Az iskolakezdés időszakában a gyerekek még figyelmetlenebbek, fegyelmezetlenebbek, kiszaladhatnak az útra, kevésbé szabálykövetőek. Ezért a felnőtteknek kell jobban figyelni rájuk, példát mutatni nekik – hívja fel a figyelmet a rendőrség.
Egyre több általános iskolás korú gyermek használ mobiltelefont. Ha úgy döntenek, hogy a gyereknek mobilt vesznek, az olcsóbb készülékek mellett döntsenek, hiszen leeshet, eltörhet, ellophatják. Jellemzően a besurranó tolvajok, de sokszor maguk a diákok tulajdonítják el társaik értékeit, és a gyerekek az iskolán kívül is lopás áldozatai lehetnek.
A mobiltelefonok könnyű és vonzó célpontok a tolvajok számára, mindenképpen fontos tehát, hogy gyermekeinket figyelmeztessük a következőkre:
- Az iskolában tartsák zsebben, a táskában, kikapcsolt állapotban a telefont.
- Testnevelés óra alkalmával egy kijelölt helyre tegyék a tanulók a mobiljaikat, azok ne maradjanak őrizetlenül az öltözőkben.
- Nyilvános helyen javasolt a készülék zsebben tartása, vagy nyakba akasztva a ruha alatti viselése.
- Ha idegen kéri kölcsön a gyerektől a telefont egy „sürgős hívás” erejéig, ne adja neki oda. Amennyiben azonban az idegen fellépése és magatartása fenyegető, akkor a mobiltelefon átadása ajánlott, hiszen a gyermek testi épsége sokkal fontosabb!
- A gyermek ne mutogassa készülékét, ne kérkedjen mobiljával, nehogy ez keltse fel a figyelmet.
A gyerekek az iskola környékén találkozhatnak olyan idegenekkel, akik tablettákat, port, vagy édességet kínálnak nekik. Hívják fel a gyerekek figyelmét, hogy idegentől ne fogadjanak el semmit, akkor sem, ha ingyen kínálja, és nagyon csábítónak látszik. Ezeknek az embereknek ugyanis az a célja, hogy az ingyen adott, kábító hatású anyagokkal rászoktassák a fiatalokat a kábítószerre és később vásároljanak tőlük. Tanítsák meg gyermekeiknek, hogy ha idegenek kínálnak nekik ajándékot, azonnal szóljanak egy tanárnak, szülőnek, vagy rendőrnek.
Napjainkban egyre gyakoribb az iskolán belüli erőszak, vagyis amikor diákok társaikat, tanáraikat bántalmazzák. Fontos kiemelni, hogy az iskolai erőszak fogalmába sorolható a fizikai mellett a szexuális és a lelki bántalmazás is. Fontos ezért felhívni a gyerekek figyelmét, hogy tartózkodjanak az ilyen cselekmények elkövetésétől, mert mások bántalmazása bűncselekménynek minősül, melyért a 14. életévüket betöltött fiatalok már büntetőjogilag is felelősségre vonhatók.
Forrás: Szentendrei Rendőrkapitányság