Az április 19-i ülés főbb határozatai.
Szerződésmódosítás
Az önkormányzat és a TDM NKft. között létrejött közszolgáltatási szerződés értelmében a TDM használatába került a Dumtsa Jenő utca 3. szám alatti ingatlan (volt Péter-Pál Galéria) helyitermék-bolt és bemutatóhely kialakítása érdekében. A projekt előkészítése során azonban kiderült, hogy az ingatlan rendbetétele és üzemeltetései költségei meghaladják a TDM lehetőségeit, ezért – az ügyvezető javaslatára – a funkcióbővülést a jelenlegi, Dumtsa utca 22. alatti irodahelyiség átalakításával oldják meg. Az önkormányzat a Dumtsa utcai ingatlant a Kommunikációs Központ rendelkezésére bocsátja, valamint ideköltözik a Szentendre és Vidéke szerkesztősége is a Tourinform iroda épületéből.
Iparművészeti vásárok
A Szentendre és Térsége TDM NKft. a helyi és környékbeli művészeknek és kézműveseknek szeretne segíteni abban, hogy a Dumtsa Korzó megszűnését követően is lehetőségük nyíljon termékeik népszerűsítésére. Ezen törekvés megvalósítása érdekében a képviselő-testület:
- jóváhagyta, hogy a Dumtsa utcában május 5. és szeptember 23. között (kivétel augusztus 24-26.) minden hétvégén szombat-vasárnap négy darab, maximum 3×3 méteres sátor kerüljön felállításra,
- támogatta a TDM Kft. azon törekvését, hogy KOMP Kft.-vel együttműködésben, a Duna-korzón június 9-én, míg a Fő téren összesen három alkalommal – július, augusztus, szeptember második szombatján (július 7., augusztus 11., szeptember 15.) – Kortárs Iparművészeti Vásár kerüljön megrendezésre,
- támogatta a TDM Kft. azon törekvését, hogy a Szentendre Éjjel-Nappal Fesztivál idején a Dumtsa utcán kulturális tematikára épülő programokat és vásárt szervezzenek.
A vásár szervezési feladatait elsősorban a KOMP Kft. látná el, a TDM mint szakmai partner támogatná a rendezvényt. Az önkormányzat a TDM NKft. számára díjmentesen biztosítja a közterületi áramkiállások használatát.
Szabályzatmódosítás
Módosították a 2005-ben hatályba lépett, az önkormányzat kizárólagos vagy többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságok javadalmazási szabályzatait néhány szövegrész pontosításával, az ellentmondások feloldásával, illetve egységesítették a társaságok vezető tisztségviselőinek és felügyelőbizottsági tagjainak javadalmazását, valamint a jogviszony megszűnése esetére biztosított juttatások módját és mértékét.
Rendeletalkotás
A Gondozási Központ intézményvezetője és a Városi Szolgáltató Nonprofit Zrt. Közétkeztetési Divíziójának vezetője felülvizsgálta az intézményi térítési díjak mértékét, melyek alapján a jelenlegi térítési díjak módosítása nem szükséges. A Pest Megyei Kormányhivatal által lefolytatott ellenőrzés viszont rámutatott néhány pontatlanságra, ami indokolttá tette egy új rendelet megalkotását.
Rendeletmódosítás
A Budai Szerb Ortodox Egyház az idei évben állami támogatással felújítja a Görög utcában és a Bogdányi utcában található épületegyüttesét. Az ingatlan nem rendelkezik olyan területrésszel, ahol az építőanyagok deponálását meg tudnák oldani, így a városvezetéssel folytatott egyeztetések alapján a Bükkös-patak jobb oldalán található kis murvás parkoló lenne mindenki számára a legideálisabb megoldás. Ennek érdekében a területet kivonják a fizetőparkoló-zónából, és az építkezés idejére – várhatóan 10 hónapig – a Dunakorzón, a Bükkös-pataki kerékpár-lejárótól 100 méter hosszban parkolóhelyeket alakítanak ki.
A közterület-használati rendelet módosításának másik indoka, hogy a Fő tér és a Dumtsa Jenő utca egységes utcaképének megőrzése érdekében ezeken a területeken csak vendéglátó teraszoknak lesz módjuk közterület-használati engedélyt kérni, továbbá az árubemutatás az ajtószárnyon, ablakszárnyon, azokra szerelt zsalun és rácson lesz engedélyezett.
Bővül a vállalkozásfejlesztési program
A mikro-, kis- és közepes vállalkozások működését számos kormányzati program segíti, azonban szükség van ezeket kiegészítve helyi kezdeményezésekre is, hiszen a városban működő vállalkozások hatékony, gazdaságos működése közös érdek. E céllal indította el az önkormányzat 2015-ben a vállalkozásfejlesztési programot, melyet most új elemekkel bővítettek. Szentendre területén számos elhanyagolt, hosszú évek óta funkcióját vesztett épület található, melyek csúfítják a környezetet, másrészt pedig a város iparűzési adóbevételtől is elesik kihasználatlanságuk miatt. A vállalkozásfejlesztési program bővítésének célja, hogy a jelenleg kihasználatlan épületek helyére új ipari vagy szolgáltató létesítmények, jól prosperáló vállalkozások települjenek. Ennek érdekében a funkciójukat vesztett épülettel beépített ingatlanon új –legalább 300 millió Ft beruházási értékű – vállalkozási célú épületet létesítő vállalkozás számára a használatbavételi engedélyt követő két adóévben a befizetett iparűzési adó 50%-ának megfelelő mértékű „de minimis” támogatást nyújt az önkormányzat. További változás, hogy a programban egységesítésre került a határidő, így mindhárom alprogram 2019. december 31. napjával zárul.
