![](https://szentendre.hu/wp-content/uploads/bfi_thumb/hopt-grafikon-12.06-2.-ph9iv4ng0rwa9bh7db0dxgqgueds1fxiz9q63k6j5k.jpg)
Az országos tisztifőorvos válaszlevelében nem tartotta szükségesnek, hogy említést tegyen a NAIH állásfoglalásáról. A levél több mint felét kitevő számtalan jogszabály felsorolása végén felvilágosítja a polgármestert – feltehetően az ország összes többi közérdekű adatigénylést benyújtó polgármesterével együtt –, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) „közfeladatai közül az új koronavírus elleni járványügyi védekezéssel kapcsolatos feladatok ellátása élvez prioritást”.
A válaszlevélben arról sincs szó, hogy a települési önkormányzatoknál is elsőbbséget élveznek a járványügyi védekezéssel kapcsolatos feladatok. A járvány első pillanatától kezdve teszik a dolgukat úgy, hogy ehhez kormányzati segítséget nem kaptak, sem információt, hogy megalapozottan döntsenek, sem finanszírozási segítséget. Még a védekezéshez szükséges eszközök költségét sem térítette meg a kormány, holott eredetileg erre ígéretet tett.
Majd a levél végén közli, hogy a veszélyhelyzet idején az adatközlésre vonatkozó kormányrendelet értelmében, 45 napon belül tesz eleget a közadatigénylésnek.
Már október elején egyértelműen kiderült Kásler Miklós miniszter montenegrói látogatásán tartott tájékoztatóból, hogy a kormány rendelkezésére áll egy komoly és rendszerezett adatállomány.
Más országokban pont azért hozzák nyilvánosságra a részletes járványügyi adatokat, a covidos betegek és elhunytak oltottsági adatait, hogy erősítsék az oltási kedvet. A negyedik hullám járványügyi adatai alapján a titkolózás a közegészségügyben tragédiákhoz vezet. December második hetében több mint hétezren vannak kórházban, közel hatszázan lélegeztetőgépen és naponta közel kétszázan halnak meg covid-fertőzésben.