
A jelentés elkészítését az indokolta, hogy az Európai Uniós források Magyarországon „veszélybe kerültek”, „az uniós helyreállítási alap milliárdjai… elakadtak” – olvasható Cseh Katalin és Karácsony Gergely közleményében. Állásfoglalásuk kiemeli: „A most elfogadott Cseh-jelentés tartalmazza azt, amiért a főváros is évek óta lobbizik Brüsszelben, hogy a városok közvetlenül is pályázhassanak uniós forrásokra, a koronavírus utáni helyreállítási alapok egy része pedig közvetlenül érkezzen meg a városokhoz. Így a Fidesz által pénzügyileg kivéreztetett városok, köztük Budapest is fontos forrásokhoz juthatnak.”
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége is kiemelten szorgalmazta, hogy a települések az állami pályázatelbírálási rendszert kikerülve, közvetlenül az uniónál is pályázhassanak a helyreállítási alap forrásaira. Annál is inkább, mert az Európai Bizottság egyelőre nem fogadta el Magyarország helyreállítási tervét – amíg ez nem változik, a vissza nem térítendő 2511 milliárd forintos uniós támogatás 13 százalékát kitevő előleghez sem jut hozzá a kormány. Az Európai Unió ugyanis feltételekhez köti a támogatást: a korrupció elleni harcra, a döntéshozatal kiszámíthatóságára, minőségére és átláthatóságára, valamint az uniós támogatások szabályos elköltésének megbízható ellenőrzésére vonatkozó ajánlások teljesítését várják Magyarországtól.
A Helyben.hu ugyanakkor uniós szakértők véleményét idézve megjegyzi, hogy az EP döntése nem jogszabály, így hosszú időt igénybe vehet, amíg az Európai Bizottság jogszabály-tervezetet készít, amit aztán mind az Európai Parlamentnek, mind pedig a Tanácsnak el kell fogadnia.
(Borítókép forrása: eufunds.me)