2021. április 27., 13:39
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 4 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Pilisi Bioszféra-rezervátumhoz (PBR) való csatlakozási szándékról született polgármesteri határozat az április 14. előterjesztés alapján. A veszélyhelyzet idejére biztosított jogkörében eljárva a Fülöp Zsolt ennek érdekében együttműködést kezdeményezett a Bioszféra-rezervátumot kezelő Pilisi Parkerdő Zrt.-vel és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal.

A környék több települése már csatlakozott az 1981-ben létrehozott, az egész Pilis és Visegrádi-hegység területét magában foglaló Pilisi Bioszféra-rezervátumhoz. Megalakították – Pilisi Parkerdő Zrt.-vel és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal – a Pilisi Bioszféráért Fórumot, amelynek egyik alapvető célja a területén élők véleményének megismerése, a települések érdekeinek egyeztetése a rezervátum törekvéseivel. A Fórum megpróbálja mindenki számára meggyőzően bemutatni az ember és a bioszféra közötti kiegyensúlyozott kapcsolatot.

A bioszféra-rezervátumok olyan területek, amelyek a természeti és kulturális értékek megőrzésére törekednek. Létrehozásuk célja a fajok, ökoszisztémák és tájak védelme, a fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődés elősegítése, a biológiai sokféleség megóvása és az oktatási, kutatási tevékenység támogatása.

A Budapest közelében fekvő Dunakanyar, a Pilis–Visegrádi-hegység Magyarország legkedveltebb kirándulóhelyei közé tartozik. A felmérések szerint szép idő esetén hétvégenként több mint 17 ezer kiránduló keresi fel a Pilis ösvényeit.

A kirándulók jelentős része Szentendréről indul túrázni, a nagy forgalmat a város hegyvidéki részein lakók hétvégenként megtapasztalhatják. A természeti értékek megőrzése érdekében a túrázók nagy tömegét szét kellene oszlatni új túraútvonalak, látogatópontok kialakításával, népszerűsítésével. Nagyon fontos feladat a természetjárók szemléletformálása is, mert sokan nem óvják az a természeti értékeket, bolygatják a védett élőhelyeket, kárt tesznek védett növényekben, rovarokban, a népszerű túraútvonalak környékén tetemes mennyiségű a szemét. A Bioszféra-rezervátumhoz való csatlakozással a városnak jobb lehetőségei lennének a zöld turizmus fejlesztésében, ami új irányokat is nyithat Szentendre turisztikai koncepciójában.

Pilisi Bioszféra-rezervátum bemutatása >>