Járható Szentendréért Program módosítása
Városunk hosszú ideje küzd már a leromlott állapotú utakkal, nagyon sok járda, vízelvezetés és aszfaltos út hiányzik. A Képviselő-testület 2017-ben fogadta el a Járható Szentendréért Programot, amelyben meghatározta évekre lebontva a felújítandó utcák, utcarészek listáját. A jegyzéket az időközben érkezett információk alapján módosították, de a program továbbra is a leromlott állagú, rossz műszaki színvonalú és gyakori karbantartást igénylő földutak megújítására, szilárdabb kiképzésére fekteti a hangsúlyt.
Közvilágításkorszerűsítés, -bővítés
Hosszú előkészítést követően elkészültek a közvilágítás korszerűsítésének és bővítésének kiviteli tervei, melyet a testület jóváhagyott azzal a kiegészítéssel, hogy 106 új lámpatesttel bővüljön a rendszer. A korszerűsítés során a meglévő lámpatestek – 4331 darab – helyére LED-lámpákat szerelnek fel, így az energiatakarékosság mellett egy jobb megvilágítást nyújtó, korszerű rendszer jön létre. A továbbiakban a villamos energia nem a beépített teljesítmény, hanem a mért fogyasztás alapján kerül számlázásra, illetve a lámpák a jelenlegi – közvilágítási naptár szerinti – kapcsolástól eltérően a „budapesti jelre” kapcsolódnak be és ki, ami a gyakorlatban azt eredményezi, hogy a jelenleginél kb. 20-30 perccel korábban, illetve később történik meg a kapcsolás. A közbeszerzés szakmai előkészítésére, a kiviteli tervek ellenőrzésére, illetve a kivitelezés előtti és utáni fénymérés elvégzésére szakértőként a Világítástechnikai Társaságot kérte fel az önkormányzat. Tervezik egy mintaprojekt megvalósítását is a Pap szigeti zebra előtt és után.
Támogatói határozat
A MÁV-HÉV Zrt. vezérigazgatója kérte az önkormányzatot, hogy a HÉV-állomás környezetének megújítása érdekében a képviselő-testület fogadjon el egy felújítást szorgalmazó határozatot, ezzel is segítve a folyamat előrehaladását. A testület támogatta, hogy további fejlesztések történjenek a kötöttpályás közlekedés terén, illetve hogy az egész állomás területe és környezete megújuljon. Emellett a képviselők fontosnak tartották a nosztalgia járatok működtetését is. Mint ismert, a HÉV-közlekedés tavalyi 130. évfordulója és a Dumtsa 100 emlékév keretében egy emlék-HÉV közlekedett a Budapest-Szentendre vonalon a város első polgármesterének tiszteletére, akinek a nevéhez fűződik az elővárosi vasút elindítása.
Pályázatok
A Nemzetgazdasági Minisztérium pályázatot hirdetett a belterületi utak szilárd burkolattal történő kiépítésének, illetve felújításának támogatására Pest megye területén, melynek keretében az alábbi fejlesztésekkel kíván az önkormányzat pályázni: 1. Római sánc burkolatfelújítása az Acél utca és Kálvária tér között, 2. Egres úti direkt kihajtósáv építése 11-es főútra. A pályázat összköltségvetése: 88 millió Ft, az igényelhető maximális támogatás 50 millió Ft, önrész: 38 millió Ft.
*
Elérhetővé vált az „Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatása” című pályázat, melynek keretében az Izbégi Sporttelep fejlesztésére – rekortán futókör, illetve távolugró pálya kialakítására – kíván az önkormányzat pályázatot benyújtani. A maximálisan igényelhető támogatás 20 millió forint, a hozzárendelt önrész 10,7 millió forint.
Közoktatási megállapodás módosítása
Az önkormányzat 2011-ben kötött közoktatási megállapodást a Magyarországi Evangélikus Egyházzal a Hétszínvirág Tagóvoda működtetési jogának átadására, mely szerint a felvett gyermekek legalább 80%-a szentendrei állandó lakcímmel rendelkező gyermek lesz. Az egyházközség, mint fenntartó kérésére ezt az arányt most 70%-ra csökkentették. A módosítás következtében legfeljebb 7 fővel emelkedik meg az önkormányzati óvodákba felveendő gyermekek száma, mely nincs érezhető hatással az intézmények működésére, miután az óvodák száma bővült az Egres úti tagóvodával, illetve a 2018-ban óvodaköteles gyermekek száma elmarad a korábbi évekéhez képest.
Közös Önkormányzati Hivatal
Módosították a Szentendre Város Önkormányzata és Pilisszentlászló Község Önkormányzata között 2013-ban kötött megállapodást, melyre az idei évben lebonyolításra kerülő pilisszentlászlói projektek menedzselési feladatainak ellátása, másrészt a hulladékgazdálkodás területén bekövetkezett változás – a közszolgáltatást az FKF NZrt. látja el a VSZ Zrt. helyett – átvezetése miatt vált szükségessé.