A rezsicsökkentés részleges kivezetése miatt sok szentendrei háztartás villany- és gázszámlája jelentősen megemelkedett. A számlák összegének csökkentése elsősorban energetikai korszerűsítéssel valósítható meg. Ehhez szeretne segítséget nyújtani az önkormányzat, egy tanácsadó iroda megnyitásával.
Bár az energiaválság az önkormányzatoknak is komoly nehézségeket, jelentős plusz kiadásokat jelent, a lakossági is megszenvedi, hogy a kormány tavaly augusztusban részlegesen kivezette a rezsicsökkentést. Sok családnak emelkedett meg a villany- és gázszámlája, ezért mind többen keresnek megoldást az energiaköltségek csökkentésére.
Személyre szabott tanácsadás a Fehérházban
Ehhez szeretne segítséget nyújtani az önkormányzat azzal, hogy az országos hálózattal és tapasztalt energetikai szakembergárdával rendelkező RenoPont-rendszer részeként megnyitja a szentendrei RenoPont irodát. Az elképzelésre szerdán igent mondott a testület, és amennyiben február folyamán a költségvetésben sikerül megtalálni az iroda működtetéséhez szükséges forrást, akkor március második felében megnyithat a tanácsadó iroda. Az irodába látogatók lakásuk, házuk energetikai korszerűsítésére kaphatnak ingyenes tanácsot és szakmai anyagokat.
A RenoPont-rendszer ötletgazdája és szakmai működtetője az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ, valamint a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI).
A szentendrei RenoPont Energetikai Otthonfelújítási Központ működését a program szervezői marketing és szakmai anyagokkal támogatnák, a helyszínt az önkormányzat biztosítaná, ahol heti hat órában energiahatékonysággal foglalkozó szakember javaslatokkal, tanácsokkal segítené az érdeklődőket az energetikai beruházásokkal vagy akár a környezettudatos, energiatakarékos életvitellel kapcsolatosan.
Az elképzelések szerint a szentendrei RenoPont helye a Duna korzó 25. szám alatt, a jelenlegi Ügyfélszolgálat épületében nyílna.
A RenoPont iroda tanácsadási szolgáltatására online felületen lehet majd jelentkezni, ahol akár online, akár személyes találkozó is kérhető.
A tanácsadó iroda szervesen illeszkedik az önkormányzat energetikai elképzelései közé, amelynek célja többek között saját energetikai háttér megteremtése, illetve a lakosságot és a vállalkozásokat bevonva energiaközösségek létrehozása.
A szentendrei önkormányzat ennek első lépéseként 2021-ben – még az energiaválság kitörése előtt – Óbudával és Újpesttel közösen elindult a helyi fenntartható energetikai beruházások támogatását célzó EUCF – Városokkal a városokért című pályázaton.
EUCF: várhatóan márciusban születik döntés a pályázatról
Az energetikai korszerűsítésről, illetve napelempark létesítéséről szóló pályázati anyagot tavaly novemberben elfogadta a képviselő-testület, és a programgazda várhatóan márciusban dönt a beadott pályázati anyagról.
Amennyiben sikeres lesz a pályázat, úgy megnyílik a lehetőség arra, hogy első lépésben – szintén uniós forrásból – a tervezett beruházások terveinek elkészítésére pályázzon az önkormányzat, majd ennek folytatásaként a kivitelezésre szerezzen szintén pályázati támogatást. Annál is inkább van esély a beruházás uniós támogatására, mert a helyreállítási terv kiemelt területei között szerepelnek az energetikai korszerűsítésről szóló fejlesztések, illetve mert nagyobb a nyerési esély, ha nem egyedi, hanem önkormányzatok összefogásával készülő beruházásról van szó.