2021. július 15., 16:30
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Július második felétől intenzív terjedésnek indulnak a parlagfű pollenjei. A gyomnövény elleni védekezés közös érdekünk. Hazai Attilát, Szentendre város főkertészét kérdeztük az aktuális szentendrei parlagfűhelyzetről, a védekezés és a megelőzés módjáról.

A főkertész véleménye szerint a szentendreiek szerencsések, mert más hazai településhez képest a városban elenyésző a parlagfüves területek mértéke. A parlagfűről tudni kell, hogy a frissen bolygatott talajban jelenik meg, tehát városunkban leginkább az építkezéseken szaporodik. A növény elhullajtott magja nedvesség nélkül akár ötven évig is életképes a földben, mielőtt szárba szökken. Az ingatlanok gondozásával, művelésével tehetjük a lehető legtöbbet a parlagfű ellen. A kifejlett parlagfű terjedése ellen leghatékonyabban felmagzás előtt, bimbós vagy virágos állapotában végzett kaszálással lehet védekezni, és a szennyezett földterületet tiszta, parlagfűmentes állapotban a vegetációs időszak végéig meg kell őrizni.

A főkertész tájékoztatása szerint a szentendrei lakosok igen együttműködőek és fegyelmezettek a védekezés terén. Ahová felszólítást küldenek a növény irtására, ott ez hamar megtörténik, így bírság kiszabására ritkán kerül sor.

Fontos tudni, hogy a növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága. A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed. A hatósági intézkedéshez elégséges a védekezési kötelezettség elmulasztásának megállapítása, ugyanis a parlagfű elleni védekezés elsősorban az ingatlan tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége. A védekezési kötelezettségét nem teljesítő tulajdonos/földhasználó a – bírságon túl – vele szemben elrendelt közérdekű védekezéssel kapcsolatosan felmerülő költség megtérítésére is kötelezett. A költség köztartozásnak minősül. A közérdekű védekezés elrendelése után minden esetben növényvédelmi bírság kiszabására kerül sor.

A szigorú intézkedések betartását a növény nagymértékű elszaporodása, ennek következtében számottevő közegészségügyi és gazdasági károsító hatása indokolja. Az elmúlt öt év felmérései szerint megduplázódott az allergiások száma, és ma már a lakosság 30-40 százaléka produkál allergiás tüneteket. Nyilvánvaló tehát, hogy a parlagfű-mentesítés közös érdek, így eredményt csak összefogással, illetve közös felelősségvállalással lehet elérni.

Kevesebb parlagfű, több levegő! szlogennel a NÉBIH parlagfűbejelentő rendszert működtet, melynek célja a hatóságok és a lakosság közötti hatékony információcsere a parlagfű elleni védekezés érdekében. A bejelentésben kötelező megadni a GPS koordinátát, a szennyezett terület méretét, a bejelentés típusát, ezen kívül kötelező a kultúrnövényekkel kapcsolatos mezők kitöltése is. A parlagfűbejelentő rendszer ezen a linken érhető el.