
Magyar-szlovák bioszféra rezervátumok közös fejlesztése kezdődik el 2025-ben, melynek részleteit március 4-én Pilisborosjenőn a Polgármesteri Hivatalban ismerhettük meg. Az eseményen a szentendrei önkormányzat képviseletében Újszászi Györgyi, a Környezetvédelmi és Közösségi Részvételi Iroda vezetője és Pilis Dániel közösségi részvételi és városfejlesztési tanácsnok vett részt.
A „Bioszféra-rezervátumok közösség- és természetalapú fejlesztése a magyar-szlovák határ mentén a biológiai sokféleség közös védelme és gazdagítása” Interreg Program keretében Pilisborosjenő Önkormányzatának és konzorciumi tagjainak fő célja a természet és emberek közti kapcsolat javítása, a természetes élőhelyek helyreállítása, a veszélyeztetett fajok védelme és az inváziós (nem őshonos) fajok visszaszorítása.
A Pilisi Bioszféra Rezervátumban a biodiverzitás gazdagításának érdekében új módszert vezetnek be, az úgynevezett „lépőkő-koncepciót”. Az integrált erdőgazdálkodás lényege, hogy védett élőhelyeket jelölnek ki az erdőn belül: rezervátumokat, kiemelt területeket, habitat- és holtfákat. E mellett veszélyeztetett hüllő és kétéltű fajok élőhelyeit fejlesztik, nagy figyelmet fordítanak a hegyi tarsóka megőrzésére és vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg. Az özönfajok (gyalogakác, japánkeserűfű, bálványfa) visszaszorításával is foglalkoznak majd, például a Dera-patak magas japánkeserűfű fertőzöttségét kiemelt területként kezelik, és vegyszermentes technológiák kidolgozását tervezik.

A program során nagy hangsúlyt kap a környezeti nevelés, ennek keretében tanösvényeket és fogadóközpontokat is létesítenek. Természet-alapú megoldásokra, helyi közösségek bevonására, tapasztalatcserékre, hosszútávú együttműködésekre, széleskörű összefogásra és 12 mintaprojektre számíthatunk a következő pár évben. A megvalósításhoz közel 1 millió eurós támogatást nyertek a konzorcium tagjai.