2024. július 3., 15:08

Pataki Gábor és Várkonyi György kurátori tárlatvezetésével folytatódnak a programok július 6-án, szombaton 16 órakor az Európai Iskola művészcsoportot bemutató tárlaton, a MűvészetMalomban. A kiállításhoz kapcsolódva, tizennégy tanulmánnyal, igényes, több mint 400 oldalas, gazdagon illusztrált művészeti album jelent meg. A kötet már online is kapható a HBPMK webshopjában.

Világszínvonalú, grandiózus tárlat nyílt Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt címmel idén tavasszal a MűvészetMalomban. A Ferenczy Múzeumi Centrum új kiállítása az 1945–1948 között működő, nagy hatású művészcsoport, az Európai Iskola alkotóinak munkásságát mutatja be 250 műalkotással a MűvészetMalom impozáns tereiben, 1200 négyzetméteren, tizenegy tematikus szekcióban.

A kiállítás megvalósítását több éves kutatómunka előzte meg, amelyben a téma jeles szakértői vettek részt. Nemcsak a művészcsoport magyar tagjainak, hanem a kiállításaikon szereplő vagy velük kapcsolatot ápoló cseh, román, holland és francia művészek alkotásai is láthatók a jelentős hazai- és külföldi gyűjteményekből kölcsönzött, több mint kétszázötven műtárgyat felvonultató tárlaton.

„A szabadság művészete – A művészet szabadsága” (Bálint Endre)

A rövid életű magyar demokrácia éveiben az Európai Iskola célja a progresszív hazai művészet megteremtése volt, emellett pedig az európai művészet új tendenciáit is igyekezett itthon megismertetni. Intenzív kiállításrendezés, ismeretterjesztés, saját kiadványok és nemzetközi kapcsolatépítés jellemezte a csoport három éves fennállását. Képzőművészek mellett elméleti szakemberek, írók, költők, orvosok, műgyűjtők csatlakoztak hozzá. A csoport alig három év alatt harmincnyolc kiállítást rendezett, emellett hat tárlat nyílt a Galéria a 4 Világtájhoz, valamint két kiállítás az Elvont Művészek Csoportjának szervezésében. Egy rövid időre úgy tűnt, szinkronba hozható az európai és a magyar művészet, de az Európai Iskola tagjai már 1947-től támadások kereszttüzében érezték magukat. Az Európai Iskola 1948-ban önként oszlatta fel magát, utolsó összejövetelüket a Japán kávéházban tartották. Rozsda Endre, az Európai Iskola művészcsoport egyik alapítója így írt erről a napról visszaemlékezésében: „Az utolsó összejövetelünk a Japán kávéházban volt. Másnap megjelentettünk egy hirdetést az újságokban: Japánban megöltek egy Európait. Ez volt a vég.”

A kiállításhoz kapcsolódva, tizennégy tanulmánnyal, igényes, több mint 400 oldalas, gazdagon illusztrált művészeti album jelent meg a Ferenczy Múzeumi Centrum gondozásában. A kötet szerzői: Árvai Mária, Balázs Imre József, Bodonyi Emőke, Eged Dalma, Havasréti József, Hornyik Sándor, Horváth Ágnes, Passuth Krisztina, Pataki Gábor, Pócs Veronika, Standeisky Éva, Szabó Noémi, Turai Hedvig, Várkonyi György. A katalógus grafikusa: Herr Ágnes. A kötetet nagy sikerrel mutatták be az Írók Boltjában, amely a MűvészetMalomban és a Ferenczy Múzeumban, valamint online is megvásárolható a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár webshopjában.

A tárlatot gazdag szakmai program kíséri: a Szentendrei Múzeumok Éjszakáján Bodonyi Emőke művészettörténész és Galambos Péter színművész tartott tárlatvezetést irodalmi idézetekkel a kiállításban. A kurátori tárlatvezetések mellett háromrészes kerekasztal-sorozatot rendeztek, mely felidézte a csoport újrafelfedezését szolgáló 1973-as és 1984-es kiállításokat, vizsgálta az Európai Iskola kapcsolatát a kortárs irodalommal és bemutatta helyét, jelentőségét a magyar művészettörténetben.

Július 6-án, szombaton 16 órakor Pataki Gábor és Várkonyi György kurátor tart tárlatvezetést a kiállításban.

Fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum