2024. szeptember 24., 14:02

Ahogy minden árvizet követően, úgy a mostani áradás után is nagyon fontos, hogy fertőtlenítsük az árral sújtott épületeket, földterületeket, de még az árvízzel érintkezésbe került állatokat is. Ellenkező esetben akár súlyos fertőzésre is sor kerülhet. A Budapest Főváros Kormányhivatalának Népegészségügyi Főosztálya által készített tájékoztatót az alábbiakban közöljük.

Az árvízzel összefüggő fertőzések többsége az árvíz levonulása után, a takarítás során következik be. Az árvíz által lerakott iszap is fertőzésveszélyes, ezért az ingatlanok takarítása során fokozott figyelemmel kell eljárni. Az épületen belüli fertőtlenítő takarítást megfelelő védőruházatban (kesztyű, csizma, maszk) kell elvégezni. A takarítás, fertőtlenítés során csak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által engedélyezett szerek használhatók.

A lakás fertőtlenítése

A helyiség padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja – a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre kell kihordani, majd a padozatot és a mosható felületeket (pl. csempeburkolatot) háztartási, engedélyezett fertőtlenítőszerrel (pl. hypo 2%-os oldata: 1 dl Hypo 5 l vízhez) kell lemosni.

A nem mosható, festett falfelületet 10%-os klórmész oldattal kell bemeszelni (1 kg klórmész 8 l vízben feloldva). Csak frissen készített oldat használható! (Figyelem! A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel. Kerülni kell a por belégzését, szembe, nyálkahártyákra való jutását. A bőrfelszínt védőkesztyű használatával, illetve testfelszínt takaró ruházattal védeni kell!)

A szennyezett főzőedényeket, tányérokat, poharakat, evőeszközöket stb. mosogatás és öblítés utáni 1 %-os hypós oldatban (0,5 dl Hypó 5 liter vízhez) kell 10 percig áztatni, majd folyó, meleg vízzel alaposan le kell öblíteni.

A bútorokat, a mosható lakberendezési és használati tárgyakat háztartási, engedélyezett fertőtlenítőszerrel (pl. hypo 2%-os oldata: 1 dl Hypo 5 l vízhez) kell lemosni, és 5-10 perc száradási idő után bő folyó vízzel leöblíteni.

A szennyezett ruhaneműk és textíliák fertőtlenítőszeres mosás, vasalás után vehetők használatba.

A nem mosható textíliák, kárpitos bútorok, szőnyegek háztartási engedélyezett fertőtlenítőszerrel, annak használati útmutatója alapján megfelelő hígításban alkalmazva átkefélni a textíliát, majd száradni hagyni.

A talaj fertőtlenítése

A mezőgazdaságilag művelt területek fertőtlenítése környezetkímélő módon az átforgatással elősegített napoztatással történjen. A növényeket árvíz után bő tiszta vízzel kell lemosni, leslagozni, majd a napsugár baktérium-, és vírusölő hatása fertőtleníti a leveleket. A nem termőtalaj fertőtlenítése csak egészen kivételes esetekben válik szükségessé, amikor nem várható meg a talaj öntisztuló képessége. Bölcsődék, óvodák, iskolák, játszóterek, lakóházak esetén a fertőtlenítendő talajt összefüggően és egyenletesen be kell szórni klórmésszel, majd vízzel belocsolni.

Az árvízzel sújtott területeken lévő homokozók (óvodák, játszóterek stb.) esetében a homok teljes cseréje friss, fertőzésmentes homokra minden esetben szükséges.

Szilárd burkolatok esetén klórmésszel történő lemosás/permetezés ajánlott.

Az űrgödrös árnyékszékek esetében az ülődeszkát, padozatot, oldalfalat és a WC 1 méteres körzetét 10 %-os klórmészoldattal kell bemeszelni. Az ülődeszkát 2 órás behatási idő után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az űrgödör tartalmának felületét összefüggő rétegben klórmész porral kell beszórni.

