2024. augusztus 30., 14:01

Nagy érdeklődés kísérte a Pannónia-tavat és környékét érintő Településszerkezeti Terv (TSZT) és Szentendre Építési Szabályzata (SZÉSZ) módosításának partnerségi egyeztetését augusztus 26-án a Városházán. A tervezett magánberuházással kapcsolatban a környéken lakók életminőségének romlását és a Tófenék ökoszisztémájának sérülését előrevetítő, súlyos fenntartások fogalmazódtak meg a fórumon résztvevő lakosok körében. Az elhangzottakat tartalmazó jegyzőköny nyilvános lesz, a végső döntést az egyeztetés-sorozat végén a képviselő-testület hozza meg.

Egy éve tart az az előkészítési, egyeztetési folyamat, amelynek célja, hogy megnyugtatóan rendeződjön a magántulajdonban lévő, helyi védettség alatt álló Pannónia-tó sorsa, azóta erről többször tudósítottak az önkormányzat hivatalos csatornái (legutóbb a múlt héten), valamint a Szentendre és Vidéke augusztusi száma is nagy terjedelemben foglalkozott a témával, a partnerségi felhívás mellett összefoglaló cikket közölve az eddig történtekről.

A településrendezési dokumentumokat azért kell módosítani, mert a terület tulajdonosa vállalta, hogy – meghagyva a tavat – a fejlesztési terveit a birtokában lévő, jelenleg is gazdasági övezetbe sorolt terület más részén valósítja meg. Ehhez a terület hátsó részére (039/4 hrsz) vonatkozó építési korlátozást fel kell oldani. E korlátozás a SZÉSZ értelmében addig áll fenn, amíg állami beruházásban a nyugati tehermentesítő út meg nem épül, erre azonban az Építési és Közlekedési Minisztérium közlése szerint belátható időn belül nem kerül sor.

A másik módosítandó pont a jelenleg 35%-os beépítést lehetővé tevő gazdasági, kereskedelmi és szolgáltatói övezetben lévő, a Pannónia-tavat tartalmazó telek (375/3 hrsz) különleges beépítésre szánt innovációs központ övezetbe történő átsorolása. Ezzel a megengedett beépítési hányad 15%-ra csökken és az övezeti besorolás részletes előírásokat tartalmaz a zöldfelület arányára, minőségére is.

A nyugati tehermentesítő út megépítéséig tartó korlátozás feloldásával kapcsolatban több ellenvélemény fogalmazódott meg, amelyeket azzal indokoltak, hogy a csarnoképületek miatt jelentősen megnövekedhet a tehergépjármű-forgalom. A környéken lakóként érintett egyik felszólaló, Radványi Levente részletes számításokkal is alátámasztotta a forgalomnövekedés mértékét.

Néhányan azt az álláspontot képviselték, hogy semmilyen építkezésre ne kerüljön sor az ingatlanon, volt, aki felvetette a változtatási tilalom elrendelését is a beruházó tulajdonában lévő területen.

A beruházás megvalósulása ellen többen ökológiai szempontú érveket sorakoztattak fel. Egy Szentendrén élő, vizes élőhelyekkel foglalkozó szakember, Malatinszky Ákos egyetemi oktató tételesen cáfolta a környezeti vizsgálat egyes részeit és az annak alapjául szolgáló, a beruházó által készíttetett természetvédelmi szakvéleményt, részletesen felsorolva annak hiányosságait.

Fülöp Zsolt polgármester többször hangsúlyozta, még nem dőlt el semmi, a fórum egy hosszú egyeztetési folyamat része. A településrendezési dokumentumok módosításáról vagy nem módosításáról a későbbiekben születik majd végső döntés, a beruházóval kötött településrendezési szerződésben az önkormányzat azt vállalta, hogy e dokumentumok módosításának egyeztetési folyamatát lefolytatja. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy a településrendezési szerződés megkötésének az az előnye a város számára, hogy kölcsönösen elfogadott szabályok mentén folyna a beruházás, míg ellenkező esetben hosszas, bizonytalan kimenetelű peres eljárás elé nézhetne a város.

A településrendezési dokumentumok módosítási folyamatának még nincs vége. A partnerségi egyeztetés keretében augusztus 31-ig küldhetők be vélemények az önkormányzat Főépítészi Kabinetének, vagy közvetlenül is feltölthetőek az E-TÉR-be.

Szeptember 1-től, a véleményezések lezárultát követően a főépítész irányításával – a tervező, a terület tulajdonosa bevonásával – egyeztetik és értékelik a beérkezett véleményeket, javaslatokat. Elkészítik az összefoglalót, benne az elfogadásra, illetve az elfogadásra nem javasolt vélemények indoklásával.

Az előterjesztés a képviselő-testület mellett működő bizottságok véleményével és a lakossági fórumon elhangzottakat tartalmazó jegyzőkönyvvel együtt szeptemberben kerül a képviselők elé. A testület mindezek alapján dönt a módosított TSZT és SZÉSZ tervezetéről, mely ezután a Pest Vármegyei Kormányhivatal Állami Főépítésze elé kerül, majd az általa összehívott egyeztető eljáráson válik véglegessé. Az egyeztetési folyamat végpontján a kormányhivatali egyeztetésen kialakult álláspont figyelembevételével a képviselő-testület dönt majd a módosítás végső elfogadásáról vagy el nem fogadásáról.

A városvezetés ezúton is köszöni az egyeztetési folyamatban résztvevők aktivitását.

(Fotó: Isza Ferenc / Szentendre.hu)