2024. szeptember 14., 11:20

A CIKKET NEM FRISSÍTJÜK TOVÁBB, AZ ÁRVÍZI VÉDEKEZÉSSEL KAPCSOLATBAN MINDEN INFORMÁCIÓT, KORÁBBAN MEGJELENT CIKKET MEGTALÁL AZ ÁRVÍZI VÉDEKEZÉS – 2024 OLDALUNKON. >>>

FRISSÍTÉS 09. 17. 16:44 | A Szentendrei Árvízvédelmi Operatív Törzs reggeli ülésén Fülöp Zsolt polgármester elrendelte a harmadfokú árvízvédelmi készültséget. Délelőtt a Postás strandon önkéntesek segítségével folyt a munka, délutánra a rendészek lezárták a területet. 16 órától az Ady Endre és a Sziget utca sarkán kezdődött a védelmi vonal kiépítése, szintén önkéntesek segítségével.
A polgármester közösségi médiafelületén kért segítséget a lakosságtól, homokzsákok töltéséhez.
Pannóniatelepen, a Dera patakhoz csatlakozó esővíz-elvezető ároknál is megkezdődtek a védelmi munkák, a patak zsilipjét lezárták, hogy ne tudjon visszaduzzadni a víz a vízelvezető árokba.

09. 16. 18:08 | A Városi Szolgáltató munkatársai példás gyorsasággal építették fel a mobil árvízvédelmi falat. Délelőtt döntött az Árvízvédelmi Operatív Törzs, hogy a Dunakorzón holnapra tervezett mobilfal-építést ma délutánra előrehozzák.  Nem sokkal hat előtt már állt a fal. Az évenkénti mobilfal építési gyakorlatok során összeszokott csapat rendkívül gyorsan, összehangoltan dolgozott. Mandula Gergely, a Városi Szolgáltató NZrt. vezérigazgatója elmondta, hogy 13 órakor kezdték meg az elemek helyszínre szállítását és fél hatra már minden elem a helyére került. A vezérigazgató hozzátette, hogy még a leszorítások vannak hátra és ezek ellenőrzése, de este hétre védekezésre átadják a védművet. Bővebben >>>

………………
09. 16. 14:20 |
 Fülöp Zsolt polgármester szeptember 16-án 9 órától elrendelte a másodfokú árvízvédelmi készültséget. A szentendrei árvízi védekezést koordináló Árvízvédelmi Operatív Törzs mai ülésén úgy döntött, hogy a Dunakorzón holnapra tervezett mobilfal-építést megkezdik. A Dunakorzót a  a Bem utcától a Péter Pál utcáig – teljes szélességében lezárják, a Lázár Cár tér gépkocsival nem lesz megközelíthető. Szeptember 16-án Nagymarosnál este 19 órakor 416 cm-es vízszintre számítanak, ami Szentendrén 450 cm jelent. A tetőzés a hydroinfo előrejelzése szerint szeptember 20-ra várható 709 cm-nél, ami néhány cm-rel alacsonyabb vízszint, mint a korábban előrejelzett. Ez 740-750 cm közötti vízszintet jelent Szentendrénél, a tavaly decemberihez képest 1,6 méterrel magasabb, a 2013-as árvízi tetőzéstől 40-50 cm-rel kevesebb. A korábbi árvizek tapasztalatai alapján a Szentendrén mért egyes vízszinteknél a város több pontját elönti a Duna.

………………
09. 15.

Szeptember 15-én 12 órakor Fülöp Zsolt polgármester elrendelte az elsőfokú árvízvédelmi készültséget. Az előrejelzés szerint a vízállás 21-én, szombaton elérheti Nagymarosnál a 716 cm-t, ami Szentendrén 740-750 cm-t jelent, ez a magasság már 1,7 méterrel meghaladja a decemberi tetőzést (583 cm). És csupán 46 cm-vel alacsonyabb, mint a 2013-as rekord, amikor a legmagasabb valaha mért vízszintet elérő dunai árvíznél a szentendrei tetőzés 796 cm volt. Ezt a vízszintet valószínűleg nem éri el a Duna, de a 2013-ban elöntött területek ismét víz alá kerülnek. Az árvízi védekezésről, az önkéntesek szervezéséről holnap részletesen tájékoztatunk.

