2025. február 8., 11:40

Páratlanul gazdag életút: küzdelmes sors, kitartó munka, szorgalom, sikeres karrier, szép család, szellemi frissesség és humor. 90 év dióhéjban. Hadnagy Attilát, a Bükkös Hotel tulajdonosát Fülöp Zsolt polgármester köszöntötte a kerek évforduló alkalmából.

Hadnagy Attila idén töltötte be 90. életévét, 1935. január 3-án született Dabason. Családjával tanyán éltek, amit gyerekként nagyon szeretett. A gyermekkor idilli világának a háború vetett véget: apja, bátyja hadifogságba került, édesanyja egyedül próbált helytállni, kisebbik fiával menekülve az orosz „felszabadítók” elől. Apját a fogságból való hazatérés után börtönbe zárták, ahol 6 évet ült.

Mint osztályidegennek, Attila továbbtanulási törekvéseit a rendszer inkább csak tűrte, mint támogatta, de jó képességei és bátyja segítsége révén végül sikerült felvételt nyernie a Műegyetemre. Villamosmérnök lett.

Tanulmányaival párhuzamosan végig dolgozott, 14 évesen helyezkedett el először, a Ganz Gyárban lett műszerész ipari tanuló.

Karrierépítés, családalapítás

Később valamennyi magyarországi erőmű építésében részt vett. Dolgozott a gyöngyösi, a százhalombattai és a paksi beruházáson is. A Szovjetunióból érkező, Európában első 750 kW-s távvezetékrendszer és fogadó transzformátorállomás építésében is részt vett Albertirsán. A hazai villamosság számos területén dolgozott. Évtizedeket töltött a Közel-Keleten, a Ganz Gyár kötelékében vasútvillamosítások, transzformátorállomások létesítésén dolgozott Irakban, Kuvaitban, Katarban, az Egyesült Arab Emirátusokban, Egyiptomban és Törökországban is.

Hazatérte után a vendéglátásban vetette meg lábát, ezen a területen csaknem négy évtizede dolgozik. 24 éven át vezette a Skanzen Éttermet, és még ma is ott van a hét minden napján, reggel 7-től délután 5-ig. Rengeteg terve van, az idei szezonra például zenés grillesteket szervez. Ötleteivel szűkebb pátriáját, Szentendrét is segítette, a testvérvárosi együttműködés keretében Wertheimben is tartott magyar gasztronómiai napokat, hatalmas sikerrel. Munkája gyümölcséből pedig jótékonyságra is juttat, alapító tagja például a Rotary Club Szentendrének.

Hadnagy Attila változatos, izgalmas karriert tudhat magáénak, ám nem kevésbé büszke a családjára is. Feleségével, Judittal 52 évig éltek boldog házasságban, egymás valódi társaiként. Bánatára őt 2015-ben elvesztette. Házasságukból két fiuk született, akik három leányunokával örvendeztették meg őket. A család egy éve dédunokával gazdagodott.

Attila egyik unokája Svájcban él és patológusként dolgozik, a másik Belgiumba ment férjhez, ott él, és ott született gyermeke.

„Gyüttmentből” lokálpatrióta

Hadnagy Attila életútja bővelkedik a sikerekben, ám a nehézségek, kudarcok sem kerülték el. A ma Szentendre szálláshelyeinek egyik büszkeségeként számontartott Bükkös Hotelnek egy panzió volt az elődje. Mint Attila visszaemlékezett, a panzió 1988. szeptemberi megnyitójára senki nem jött el, mert a család akkor még „gyüttmentnek” számított a városban. A panziót kitartó munkával üzemeltették a közgazdász feleség, Judit vezetésével, majd több mint egy évtizede nem kis kockázatot vállalva, de végül sikeresen hotelnek építették át. A Bükkös Hotel, melyet Attila egyik fia és unokája közösen vezet, Szentendre első és jelenleg is egyetlen négycsillagos szállodája.

Hadnagy Attila 90. születésnapját a Skanzen Kávéházban ünnepelte. 82 vendéget hívott meg, köztük családtagokat, barátokat, volt kollégákat, a Rotary Club tagjait, akiktől ajándék helyett pénzt kért, amellyel az Egy lépéssel több Alapítványt támogatja. Az alapítvány gyógyíthatatlan beteg gyermekeket ápoló családokat segít, ahol az egyik szülő az ápolás miatt nem tud dolgozni. Közel 2 millió forint gyűlt össze, ebből három rászoruló családot tudnak egy éven át támogatni.

Születésnap jótékonysági adománygyűjtéssel

Egy rotarys bemutatkozó esten, melyen a tagok életükről meséltek egymásnak, Hadnagy Attila történeteit olyan nagy érdeklődés fogadta, hogy megfogalmazódott benne: élete történetét könyvben foglalja össze. A kötet a 90. születésnapjára el is készült, melyből látogatóinak is dedikált egy-egy példányt.

A könyv „Csak a szépre emlékezem…” A felsődabasi tanyavilágból a szentendrei négycsillagos wellness-szállodáig címmel jelent meg. Az írás megemlékezik mindkét ágon nemesi felmenőiről, gyermekkora szereplőiről és helyszíneiről. Felidézi a gyermek- és ifjúkort, a tanulmányokat. Külön fejezetet szentel a családalapításnak, a külföldi kiküldetésekben bővelkedő munkáséveknek, amint a panziótól a négycsillagos hotelig ívelő vendéglátói karriernek is és a Rotary Club fémjelezte jótékonysági tevékenységnek is.

Hadnagy Attila élettörténetének előszavában mások mellett utódainak ajánlja könyvét, zárszavában pedig azt írja: „bízom benne, hogy tehetséges utódaink, génjeinket örökölve túlszárnyalnak bennünket az élet minden területén. (…) Nem szeretnék semmilyen terhet az utódok nyakába varrni, de meggyőződésem, hogy a székely szorgalom és tehetség sikertörténetekhez fog vezetni.”

Életének mottója bárkinek inspiráló lehet: „Az álmok megvalósításához akkor is hozzá kell fogni, ha nem látszik reális esélye azok megvalósításának.”

Isten éltesse Hadnagy Attilát!

 

Fotók: Hadnagy Attila és szentendre.hu