2024. október 25., 10:22

Tausz György szentendrei otthonában fogadta Fülöp Zsolt polgármester köszöntését 90. születésnapja alkalmából. A jókívánságok, az emléklap a virágcsokor és egy palack bor átadása után a közgazdász büszkén mesélt családjáról, és örömmel osztotta meg diplomata élete kalandos történeteit.

Gyuri bácsi 1934. október 11-én született, harmincöt éve él Szentendrén. Operatőrnek készült, végül nemzetközi pénzügy szakon Moszkvában tanult, itt  ismerte meg orosz feleségét. Kapcsolatukból egy lányuk született, majd egy unokával és két dédunokával bővült a család.

Izgalmas, változatos életük volt: kiküldetéssel megjárták Lengyelországot, majd Albániát. Sok történelmi eseményt éltek át együtt, Varsóban átélték a ’81-es forradalmat és telefonjuk lehallgatását. Mindkét országban jól érezték magukat, annak ellenére is, hogy az akkori albán állapotokra jellemzően, a tengerparton kialakított diplomata partszakasz lakásaiban a nyári forróságban sem volt hűtőszekrény.

Orosz nyelvtudásának köszönhetően hat hónapig a Szovjetúnióban egy magyar orvosi delegációnak tolmácsolt, műtéteken is részt vett és járt a Kreml-ben is.

Külügyminisztériumi kalandjai között felidézte, amikor jelentős tételben dollárt szállított táskában repülőn, amit Magyarországon páncélozott autó várt, vagy amikor Argentínából 10 kg aranyat kellett hazahoznia a ’80-as években.

Gyuri bácsi gyerekként átélte a II. világháborút, pontosan emlékszik rá, ahogy az oroszok és a németek lőtték egymást. Szüleivel Rákosfalván lakott, édesapja pék volt, ami a világháború alatt nagy előny volt számukra – mindig volt mit enniük.

Tausz György hobbiból, a munkája mellett nyolc könyvet, hét szakácskönyvet és egy Házi praktikák című könyvet írt, amelyből a köszöntés alkalmával a látogatók is kaptak egy-egy dedikált példányt.

(Fotó: Harmath Bea)