A jelenlegi vízállás Szentendrén 266 cm – 24 óra alatt 129 cm-t emelkedett a víz (előző nap 42 cm-es emelkedés volt).

A mobil árvízvédelmi fal felállítását a vízkárelhárítási terv Szentendrén 600 cm-re írja elő, a vízállás 18-án szerdán a hajnali órákban éri el ezt a szintet. A mobilfal felállítása 17-én, kedden 06:00-kor megkezdődik és várhatóan 14:00-ig befejeződik.

Fülöp Zsolt vasárnap védekezésért felelős szakemberekkel bejárta a part menti területeket. Polgármesteri Facebook-oldalán kiemelte, hogy a további lépésekről – beleértve az önkéntesek szervezésével, és a rászorulók átmeneti elhelyezésével kapcsolatos információkat – szeptember 16-án, hétfőn részletes tájékoztatást ad a városvezetés.


………………
09. 14.

Az előrejelzés szerint a vízállás 19-én csütörtökön elérheti Nagymarosnál a 690 cm-t, ami Szentendrénél 710-720 cm-t jelent, a 2023. decemberi tetőzést (583 cm) mintegy 1,3 méterrel haladja meg. Nem valószínű, hogy Szentendrén sokkal a 700 cm-es vízállás fölé emelkedik a vízszint. A jelenlegi árhullám tetőzése várhatóan 20-án lesz, szeptember 18-tól csökken az emelkedés mértéke.

Szentendrén jelenleg 137 cm a vízszint, 24 óra alatt 42 cm-t emelkedett.

Ha az előrejelzések szerint alakul a vízállás, akkor szeptember 17-én az elsőfokú, 18-án a másodfokú és 19-én a harmadfokú árvízvédelmi készültséget is el kell rendelni.
A mobil árvízvédelmi fal felállítását szeptember 17-én 6 órakor kezdik el és várhatóan 14 órára befejezik. Az előrejelzés szerinti várható tetőzési szintnél a mobil falon 60-70 cm vízmagasságra lehet számítani. A 104,65 mBf alatti területek víz alá kerülnek.

Az árvízvédelmi mobilfalat először és utoljára a megépülése évében, 2013-ban kellett élesben felállítani. Felkészülésként azonban azóta is minden évben összeállítják részben vagy egészben a VSZ telephelyén őrzött elemeket. „A tavaszi és őszi árvízvédelmi szemlék alkalmával a rendszert raktározott állapotban megtekintettük, hiba a tárolásban, hiány a készletben eddig nem történt” – tudtuk meg Jámbor Ferenctől, a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság vezetőjétől.

ÁRAMSZOLGÁLTATÁS LEKAPCSOLÁSA: A szentendrei vízmércén mért 715 cm-nél történik az első lekapcsolás, ezt a magasságot a vízállás várhatóan 19-én éjfélkor éri el.  A következő utcákban szűnik meg az áramszolgáltatás:  a teljes Papsziget, Hullám utca, 12 fogyasztót érint, Derecskén – Dunakanyar sétány , Papszigeti út, Kőhíd, Vidra, Sellő utcák – 120 fogyasztót érint.
Mivel rendkívül gyorsan változik a helyzet, ezért újabb tájékoztató szórólapot nem készítünk. Kérjük, hogy a város web-oldalán és Facebook oldalán kísérjék figyelemmel az árhullám alakulását. Rövidesen közzétesszük a közlekedési információkat is.

Az árvíznek leginkább kitett városrészben, Derecskén élőket nyomtatott és online formában is tájékoztatta az  ingatlanjaikat fenyegető árhullám érkezéséről. Fülöp Zsolt polgármester személyesen járt a területen; a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság munkatársai naponta végigjárják a környéket, a járőrautóban is vannak homokzsákok, amelyet a rászorulók a helyszínen is igényelhetnek.

………………

09.13.

