2024. július 24., 16:59

Az online elérhető kiadványban a konferencián elhangzott, Pest Vármegye településeinek történelmét feldolgozó előadások, a helyi közösségek életében jelentőséggel bíró eseményekkel, személyekkel, intézményekkel kapcsolatos kutatások olvashatók, amelyeknek ismerete még otthonosabbá teszi a helyet, ahol élünk.

Dr. Tóth Máté, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár igazgatójának a kiadvány bevezetőjében olvasható köszöntője:

„Köszöntjük az olvasót! A Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár kettős céllal hirdette meg 2023 tavaszán az első Helytörténet és helyi közösség konferenciát. Először is szerettük volna, hogy a megyei könyvtár felületein is megjelenjenek Pest megye településeinek helytörténetével foglalkozó kutatók, fórumot teremtsünk a tudományos és ismeretterjesztő igényű előadásoknak és publikációknak. Másrészt hozzá kívántunk járulni ahhoz, hogy egy ilyen szakmai program keretében Pest megye helytörténetével foglalkozó kutatók megismerjék egymást, megosszák egymással a tapasztalataikat, hosszú távon pedig közös projekteket kezdeményezzenek.

Szeretnénk hagyományt teremteni ezzel a konferenciával. Szeretnénk a következő években is meghirdetni ezt a programot, hogy az egyszeri találkozásból hosszabb távú kapcsolatok, kutatói együttműködések fakadjanak. Szeretnénk, hogy ennek a megyei könyvtár legyen a tere, amelynek a küldetéséből fakad a múlt emlékeinek megőrzése, a helyi identitás erősítése és a közösségépítés. Hiszünk abban, hogy a közkönyvtár az inspiráció tere, ahol a múlt értékeiből építkezve, a helyi identitás erősítésével teremtünk erős közösségeket, tesszük szerethetőbbé környezetünket, és tartalmasabbá életünket.

A konferencia kezdeményezője Varga Zoltán maglódi helytörténész volt. A megyei könyvtárban megláttuk a kezdeményezés fontosságát és igyekeztünk olyan témákat javasolni a konferenciára való jelentkezéshez, ami a kutatók lehető legszélesebb spektrumát megszólítja. Az volt a szándékunk, hogy a társadalomtudományok lehető legtöbb területéről, a helyi közösségek életében jelentőséggel bíró eseményekkel, személyekkel, intézményekkel kapcsolatos kutatások megjelenhessenek. Az elektronikus tanulmánykötetben a konferencián elhangzott előadásokból készített tanulmányok olvashatók: apró mozaikok, töredékek a településeink életéből, amelyeknek az ismerete még otthonosabbá teszi a helyet, ahol élünk.”

A helytörténeti kiadvány ITT érhető el.