2022. március 28., 11:24
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.
Megvalósul a Barackvirág utca és környékének csapadékvíz-elvezetése és az Izbégi Tagóvoda energetikai korszerűsítése, mert a Területi- és Településfejlesztési Operatív Programra (TOP Plusz) benyújtott két pályázat eredményes volt. A város több mint 188 millió forint, európai uniós alapokból származó, a projekteket 100 százalékban finanszírozó támogatást nyert. A beruházások kivitelezésére közbeszerzési eljárást indítanak.

2,6 hektár terület vízelvezetési problémái oldódnak meg a Petyina városrészben

A Barackvirág és a környező utcák vízelvezetési problémáinak megoldására készült tervek szerint nyílt árkos vízelvezető rendszert alakítanak ki, részben bioárok, illetve esőkert létrehozásával. Ezzel a fenntarthatóság és a korszerű környezetvédelmi szempontoknak is megfelelő beruházás valósulhat meg.
Több mint négyszáz méter új vízelvezetési árok, közel kétszáz  méter hosszan bioárok létesül. Több mint hatvan méteren megtisztítják a meglévő árkokat, az út alatt a vizet átvezető csövet fektetnek le és egy 120 m3-es esőkertet alakítanak ki.

  • A bioárok olyan lejtős vízelvezető, amelyeknek az oldalát nem betonelemekkel, hanem gyephézagos betonelemekkel burkolják, illetve növényzetet telepítenek, amelyek vízmegkötő hatása lassítja a nagy esőzések során lezúduló vizet.
  • Az esőkert olyan sík részén kialakított árok, amelyben nincs mesterséges felszínborítás (beton, aszfalt, térkő stb.), hanem talaj és gyorsan növekedő növényzet borítja. A talaj mesterségesen kialakított porózus anyagból áll, így a hirtelen érkező nagy mennyiségű esővizet gyorsan el tudja nyelni és a növényzet számára tárolja. Az esőkert nemcsak megköti a csapadékvizet, hanem tisztítja is azt.

A Barackvirág utca és környékének csapadékvíz-elvezetésre 122,2 millió forint értékű támogatást kapott a város.

Energetikai korszerűsítés az Izbégi Tagóvodában

A beruházás megvalósulásával az Izbégi Tagóvoda több mint 100 éves épülete külső hőszigetelést kap, a régi nyílászárókat korszerű, a hőszigetelési szempontoknak megfelelő redőnyös nyílászárókra cserélik. A tervek szerint a régi, rossz hatásfokú kazán helyett új kondenzációs gázkazánt kap az intézmény. Az áramfogyasztás csökkentése és a melegvíz előállításának hatékonyabb energetikai megoldása érdekében az épületre napelemeket telepítenek.
Az óvoda energetikai korszerűsítésére 66 millió forintos támogatást nyert az önkormányzat.