A biztonságos tanévkezdés közlekedési és egészségügyi feltételeiről tartottak egyeztetést 2020. augusztus 25-én a Városháza Dísztermében. A megbeszélésen részt vett több szentendrei óvoda és iskola vezetője, Gátiné Budai Boglárka a Szentendrei Rendőrkapitányság és Jámbor Ferenc, a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság képviseletében, valamint Fülöp Zsolt polgármester és Pilis Dániel alpolgármester.
Az idei iskolakezdés egyik kritikus pontja a járványügyi protokoll kialakítása és betartatása. Az egyeztetésen résztvevő intézmények vezetői mind beszámoltak arról, hogy az Oktatási Hivatal direktívái alapján milyen intézkedéseket tesznek, amelyekről a szülőket is folyamatosan tájékoztatják internetes felületeiken. Elmondták, milyen szigorításokat terveznek, például, hogy a szülők az intézmények épületeibe szigorú korlátozásokkal, vagy egyáltalán nem mehetnek be, és azt is, hogy a protokoll kialakítása milyen nehézségekkel jár, ugyanis például a másfél méteres távolság megtartása a legtöbb intézményben a diákok nagy létszáma, illetve a szűk hely miatt kivitelezhetetlen. A folyamatos fertőtlenítés mellett az általános iskolák felső tagozataiban, valamint a középiskolákban erősen ajánlottá teszik a maszkviselést a diákok és a dolgozók számára, és amennyire lehetséges, a diákokat elkülönítik egymástól.
Az iskolakezdés másik kritikus pontja a közlekedés. A tanítás előtt és után kialakult torlódások, balesetveszélyes helyzetek különösen a belvárosban okoznak problémát. Szeptember első heteiben a Szentendrei Rendőrkapitányság a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság és a polgárőrség közreműködésével fokozza jelenlétét az iskolák, óvodák környékén. Különösen figyelnek a gépjárművel elkövetett szabálytalanságokra, és a biztonságos a gyalogos közlekedésre.
Az önkormányzat tájékoztató kampánnyal segíti a rendőrség és a rendészet munkáját, amely molinókon, táblákon és az online felületeken is felhívja a figyelmet arra, hogy a szülők mit tehetnek a biztonságos és fennakadás nélküli közlekedés érdekében. Fontos, hogy az iskolák, óvodák környékén közlekedjenek óvatosan, és kellő időben induljanak el. Ne álljanak meg, szálljanak ki az intézmény bejáratánál, a parkoláshoz használják a távolabbi parkolóhelyeket is, például a Dobozi, a Martinovics és a Paprikabíró utcában. Amennyiben mégis az épület előtt állnak meg, a búcsúzkodással, kipakolással ne akadályozzák a forgalmat, az iskolatáskákat készítsék elő a kiszálláshoz.
A Szentendrei Rendészeti Igazgatóság forgalmi rend változásról is tájékoztatott. A Templom tér csak az Alkotmány utca felől közelíthető meg, a Fő téri sikátor és a Hild lépcső felől nem, valamint a támfal kezdő- és végpontjánál is lezárták az utat. A teret jelenleg az omlásveszély elhárítása miatt részlegesen szintén lezárták, teljes lezárásra várhatóan nem kerül sor. Az Izbégi Általános Iskola bővítése miatt fennakadásra lehet számítani a közlekedésben, ezért azt kérik, induljanak el a szokottnál is korábban. Az intézményt a Mária utca felől továbbra is meg lehet közelíteni, de a lépcsővel párhuzamos 4 db parkolóhely az építkezés idejére megszüntetésre kerül. Megálláshoz, várakozáshoz a Vasvári Pál utcát ajánlott igénybe venni.
A megbeszélésen a kampány hosszú távú céljairól is említést tettek. A tervek között szerepel egy védett gyalogos útvonal kijelölése, az óvodák, iskolák környéki zebrák figyelemfelhívó, kreatív átfestése, és pályázatok, vetélkedők szervezése is.
- Kálvária úti gyalogátkelők (4 db)
- Pomázi úti gyalogátkelő (1 db)
- Dunakorzó gyalogátkelő (1 db)
- Dunakorzó – Bükkös patak kerékpárút közúton való átvezetése
- Központi konyha és az iskola előtt sárga színű útburkolati jel
- Bükkös parton az ovinál sárga színű útburkolati jel
Az ajánlott parkolóhelyeket és elérési útvonalakat ITT TEKINTHETIK MEG.