felhasználásáról a szentendrei polgárok dönthessenek. Tavaly erre a célra 120 millió forintot különített el képviselő-testület, Szentendre 5 középiskolájának diákjai pedig ötmillió forint sorsáról dönthettek az Ifjúsági részvételi költségvetésben. A képviselők döntése értelmében 2025-ben a Városrészi költségvetésre 150 millió forintot, az Ifjúsági részvételi költségvetésre ötmillió forintot biztosítanak.
Csökkentek a V8 energiakiadásai
Az Aquapalace Kft. energiaköltségei a takarékossági intézkedések bevezetésének, illetve a földgáz árának csökkenése miatt a vártnál alacsonyabban alakultak. A testület ezért úgy döntött, hogy az év elején tervezett önkormányzati támogatásból 42 millió forintot már nem utal át.
Egy mostanáig név nélküli utca elnevezéséről is határoztak a képviselők. A Kisforrás utca melletti közterületet egyhangúlag Csepp utcának nevezték el.
Korábban már hírt adtunk arról, hogy a Hamvas Béla könyvtár előtti területen Hamvas Terasz néven közösségi teret hoznak létre. A terasz elkészült, a tervezett Hamvas Kávézó kialakításához azonban egyéb átalakításokra is szükség van. Az ezzel kapcsolatos munkálatokra pályázatot ír ki a testület. Miután azonban a képviselő-testület összetétele a választásokat követően megváltozott, a pályázati kiírás véglegesítése, a pályázat bontása, valamint értékelése céljából létrehozott munkacsoport összetétele is változik A testület döntése értelmében a munkacsoport tagjai: Magyar Judit alpolgármester, Gulyás József alpolgármester, a Kulturális, Jóléti és Közösségi ügyek Bizottság elnöke vagy delegált tagja, a Pénzügyi és Ellenőrző Bizottság elnöke vagy delegált tagja, a Városfejlesztési, Városüzemeltetési és Környezetvédelmi Bizottság elnöke vagy delegált tagja, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár által delegált tag, a Szentendrei Kulturális Központ NKft. által delegált tag.
Az interpellációkra vonatkozó szabályokkal is foglalkoztak a képviselők az ülésen. Kun Csaba képviselő javaslata szerint a jelenlegi szabályozással szemben – amely szerint az interpelláló csak elfogadhatja vagy elutasíthatja a választ – lehetőséget kellene adni az interpelláló képviselőnek viszontválaszra, hogy kifejtse, miért döntött úgy, ahogy, és a testület ennek ismeretében dönthessen.
Fülöp Zsolt polgármester a javaslat kapcsán elmondta, amennyiben elfogadják a javaslatot, akkor az megnyitja a lehetőséget a parttalanná váló és parlamentben jellemző politikai viták előtt, aminek az önkormányzati testületben nincs helye. Emlékeztetett, éppen a város korábbi fideszes városvezetés döntött a jelenlegi rendszer bevezetése mellett, amit ő ma is helyesnek tart. Kun Csaba válaszában arról beszélt, javaslatának nincs politikai háttere, hiszen a város ügyeiről, szakmai kérdésekről szólnak az interpellációk. Balázsfalvi Balázs képviselő Kun Csaba véleményéhez csatlakozva arról beszélt, nem látja veszélyét annak, hogy az interpellációk miatt politikai vita alakulhat ki. Fülöp Zsolt válaszában elmondta, ha bárkinek javaslata, kezdeményezése van, azt határozati javaslatban, a szakbizottságokban, vagy akár a város nyilvánossága előtt meg tudja fogalmazni, az évekkel korábban bevezetett és jónak bizonyult gyakorlat megváltoztatását nem tartja szükségesnek. Mindezeket figyelembe véve a testület Kun Csaba képviselő javaslatát négy igen, hét nem szavazattal egy tartózkodás mellett elutasította.