A ma reggeli előrejelzés szerint a vízállás 19-én, csütörtökön elérheti Nagymarosnál 643 cm-t, ami Szentendrén 670-680 cm-t jelent. Ez a vízszint mintegy 1 méterrel meghaladja a decemberi tetőzést (583 cm-t). Az árhullám tetőzése még nem látható, de 18. után csökken az emelkedés mértéke. A jelenlegi vízállás Szentendrén 95 cm, 24 óra alatt 17 cm-t emelkedett a folyó vízszintje.
Ha az előrejelzések szerint alakul a vízállás, akkor szeptember 17-én az elsőfokú, 18-án a másodfokú és 19-én a harmadfokú árvízvédelmi készültséget is el kell rendelni. A mobil árvízvédelmi falat a szentendrei vízmércén mért 600 cm-es vízállásnál kell felépíteni. Erre 17-én kerülhet sor.

………………
09.12.

Az előrejelzések szerint a következő hetekben árhullám vonul le a Duna magyarországi szakaszán is. A jelenlegi nagyon alacsony 44 cm-es szentendrei vízállás három-négy napon belül 400 cm-re növekedhet. Szeptember 18-án a nagymarosi vízmércénél 532 cm-es vízállásra számítanak, ami Szentendrén 560–570 cm körüli vízállást jelent. Az elsőfokú árvízvédelmi készültség a nagymarosi vízmércénél mért 520 cm-nél lép életbe.  Az árhullám alakulását folyamatosan követjük, és a cikkünket frissítjük.

A Duna vízgyűjtő területein további nagy esőzéseket jelez a meteorológia, de az árhullám alakulását, a tetőzés várható vízszintjét és időpontját egyelőre még nem lehet megmondani.

………………

A szentendrei vízmércén mért vízszint és az elöntött területek:

  • A korábbi tapasztalatok azt mutatják, Szentendrén a 480–500 cm-es vízállásnál a Duna eléri a Postás strand sétányát, elönti a mobil árvízvédelmi fal szervizútját, a Sziget utca északi részét, a Papszigeten a Hullám utcát, Derecskén a Dunakanyar sétány több alacsonyabb pontját. A Dunakanyar sétány ingatlanjainak udvarán megjelenhet a víz, de ennél a vízállásnál az épületeket valószínűleg nem fogja elérni.
  • A szentendrei 560-580 cm-es vízállásnál az emelkedő víz részben, illetve teljesen elönti a Dunakanyar sétányt, Sellő utca végét, Kőhíd utcát, Árbóc utca végét, a Dereglye utca végét, a Papszigeten a Hullám utcát, a Sziget utca Dunával párhuzamos teljes szakaszát, a Czóbel sétány gyalogos szakaszát, a mobilfal szervizútját, a Papszigeti út 12-20. közötti szakaszát. Az érintett utcákat, utcaszakaszokat a vízszint emelkedésétől függően zárják le.
  • A szentendrei 600 cm feletti vízállásnál a folyó elönti a Dunakanyar sétányt teljes hosszában, a Sellő, Kőhíd, Árbóc, Dereglye, Vadkacsa utcákat, a Derecskei út 10-14 közötti szakaszát, Papszigeti utat, a Papszigeten a Hullám utcát, a Sziget utca Dunával párhuzamos teljes szakaszát és az 1-3 szám közötti szakaszt, a Czóbel sétány gyalogos útját, a mobilfal szervizútját.
  • A szentendrei 700 cm feletti vízállásnál a legnagyobb dunai árvíz idején, 2013-ban elöntött területek ismét víz alá kerülnek.

A Városi Szolgáltató NZrt.(VSZ) és a Rendészet munkatársai ellenőrzik és karbantartják a zsilipeket, az árvízvédelmi eszközöket, berendezéseket, a VSZ felkészül a védekezéshez szükséges homok, homokzsákok, illetve a lezárások biztosítására.

A Városi Szolgáltató teherportáján (Szabadkai u. 9.) vehetők át a homokzsákok 8.00-18.00 óra között, a teherporta hétvégén is nyitva tart. Ingatlanonként 50 zsákot biztosít az önkormányzat. A VSZ szeptember 13-án, péntek reggel kihelyezi a védekezéshez szükséges homokot a papszigeti bejáróhoz.

Kérik az érintett ingatlantulajdonosokat, hogy készüljenek fel a védekezésre. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az időjárás előrejelzések szerint a csütörtökön megérkező hidegfront hétvégére viharos szelet és sok csapadékot hoz.

Cikkünket folyamatosan frissítjük.

(Képeink 2024. szeptember 14-én, készültek Derecskén. Fotó: Bellai László / Szentendre.hu)