2025. március 28., 15:08

A közösségi fórum résztvevői arról döntenek a Menzán, hogy mely javaslatokra szavazhatunk a Városrészi Költségvetés 2025-ös programjában. Csaknem 230 ötletből kell kiválasztani városrészenként a szavazólapra kerülő ötöt. Szentendre az idén már 150 millió forintot fordít a demokratikus kultúrát, a helyi közösségeket erősítő programra.

Nem lesz könnyű dolga a március 29-én, szombaton 10-kor kezdődő közösségi fórum résztvevőinek. Nemcsak azért, mert sok fejlesztési javaslatot kell mérlegelni, hanem azért is, mert sok olyan fejlesztési ötlet is beérkezett, ami azonos közterületre vonatkozik, de mindegyik kisebb-nagyobb mértékben eltér a másiktól. Ezeket – ha belefér a keretbe – összevonhatják, vagy szakaszos fejlesztésre bonthatják, esetleg kompromisszumokkal újrafogalmazzák. Az összes mérlegelésre váró javaslatnak több mint a fele ilyen.

A fórum résztvevői a városrészenként megalakuló csoportokban vitatják meg a javaslatokat, majd a csoport minden tagja külön-külön pontozással értékeli a fejlesztési ötleteket. Végül a csoportot vezető önkormányzati képviselő összesíti a pontszámokat és az így kialakuló sorrend első öt legtöbb pontot elérő fejlesztési ötlete kerül a városrészi szavazólapra.

A parttalan viták elkerülése érdekében a korábban már bevált, alább olvasható szempontokat ajánlják a résztvevőknek a Városrészi Költségvetés program szervezői:

1 SZÜKSÉGESSÉG Mennyire fontos és indokolt a javasolt fejlesztés?
Meglévő infrastruktúra állagjavításáról, továbbfejlesztéséről, vagy régóta várt, égetően hiányzó, új infrastruktúra megvalósításáról szól-e a javaslat? Fontos, az életminőséget javító kezdeményezésről, vagy „pusztán” komfortnövelő javaslatról van-e szó?
2 ÉRINTETTSÉG Mekkora közösségnek hoz pozitív változást a javaslat?
Egy utcát érint, vagy a városrész nagyobb területére is kihat?
Csak egy szűkebb körnek kedvező, vagy több, különböző lakossági csoport számára is előnyös változást jelent?
3 ESÉLYEGYENLŐSÉG Milyen mértékben támogatja a javaslat az esélyegyenlőséget?
Támogat-e hátrányos helyzetű vagy nehézségekkel élő embereket, csoportokat?
Segítséget jelent-e szegénységben vagy fogyatékossággal élőknek, kiszolgáltatott társadalmi csoportoknak?
4 KÖRNYEZETI
ÁLLAPOTJAVULÁS
Milyen hatással van a javaslat a környezet állapotára?
Zöldfelületek növelése, fenntartása, fejlesztése, élővilág sokféleségének megőrzése, gazdagítása, levegő minőségének javítása, zaj- és fényszennyezés csökkentése, esztétikus környezet kialakítása, csapadék-vízmegtartás, vízvédelem, környezetvédelem, hulladék csökkentés stb.
5 KÖZÖSSÉGI
ÉRTÉKEK
Hozzájárul-e a javaslat a közösség hosszú távú társadalmi jólétéhez?
Például építi-e a közösségeket, az emberi kapcsolatokat?

Az esemény nyitott, mindenkit szeretettel várunk!
A közösségi fórum helyszíne: Központi Menza, Szentendre, Bajcsy-Zsilinszky u. 4.
Időpont: 2025. március 29., szombat 10:00-tól 13:00-ig.

Jöjjön el, vegyen részt a vitában! Az Ön véleménye is számít!
A mi városunk, a mi döntésünk!

A szavazás április 14. és május 11. között zajlik, eredményhirdetés júniusban várható.