Közel egy éve tart az az előkészítési, egyeztetési folyamat, amelynek eredményeként megnyugtatóan rendeződhet a Pannónia-tó sorsa. Az utolsó lépések egyike a Településszerkezeti terv (TSZT) és Szentendre Építési Szabályzata (SZÉSZ) módosításának partnerségi egyeztetése, amelynek során a lakosság, az érdekképviseleti, civil- és gazdálkodó szervezetek, vallási közösségek mondhatnak véleményt a változtatási tervekről.
Tavaly júliusban derült ki – amelyre egy zöld civil szervezet hívta fel a figyelmet –, hogy az ingatlan tulajdonosa, B82 Investment Zrt. a tervezett beruházásának megvalósítása érdekében a Rózsa utcai HÉV-sorompó melletti tó feltöltésére készül. A városvezetés azonnal felvette a kapcsolatot az ingatlan tulajdonosával. A problémát az okozta, hogy a tó az önkormányzati rendelet szerint ugyan helyi természetvédelmi védettség alatt állt, azonban rossz helyrajzi számon, ezért a tulajdoni lapra ez a bejegyzés nem került rá.
A tulajdonos partner volt a tó természetközeli állapotának megőrzésében, és így lehetővé vált a településrendezési szerződés előkészítése, amihez a beruházó telepítési tanulmánytervet készíttetett. Idén januárban hagyta jóvá a képviselő-testület a településrendezési szerződést.
A B82 Investment Zrt. vállalta, hogy megőrzi a tó természetközeli állapotát, a fejlesztési elképzeléseit részben más ingatlanrészeken valósítja meg. A tervezett beruházás kereskedelmi, szolgáltató, valamint innovációs központ lesz, jellemzően iroda, gazdasági, bemutatótermi, kutatási, szakképzéshez, felnőttképzéshez kapcsolódó oktatási, kollégiumi funkciókkal.
A beruházási koncepció módosítása és a tó területének elkerülése azonban szükségessé teszi, hogy a több helyrajzi számon szereplő fejlesztési terület egyes részein az önkormányzat feloldja a beépíthetőség tiltását. Ez a Településszerkezeti terv (TSZT) és Szentendre Építési Szabályzatának (SZÉSZ) módosításával jár, amelynek partnerségi véleményezésére augusztusban kerül sor.
A fejlesztő a településrendezési szerződésben – a tó természetközeli állapotának megőrzésén kívül – egyebek mellett vállalta, hogy 2026. végére járdát épít az ingatlana előtt a Rózsa és a Ménes utcákban. Továbbá a Ménes utca tulajdonosával, a Magyar Állammal történő megegyezés szerint az ingatlanával határos szakaszt szilárd burkolattal, közvilágítással, közművekkel, csapadékvíz-elvezetéssel és fasorral látja el. A tó megőrzése mellett, a megvalósuló fejlesztés az első olyan beruházás lesz a Rózsa utcában, amellyel új arculata alakulhat ki ennek a városrésznek.
A szerződés részét képezik a tó kezelési tervére, illetve látogatási szabályzatára vonatkozó előzetes javaslatok is, amik még további egyeztetéseket kívánnak. A Pannónia-tó helyi természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervét az önkormányzat előkészítette, jelenleg hatósági véleményezés alatt áll.
A partnerségi egyeztetés során lehetőség lesz a természetvédelmi és ökológiai szempontból megfogalmazott észrevételek, javaslatok felvetésére is. A lakossági fórumon, amelyen a beruházó képviselői is jelen lesznek, közvetlen párbeszéd alakulhat ki a zöld- és a beruházói szempontokról.
(Megjelent a Szentendre és Vidéke 2024 augusztusi számában)