2024. június 28., 12:30

Az első intézményesített altisztképző iskola megalakításának 100. évfordulója alkalmából Jutas 100 címmel nyílt kiállítás az Altiszti Akadémián. A képzés, kiképzés egy-egy pillanatát megörökítő válogatás a Magyar Honvédség gerincét alkotó altisztek világát és a korabeli jutasi hagyatékokat mutatja be.  

A színházterem előterében megtekinthetők a HM Nevelési Főosztály által elkészített tematikus plakátok, roll-upok, archív képek, amelyek a magyar altisztképzés történetébe engednek bepillantást az Osztrák-Magyar Monarchia korától egészen napjainkig.

A válogatás célja, hogy bemutassa a Magyar Honvédség gerincét alkotó altisztek világát – fókuszba helyezve a változó korokban is állandó szerepét és értékrendjét. A kiállításon továbbá korabeli dokumentumok, fegyverek, kitüntetések és egyéb műtárgyak tekinthetők meg a jutasi hagyatékokból, amelyek az emlékév keretében korábban a Bálna Honvédelmi Központban voltak láthatók.

A Múzeumok Éjszakáján (június 22.) nyílt kiállítás az egyéni látogatók mellett várja az előre bejelentett csoportok jelentkezését Szentendre város közösségei, szervezetei, iskolái és oktatási intézményei részéről. Előzetes bejelentkezést a tobias.tunde@mil.hu e-mail címen fogadnak.

Az intézmény büszkén hirdeti, hogy a korábban nemzetek által is irigyelt, a korszaknak megfelelően modern oktatási intézmény utódja lehet a száz évvel ezelőtt, 1924-ben indult Magyar Királyi Jutasi Honvéd Altisztképző és Nevelőintézetnek. A Kinizsi Pál nevét viselő intézmény egészen Magyarország szovjet megszállásáig működött a Veszprém közeli Jutaspusztán. Ennek állít emléket a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum valamint a MH Altiszti Akadémia közös kialakításával létrehozott kiállítás, amelynek célja korabeli dokumentumok, fegyverek, kitüntetések és egyéb műtárgyak segítségével bemutatni a jutasi altisztképzés történetét, valamint az intézet jogutódjaként annak örökségét ápoló Altiszti Akadémia jelenét, azt a feltétlen odaadást, tettrekészséget és ezeknek alapot adó katonaerkölcsöket, melyet az altiszt-képzés során a magyar honvédek elsajátítottak és aztán tovább tudtak adni a legénységi állománynak, ezzel példát mutatva katonák és civilek számára egyaránt.

Fotó: MH Altiszti Akadémia