2023. június 24., 12:45
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 1 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Újabb szárnnyal vált teljessé a Pirk Múzeum épületegyüttese, melyet 2023. június 23-án, Pirk János születése 120. évfordulójára megemlékezésként adtak át ünnepélyes keretek között. Egyben Ég – Föld áthatása címmel megnyílt a művész fia, Pirk László Munkácsy-díjas festőművész időszaki kiállítása az alkotó 70. születésnapja alkalmából, az újonnan átadott épületszárnyban.

A Pirk János Múzeumot a XX. századi magyar művészet és a szentendrei festészet kiemelkedő alkotója, Pirk János életmű-gyűjteményének megőrzésére és bemutatására alapította a család és Szentendre Város Önkormányzata 2008-ban. A város által a múzeum céljára használatba adott, leromlott állapotú épületből a Pirk család másfél évtizeden át tartó kitartó munkájával, támogatások és családi források felhasználásával új kulturális intézmény született Szentendrén, a MűvészetMalom tőszomszédságában.

Új szárnnyal vált teljessé a múzeum  

Az új szárnnyal kiegészült épületegyüttes átadásán Fülöp Zsolt polgármester köszöntötte a megjelenteket. Felidézte a múzeum létrehozásának nehézségekkel terhelt és örömteli momentumait. Arról beszélt: miként lehetne megérteni egy család környezetére adott kisugárzását. Isteni adományként értékelte azt a tehetséget, ami a Pirk és Remsey család (Pirk Jánosné Remsey Ágnes családja – szerk.) számos művészeti ágban alkotó tagjait jellemzi. Pirk Jánosnak a Magvető című festménye előtt állva, a magvető bibliai példázatára utalva azt mondta: az isteni szikra a Pirk családnál jó talajra hullt, hiszen kisugárzásuk nem csak Szentendre, Gödöllő vagy Nagybánya művészetére, hanem az egész magyar kultúrtörténetre hatással volt.

„A Pirk és a Remsey család egészen biztosan számolatlanul adja a termést ennek a nemzetnek. Örülök annak, hogy 14 évvel ezelőtt az akkori képviselő-testület úgy döntött, hogy a város vagyonából ezt az akkor még romosan álló épületet odaadja a Pirk családnak, és elindulunk közösen, a város és a család, hogy ezt a példátlan szellemi-kulturális örökséget itt be lehessen mutatni Szentendrén. Örülök, hogy itt lehetünk és ünnepelhetjük együtt az isteni szikra bőséges termőre fordulását” – mondta Fülöp Zsolt.

„Ahogyan a lélek, a Pirk-hagyaték is örök!”

Égi és földi kapcsolatáról, a lélek szerepéről beszélt Vitályos Eszter országgyűlési képviselő, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese. „…a lélek képes egy e világinál varázslatosabb üzenetet hozni az Égről a Földre” – mondta. „Annak idején három szót tűztünk a zászlónkra itt helyben. Odafigyelés, támogatás és emberség. Arra törekszünk, hogy ezek ne csak szavak maradjanak. Nem általánosságban figyelünk, hanem minden egyes jó ügyre külön-külön is” – fogalmazott. „Így tettünk akkor is, amikor a Pirk család hívta fel a figyelmünket a múzeum méltó megóvásának nehézségeire. A támogatás is valódi volt, hiszen a múzeum Kásler Miklós professzor úr által indított, több, mint 54,3 millió Ft támogatást kapott, amelyet örömmel fordítottunk erre a célra. A támogatásból elkészült a főépület tetőszigetelése, a főépülethez csatlakozó épületegyüttes belső tatarozása, világítástechnika kialakítása. Az emberség pedig megköveteli, hogy megköszönjük ezt a páratlan összefogást” – mondta Vitályos Eszter, felsorolva a közös munkában résztvevőket. „Ahogyan a lélek, a Pirk-hagyaték is örök!” – zárta szavait.

Pirk János életmű-kiállítása a múzeum korábban elkészült főépületében 2020-ban, a Magyar Festészet Napján nyílt meg. 2022 decemberében befejeződött a fenntartó épület és a tetőtér belső felújítása az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával. Az immár egységes, teljesen felújított múzeumépület műemléki környezetbe illő megjelenésével, hangulatos belső kertjével és kovácsoltvas kapujával, mely Pirk Ambrus táj- és kertépítő művész utolsó alkotása, méltó helyszínt biztosít Pirk János kulturális örökségünk részét képező életművét bemutató állandó kiállításnak.

Pirk László Munkácsy-díjas festőművész időszaki kiállítása az új épültszárnyban

2023. június 23-án, az új épületrész átadójával egybekötve pedig bemutatták a most 70 éves Pirk László Munkácsy-díjas festőművész időszaki kiállítását. A tárlatot Bodonyi Emőke művészettörténész nyitotta meg. A múzeumot, amit kétoldalról fog közre a ketté ágazó Bogdányi utca, egy óbudai kis templomhoz, a Kövi Szűz Mária templomhoz hasonlította, amelyet a Szentendrei út építése miatt le akartak bontani, de az egyház és a hívek kitartása miatt végül a HÉV és a soksávos út nyomvonalát igazították a templomhoz.

Az állandóság és az állandó értékek jelképe

„A templomépület átvészelte a városrendezés időszakát és az elmúlt történelmi korszakot, és ma már ez az egytornyos templom, mint egy sziget, mint egy kis erődítmény állja az idők próbáját, miközben a hétköznapjaink rohanó tempójában robog körülötte két oldalról körbevéve a gépkocsik tömege. Ezért joggal tekinthetünk erre a kis templomra mint az állandóság és az állandó értékek jelképére. Így van ez a Pirk János Múzeummal is. Nem csak az épület elhelyezkedése miatt érezzük a hasonlóságot, hiszen ezt is körülfogja két oldalról egy-egy utca, hanem eszmeileg is, mert annyi minden változott, nem csak Pirk János halála, de az épület múzeummá való kijelölése óta. (…) Szigetként áll ez a kis épület Szentendre forgatagában, és az elmúlt időszak változásai közepette rendíthetetlenül hirdette, hogy itt múzeum épül, múzeum, ami mindig az értékek őrzését szolgálja.”

Az esemény zárásaként Pirk Veronika köszönetet mondott mindazoknak, akik munkájukkal vagy anyagiakkal segítették a múzeum létrehozását, a korábbi és jelenlegi városvezetés, a helyi és minisztériumi támogatók mellett név szerint említve a könyvelőt és a villanyszerelőt is, hangsúlyozva a ciklusokon át tartó munkában a közös nevezőt, az értékőrzést. „Köszönjük Szentendre önkormányzatának, minden jobboldali és baloldali képviselőnek, akik megszavazták (…) az épületegyüttes használatba adását, és azt, hogy a későbbiekben néhány alkalommal segítséget kaptunk.”

Az ünnepségen Kellár F. János Immánuel Pirk László versét mondta el, közreműködött a Musica Beata Kórus és a Szentendrei Trió.

Pirk János állandó kiállítása péntek-szombat-vasárnap 12:00 és 17:00 óra között, Pirk László időszaki kiállítása 2023. augusztus 27-ig péntek-szombat-vasárnap 12:00 és 17:00 óra között látogatható.

Fotó: Bácsi Róbert László