2024. július 16., 15:55

Június 27-én tartották meg a képviselő-testületi üléssel egybekötött közmeghallgatást. Írásos kérdés a közmeghallgatásra nem érkezett, az öt kérdező mintegy 15 kérdést tett fel, amelyeket Fülöp Zsolt polgármester, Pilis Dániel alpolgármester, Kiss Gabriella főépítész, illetve Helyes Imre képviselők válaszoltak meg. Az egyik kérdező írásban is megkapta a helyszínen is elhangzott válaszokat.

A közmeghallgatáson téma volt a 2017-ben kormányhatározatban megítélt turisztikai támogatással kapcsolatos helyzet, a Móricz Gimnázium mögötti park kialakítása, az önkormányzatok szolidaritási hozzájárulása.
A szolidaritási hozzájárulás kapcsán Fülöp Zsolt kifejtette, hogy évről évre növekszik hozzájárulás összege. Szentendrétől idén 526 millió forintot vonnak el ilyen címen, ez kb. annyi mint amennyi az építményadóból befolyik. Pedig lenne mire fordítani, a városnak rengeteg földútja van, sok helyen nincs járda. Ráadásul azt sem lehet tudni, hogy az ilyen címen befolyt milliárdokat hogyan használja fel a kormány. Magyar Önkormányzatok Szövetsége (amelynek Szentendre is tagja) többször szorgalmazta a szolidaritási adó átlátható felhasználását.

A szúnyoggyérítés kapcsán a földi-kémiai gyérítés útvonalának közzétételét szorgalmazták, valamint a biológiai gyérítés hatékony megvalósításáról is érdeklődtek.
Ennek kapcsán Pilis Dániel alpolgármester elmondta, hogy a központi szúnyoggyérítés útvonalát a Katasztrófavédelem nem küldi meg az értesítéssel együtt és rendkívül nehézkes megszerezni tőlük. A biológiai gyérítés kapcsán hangsúlyozta, hogy ebben nagyon fontos szerepe van a lakosságnak. A központi lárvagyérítés csak az árteret érinti, az önkormányzat a közterületeken elkezdte feltérképezni, hogy hol vannak szúnyogkeltető állóvizek, de a közterületek a városnak csak 8%-át teszik ki, ezért fontos a lakosság részvétele a biológiai gyérítésben.

A közműszolgáltatók által helyreállított utak minőségével kapcsolatos problémákat is felvetett az egyik kérdező, kérték, hogy a konkrét ügyet írásban jelentse be. Szintén írásos bejelentést kértek a V8 Uszodával kapcsolatban megfogalmazott panasz kapcsán. A külterületek belterületbe vonásának szükségességét is szorgalmazta a kérdező, amire egyértelmű válasz hangzott el: Szentendre megtelt, az utak több gépkocsit nem bírnak el, a városon naponta ötvenezer jármű halad át.

Az egyik résztvevő a Vasúti villasori üzlettulajdonosok nevében kérte, hogy találjanak valamilyen megoldást, hogy az áruszállítók és vevők parkolását megoldják. A gyors intézkedésnek köszönhetően a Vasúti villasori körforgalom környékén július 10-től új parkolási szabályozás lépett életbe, amellyel az állomás környéki kisboltok áruszállítását és vásárlóik parkolását könnyítette meg az önkormányzat.

Fülöp Zsolt zárszavában hangsúlyozta, hogy ami észszerű és megoldható, azt igyekeznek mihamarabb megoldani. Az olyan esetekben, amelyekben állami szereplőkkel kell megbirkózni, mint amilyen a Kereskedőház és a Templomdomb ügye, azt továbbra is kitartóan fogják képviselni, mert ez a szentendreiek érdeke. Erre kaptak megbízatást mindannyian – mondta és megköszönve a részvételt bezárta a közmeghallgatást.

Fotó: Bellai László