A gazdaságok fertőtlenítése

Az ólakban a felületeket 10-%-os klórmész oldattal kell bemeszelni.

A szemétdombok, trágyadombok fertőtlenítését úgy kell végrehajtani, hogy azok felületét összefüggő rétegben klórmésszel be kell szórni, majd ezt követően a felszíni részt kb. 10 cm mélyen erre alkalmas eszközzel át kell keverni.

A trágyalé fertőtlenítése során 1 köbméter trágyaléhez 2 kg klórmészport kell adni és ezt az elegyet erre alkalmas eszközökkel alaposan összekeverni, majd 2 órán át állni hagyni.

A vízóraaknák kitisztítása (víz kiszivattyúzása, iszapeltávolítás) után a falak, a csővezetékek, és a szerelvény 10%-os klórmészoldattal történő meszelése javasolt.

Az ásott kutak fertőtlenítése

A kútban lévő vízmennyiség minden köbméterére 100 ml Na-hipoklorit 90, vagy 200 ml Hypo oldatot kell alkalmazni. A kiszámított Hypo mennyiségből vízzel oldatot kell készíteni, majd az oldatot a kút belső falán kell végigfolyatni. A fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 óráig állni kell hagyni, majd a kút vizét ki kell szivattyúzni. Abban az esetben, ha ekkor érezhető a klórszag, a fertőtlenítés megfelelő volt, ha nem érezhető a klórszag, a kút fertőtlenítését kétszeres mennyiségű fertőtlenítőszer oldattal meg kell ismételni.

A fúrt kutak fertőtlenítése

300 ml Na-hipoklorit 90-et, vagy 600 ml Hypo-oldatot kell az ún. anyacsőbe önteni, majd néhány percig járatni kell a szivattyút. Ezt követően az előzőekben alkalmazott fertőtlenítőszerből a megadott mennyiséget ismételten az anyacsőbe kell juttatni. 24 órai állás után a kutat addig kell szivattyúzni, míg a klórszag már nem érezhető.

A kéz fertőtlenítése

Ha a kézen látható szennyeződés van, elsősorban a fertőtlenítő hatású folyékony szappan alkalmazása ajánlott. Abban az esetben, ha víz nem áll rendelkezésre, valamint nincs látható szennyeződés a kézen, úgy az alkoholos kézfertőtlenítő szerek alkalmazása ajánlott. Készítményektől függően a kézfertőtlenítési idő 0,5-1,0 perc. Az alkalmazott készítmény használati utasításában előírt kézfertőtlenítési időt mindenkor be kell tartani.

A védekezés során használt homok és zsákok kezelése

 Az árvízzel nem érintkezett homokzsákokból a homokot vízzel nem átázott, száraz talajra kell kiüríteni. Az így összegyűjtött száraz homokot játszóterekhez, homokozókhoz felhasználni tilos, de építkezéseken felhasználható. A kiürített, száraz homokzsákok élelmiszerek (burgonya, zöldségek, alma stb.) gyűjtésére, tárolására nem használhatók, hulladékgyűjtésre, építkezési törmelék gyűjtésére, illetve hasonló célokra azonban felhasználhatók.

Az árvízzel érintkezett, átázott homokzsákok és ezek tartalma fertőzési veszélyt jelentenek, ezért sem a kiürített zsákok, sem a kiürített homok közvetlenül nem használhatók fel! A homokot erre a célra kijelölt helyen kell összegyűjteni és csak a teljes kiszáradás után lehet építkezésekhez felhasználni. Játszótereken, homokozókban, egyéb olyan helyen, ahol a homok közvetlenül emberi bőrfelülettel érintkezik, a fertőzöttnek minősülő homokot alkalmazni tilos!

A kiürített homokzsákokat élelmiszerek (burgonya, zöldségek, alma stb.) gyűjtésére, tárolására felhasználni tilos!

A kiszárított homokzsákok hulladékok, építési törmelékek gyűjtésére, tárolására alkalmazhatók.