
Elkezdődik a Szentendre belvárosában álló műemléki épület felújítása a dunakanyari család- és gyermekvédelmi szolgálat számára. A rekonstrukciót az európai uniós alapokból finanszírozott Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) felhívásra benyújtott sikeres pályázat teszi lehetővé. A kivitelezés elkezdése alkalmából sajtónyilvános helyszínbejárást tartottak a Bodor-udvarban április 14-én, az eseményen a térség országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter is részt vett.
Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere, aki a Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás elnöke is röviden emlékeztetett arra, hogy a családsegítő szolgálat korszerű körülmények közé költöztetése már régi terv, és most végre elkezdődik a megvalósítás. Külön öröm, hogy ezzel a beruházással nem csak a Család- és Gyermekjóléti Intézmény kap új otthont, hanem Szentendre belvárosában megújulhat egy 1700-as években barokk stílusban épült lakóház is. Felvetődött, hogy a lakóház barokk kőkapuját is rekonstruáljuk, de most elsősorban az a cél, hogy a rendkívül fontos közfeladatot ellátó intézmény mielőbb megfelelő körülmények közé kerüljön – mondta Fülöp Zsolt.
Vitályos Eszter köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a kormány számára a családok és a gyermekek védelme kiemelt jelentőségű. Örömét fejezte ki, hogy a beruházással a Dunakanyarban élő, támogatásra szoruló gyermekeket és családokat a jövőben korszerű körülmények között tudják majd fogadni az intézmény szakemberei.
A helyszínbejáráson részt vett a város több vezetője, a belváros önkormányzati képviselője, Weszelits András, az intézményfenntartó társulás településeinek vezetői, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. képviselői, a felújítást tervező CST Mérnök Kkt., a kivitelezést végző Fort-Bau Zrt., a Család- és Gyermekjóléti Intézmény munkatársai és a projekt megvalósításában résztvevő önkormányzati munkatársak. Az épület felújításával, a tervekkel kapcsolatos kérdésekre Csepely Péter építészmérnök válaszolt az érdeklődőknek.
A Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulásnak és Szentendre városvezetésének régi elképzelése, hogy a szentendrei és a régióban élő családok életét segítő, megkönnyítő szolgálat számára megfelelő körülményeket teremtsen. Az intézmény szentendrei központjának jelenlegi, közösségi közlekedéssel nehezen megközelíthető Szentlászlói úti épülete sem épületgépészeti, sem energetikai, sem akadálymentességi szempontból nem felel meg a mai elvárásoknak.
A projekt célja, hogy Szentendre központjában alakítsanak ki az intézmény számára megfelelő helyet. Hogy ez megvalósulhasson, a Dunakanyar Család-és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás az európai uniós alapokból finanszírozott Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz „Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése” című felhívására pályázatot nyújtott be 2022-ben. A TOP_PLUSZ-3.3.2-21-PT1-2022-00027 azonosítójú projekt 250 millió forintos pályázati támogatást nyert, amelynek kivitelezési előkészítése 2023-ban elkezdődött.
A CST Mérnök Kkt. tervei alapján az 1700-as években, barokk stílusban épült lakóházban a felújítással az irodákon kívül két interjúszobát és egy nagyobb társaság számára is használható csoportszobát alakítanak ki, továbbá egy kisebb váróhelyiséget. A műemléki védettség alatt álló épületet akadálymentesítik.
A tervek szerint a kivitelezés 2025 végére befejeződik és 2026-ban a családsegítő szolgálat már méltó helyen fogadhatja az ügyfeleit.
Fotó: Bellai László / Szentendre.hu