2024. október 10., 12:06

Rövidesen elkezdődnek a városban az őszi faápolási munkák. A Városi Szolgáltató kertészmérnöke és a VSZ alvállalkozójának, a Garden Fasorfenntartó Kft. faápolási szakértője felmérte az elvégzendő feladatokat. Összesen több mint 150 fa gondozására kerül sor október végén. Több balesetveszélyes fát is találtak a szakértők, amelyek kivágása elkerülhetetlen.

A fák őszi nyugalmi állapotba kerülésekor ajánlott a kisebb-nagyobb koronaalakítási, faápolási munkák – gallyazás, fiatalítás – elvégzése. A két szakértő a sok lakossági bejelentés és a parkfenntartási divízió munkatársainak észlelése alapján több mint 150 fát vizsgált meg, hogy melyik milyen gondozásra szorul, melyeket kell kivágni.

Gallyazás

A gallyazásnak nem a faápolás, a fa egészségének megőrzése az elsődleges célja, hanem inkább a vagyonvédelem szempontjából fontos.  Vagyis az épületek, légvezetékek védőtávolságának biztosítása, a száraz vagy veszélyes ágak eltávolítása, a korona növekedésének megfelelő statikai alakítása. A gallyazásnál a korona maximum 25 százalékát távolítják el. Ilyen faápolási munkára kerül sor például a Papírgyár előtt, ahol 41 fát fognak gallyazni, a Nagyparkolóban, ahol közel 20 fát fognak gondozni, de további tíz utcában egy-két fát is metszenek majd.

Fák visszavágása, fiatalítása

Több korosabb fát fognak megfiatalítani a Dunakanyar sétányon, a Pilisi utca végén, a Határcsárda környékén, a Szentlászlói úton, a Püspökmajor lakótelepen. Az fiatalítás az öregedő fák túlélési esélyeit növeli, ennél a faápolási műveletnél a korona 60-80 százalékát eltávolítják, de ezzel elősegítik a fiatal hajtások növekedését, megerősödését.

Élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető fák kivágása

Sajnos több balesetveszélyes fát is találtak a szakértők, amelyek kivágása elkerülhetetlen. A közterületi zöldfelületek gondozásában, így a fák állapotának felmérésében az önkormányzat felelőssége az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető állapot megelőzése, ha lehetséges, vagy ha nincs más megoldás, akkor a veszélyforrás megszüntetése.

Jelenleg a kivágandó fák között szerepel olyan, amely egy laikus számára is nyilvánvalóan egyértelmű, de vannak olyanok is, amelyek esetében ez nem annyira szembeötlő. Ez utóbbi kiderítése a szakértők feladata.

A szakértőknek a kockázatértékelés során olyan szempontokat kell figyelembe venniük, mint

  • az adott terület jellege, ahol kárt okozhat a kidőlő fa vagy a letörő ág, például egy közlekedési út mentén álló fa nagyobb veszélyt jelent, mint egy forgalommentes helyen álló,
  • a fa környékén milyen a gyalogosforgalom, milyen tevékenység folyik, milyen gyakorisággal, milyen épületek lehetnek érintettek, ezek milyen távolságra vannak,
  • a kritikus állapotú fa fajtájának jellemzői, például a puhafás fafajoknál magas a törésveszély,
  • a fa statikai jellemzői, a fa betegségei, rendellenességei,
  • a fa koronája vagy gyökérzete mennyiben veszélyezteti a közműszolgáltatók vezetékeit, vagy a gyökérzet milyen mértékben töri fel a szilárd burkolatot.

A kivágásra kijelölt fák között vannak olyanok — például a Dunakanyar sétányon —, ahol a felázott talaj és gyökérzet, valamint a fák statikai állapota nagy kockázatot jelent. Az Óvodaközpont kertjében lévő tuják szintén rossz állapotban vannak. Ezek kivágását az indokolja, hogy a kertet sűrűn használják nagy létszámú óvodai csoportok. A gyakori használat miatt jelentenek kockázatot a Gondozási Központ kertjében lévő, ugyancsak rossz állapotú fák. Közterületen több fa állapota veszélyezteti a közműszolgáltatók vezetékrendszerét.  A kivágott fák pótlásáról — ahol szükséges és lehet — az önkormányzat gondoskodik.

Az önkormányzat elkötelezett a város zöldfelületeinek fejlesztésében, tudatos, korszerű zöldítési programot folytat, a faállomány megőrzésére törekszik. A közterületek zöldfelületeivel foglalkozó munkatársak mindegyike tudatában van a városi zöldfelületek  jelentőségével, ennek megfelelően szakértőkként gondozzák azokat – összhangban a városvezetés elvárásaival.

[A faápolási munkákra várhatóan október végén kerül sor. A Városi Szolgáltató munkatársai szalaggal, táblával fogják jelezni – ahol szükséges – a forgalomkorlátozásokat, illetve a fakivágásokat.]

(Borítókép: Bellai László / Szentendre.hu)