2015. július 28., 12:08
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 10 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Az első ösztönös gondolatunk a modern – számítógépek irányította- világunkban, hogy az az idő már elmúlt, amikor fát vágunk, tüzet rakunk, és ezek segítségével befűtjük otthonunkat. Szeretünk kényelmesen és praktikusan élni, és ehhez hozzátartozik a távvezérelt gázüzemű központi fűtés és a villanyfűtés is. A villany alapvetően a legdrágább fűtőanyag az összes közül. A gáz is drága, de amiért igazán drága, az a rossz fűtőértéke. Ezekkel párhuzamosan lehetőség van egy jó és gazdaságos alternatív megoldásra: a fatüzelésre.

Előnyök és hátrányok

A fatüzelésnek vannak előnyei és hátrányai is. Hátránya: a tüzelőanyag nehézkes beszerzése és tárolása, az emberi erő szükségessége; előnye: a tüzelőanyag viszonylagos olcsósága, a jó hatásfok és a magasabb hőérzet.

Fával lehet tüzelni a kazánt is, amely központi fűtésként funkcionál, és jó hatásfokkal fűti a házunkat, lakásunkat. De olyan fűtőberendezést, amely a fatüzelés jó tulajdonságait egyesíti, keveset találunk.

A cserépkályha, falazott kályha, valamint a kandalló már ötvözi ezeket a tulajdonságokat. A jó fűtőteljesítmény mellett semmihez sem hasonlítható a hangulata és a stílusa. A fa tüzéből közvetlenül sugárzó meleg teszi közkedvelté és a mai napig népszerűvé ezeket a fűtőberendezéseket. A nagyobb (200 000 m2-es) házaknál rásegíthetünk a fűtésre, és akár a felére is csökkenthetjük a fűtési költségünket!

A kisebb alapterületű (80-100 nm) házaknál akár ki is válthatjuk a gáz- vagy a villanyfűtést a fatüzeléssel!

 

 

Cserépkályha vagy kandalló?

Előbb- utóbb szinte mindenkiben felmerül a kérdés, hogy melyiket válasszuk.

A kandalló

kialakítása és fizikai paraméterei alapján kisebb fűtőteljesítményre képes, mint a cserépkályha! Kisebb a tömege (100-150 kg) és a fűtő felülete (0.5-1m2), ami miatt kisebb a hő leadó és hő tároló képessége. A rövidebb füst járat miatt pedig forró füstöt enged a kéménybe, amitől nagy a hő vesztesége is.

A cserépkályha

vagy a falazott kályha tömege: 1000-1500 kg, fűtő felülete 4-5 m2 is lehet, a füstjáratok hossza pedig akár 8-10 m hosszú. Ezen paraméterek nagyságrendi különbségei adják meg a nagyobb és jobb fűtőteljesítményt!

Mindezek alapján kijelenthető, hogy a cserépkályha egy hőtároló éléskamra, és az egyik leghatékonyabb fatüzelésű berendezés. Azoknak ajánlom, akik jó hatásfokú, hosszantartó, egyenletes fűtést szeretnének. Akiknek a fűtőteljesítmény másodlagos, és csak a forma és a látvány a fontos, azoknak a kandalló is jó választás lehet.

 

Varga Zoltán
Cserépkályha és Kandalló Építő Mester
+36 30 25 11 465
www.cserepkalyha-keszites.com