Először a 11-es főút, utána a HÉV-felújítás indulhat
A testületi ülés befejező részében a képviselők tájékoztatást hallgattak meg a két ülés közt történt eseményekről. A témában megfogalmazott kérdésre válaszolva a polgármester elmondta a minisztérium képviselőivel, illetve Vitályos Eszter képviselő asszonnyal egyeztetéseket folytattak a HÉV-állomás épületének és a tervezett parkolóház építése ügyében. Erre azért kerülhetett sor, mert az épület tervezése, illetve a terület fejlesztése ugyan már 2020 óta napirenden van, de a folyamatba 2023 decemberéig nem vonták be az önkormányzatot, akkor azonban a tárgyaláson a kormányt képviselő helyettes-államtitkár feloldotta az egyeztetési tilalmat. A közelmúltban zajlott tárgyaláson kiderült, hogy idén szeretnék lezárni a tervezést, és jövő év tavaszán kiírni a közbeszerzést a H5 HÉV-vonal és a járműpark felújítására, amelynek részét képezi az állomás és környezetének felújítása is. A város vezetése szerette volna, ha lehetőség nyílik a tervezett kör alakú parkolóház és az ahhoz kapcsolódó útstruktúra újratervezésére, de erről a beruházás késlekedését elkerülendő, az idő rövidségére tekintettel végül lemondott. Azt viszont továbbra is szeretné elérni, hogy a szentendrei építészek és a tervtanács által is kifogásolt, vitorlákra emlékeztető épület- és perontetőt gondolják újra a tervezők. A kormány képviselői ettől nem zárkóztak el, de felhívták a figyelmet, hogy a tervezőket nem kötelezhetik álláspontjuk megváltoztatására. Ha a tervek szerint 2025 márciusában kiírják a közbeszerzést, akkor annak várhatóan a jövő év végén lesz eredménye, és 2026 tavaszán kezdődhet a kivitelezés, ami azt jelenti, hogy másfél évig nem közlekedik a HÉV, a pótlást pedig buszokkal végzik majd.
Fülöp Zsolt azt is elmondta, kérdésére Vitályos Eszter tájékoztatta, a 11-es út felújítását még a HÉV-beruházás előtt szeretnék elindítani. Ehhez azonban a DMRV Zrt.-nek is meg kell kapni az út alatt húzódó hálózat felújításához szüksége közel 3 milliárd forintot, és el kell végezni a felújítást. Ez azt jelenti, hogy a kormánynak nagyon gyorsan kellene dönteni az útfelújítás finanszírozásáról.
A SPAR beruházás kapcsán Fülöp Zsolt arról is beszélt, a Mol csak koncepció szinten gondolkodik egyelőre a SPAR melletti kút átalakításán, egyelőre az építési szabályzat módosítására várnak, az áruház beruházáshoz igazítva szeretnének dönteni a fejlesztésről. Akár az is szóba jöhet, hogy a régi Áfor kutakra emlékeztető retro benzinkutat építenek.
A lejárt határidejű határozatokról szóló előterjesztést egyhangúlag elfogadta a testület.
Mi a tanácsnok, és mi az alpolgármester feladata?
Ezt követően a polgármesterre átruházott népjóléti intézkedésekről szóló tájékoztatást hallgatták meg a képviselők, majd ugyancsak tájékoztatást hallgattak meg az alpolgármesterek munkaköri leírásáról. Utóbbi kapcsán Filó András képviselő szóvá tette, hogy a társadalmi kapcsolatokért egyrészt Gulyás József alpolgármester, másrészt Pilisi Dániel tanácsnok is felelős, emellett kiugróan magasnak tartja utóbbi díjazását, különösen, hogy a tanácsnok képviselőként nem vonható felelősségre. Jobbnak tartaná, ha tanácsnok helyett egy harmadik alpolgármestert választana a testület. Fülöp Zsolt elmondta, hogy milyen struktúrában osztja ki a feladatokat a városvezetés, az minden településen a polgármester hatásköre a testületi SZMSZ keretei között. Hangsúlyozta, a tanácsnok negyedévente beszámol a testület előtt, feladatait a polgármester határozza meg és ellenőrizni. Ezt Filó András vitatta. Gulyás József alpolgármester arra mutatott rá, hogy a tanácsnok feladatai között nem szerepel a társadalmi kapcsolatok ápolása, ezzel szemben a közösségi részvételiség szervezése igen, a két fogalom között pedig nagy a különbség. Kun Csaba képviselő elmondta, bár egyetért azzal, hogy a tanácsnok díjazás túlzottan magas, a tanácsnok munkáját inkább a tevékenységéről szóló negyedéves beszámolónál kellene értékelni. Abban csatlakozott Filó Andráshoz, hogy a tanácsnokot nem a polgármester, hanem a testület bízta meg pontosan szabályozott feladatokkal.
Pilis Dániel képviselő, tanácsnok emlékeztetett, most nem a tanácsnokról szól a tájékoztatást, tehát ragaszkodjanak a tájékoztatóban meghatározott témához. Egyúttal azt javasolta képviselőtársainak, olvassák el az SZMSZ-t, abban ugyanis az szerepel, hogy a polgármester bízhatja meg a tanácsnokot meghatározott feladatokkal.
A következő napirendi pontban a testület a Szentendréért Közalapítvány kuratóriumi tagjai megbízatásának meghosszabbításáról szóló előterjesztést fogadta el.
Az ülés utolsó napirendi pontjaként a testület a Pest megyei kitüntető díjak adományozásáról szóló javaslattételről szóló előterjesztést tárgyalta meg zárt ülésen.