2025. március 13., 19:11

Bár az önkormányzat a gyorshajtást megakadályozni nem tudja, a saját lehetőségeihez mérten, különböző forgalomcsillapítási eszközökkel igyekszik arra ösztönözni a járművezetőket, hogy ne lépjék túl a megengedett sebességet. Ebből a megfontolásból a város főbb gyűjtőútjain öt, lassításra figyelmeztető sebességkijelző berendezést telepítettek. Az adatok azt mutatják: a rögzített esetek több mint felében a gépkocsivezetők betartották a megengedett sebességet.

Ennél sokkal jobb lenne az összkép, ha a 30 km/órás zónába tartozó Barackvirág utcai kijelző adatait figyelmen kívül hagyhatnánk, mert enélkül a megengedett sebességgel vagy annál lassabban haladó gépkocsik aránya mintegy 70 százalék lenne. A Barackvirág utca és a kapcsolódó mellékutcái közlekedésbiztonsági szempontok miatt és a lakók kérésére a 30 km/órás zónába tartoznak. Az itt rögzített adatok szerint a sebességkorlátozást az arra közlekedők 77 százaléka kisebb mértékben, 23 százaléka pedig jelentősebben, azaz több mint 15 km/órás sebességgel lépte túl.

A Barackvirág utcához képest kedvezőbb az összkép a Szentlászlói, Sztaravodai, Barackos úton és Vasúti villasoron telepített kijelzők által rögzített adatok szerint, ahol a jelentősebb, 15 km/óra feletti sebességtúllépések aránya átlagosan 4,1%. Ez az arány azonban az egyes utak forgalmának nagyságától függően havonta ezres, illetve több ezres gépkocsiszámot jelent.

A tavaly nyáron telepített napelemes sebességkijelzők azonnali visszajelzést adnak a járművezetőknek az aktuális sebességről, ezenkívül dátum, időpont szerint rögzítik a járművek sebességét. Képrögzítés alapján gyorshajtási bírság kiszabására kizárólag a Rendőrség jogosult, a város által telepített berendezések ilyen funkcióval nem rendelkeznek.

A sebességkijelzők telepítését megelőzően az önkormányzat több alkalommal egyeztetett a gyorshajtások hatékonyabb ellenőrzési lehetőségéről a Szentendrei Rendőrkapitánysággal, akik azt javasolták, hogy az önkormányzat saját költségen, helyszíntől függően több millió forintért építsen ki a Rendőrség számára ún. fix telepítésű traffipax-dobozokat. Ezekkel az üres trafiboxokkal az a gond, hogy egyáltalán nem garantált, hogy sebességmérő készülékek is kerülnek a dobozokba, mert a Szentendrei Rendőrkapitányság csupán egy db sebességmérő készülékkel rendelkezik. Ezt az egy eszközt a kapitányság illetékességi területén – a Szentendrei járás 13 településén – havi sebességellenőrzési vezénylési terv alapján üzemeltetik.

Így a főbb gyűjtőutakon a sokkal költséghatékonyabb sebességkijelzők telepítése mellett döntött az önkormányzat. Ezek a készülékek egyrészt a sebességkorlát betartására ösztönzik a közlekedőket, másrészt adatokat szolgáltatnak az önkormányzatnak az esetleges további forgalomcsillapítási fejlesztések előkészítéséhez.

(Borítóképünk a Vasúti Villasoron készült. Fotó: Bellai László / Szentendre.hu)