2025. április 25., 21:46

Ahogy a január 31-ei testületi ülésen elhangzott, a zártkertekre vonatkozó adókról akkor hoz a testület végleges döntést, ha az ingatlanokra vonatkozó adatbejelentők beérkeztek. Ezek felülvizsgálata megtörtént, ennek alapján javasolta a testületnek az előterjesztő, hogy módosítsák a helyi adókról szóló rendeletet, megszüntetve a zártkertek adóterhét.

Korábbi álláspontunknak megfelelően Szentendre önkormányzata felülvizsgálta az elfogadott adórendelet egyik szakaszát, amely a zártkertekre vonatkozott – ismertette az előzményeket az előterjesztő Fülöp Zsolt. Ezekről az ingatlanokról korábban az önkormányzat – mivel eddig nem adóztak – nem rendelkezett olyan adatokkal, amelyek alapján pontosan meg lehetett volna határozni az adózás körét és mértékét, ezért Szentendre vezetői úgy döntöttek, a beérkező bevallások ismeretében lehet majd felülvizsgálni a helyzetet.

Dr. Ignácz Dávid jegyző ismertette a lezárult felülvizsgálat eredményét. Elmondta, hogy az Adóiroda munkatársai egyenként megvizsgálták a 70 darab zártkerti ingatlanról rendelkezésre álló adatokat, ehhez a tulajdoni bejegyzések, illetve az adózók visszajelzései (levelek, személyes megkeresések és telefonok) biztosították az adatokat. A zártkerti művelés alól kivett területként nyilvántartott ingatlanok közül 59 van Natura 2000-es területen, ezek összesen mintegy 160 ezer négyzetmétert tesznek ki. A további 11 ingatlan még 22 ezer négyzetméter, az összesen kivetett adó így mintegy 18 millió forint. 12 telken áll építmény, így ezek vélhetően építményadó kötelesek lesznek – derült ki az ismertetőből.

A zártkerti telkek jelentős részére nem lehet építeni, és az adózók visszajelzései alapján a telkek nagy részét mezőgazdasági célra használják. A polgármester megismételte: a városvezetés szándéka eddig is az volt, hogy szabályozzák a szentendrei telkek beépíthetőségét, csökkentve az építmények számának és ezáltal a lakosság számának növekedését. A zártkerti ingatlanok adóztatásának megszüntetése – bár adóbevétel-kiesést okoz – ezt a célt továbbra is segíti, mert a helyi építési szabályzat korlátozó és tiltó rendelkezései megfelelő lehetőséget biztosítanak a szabályozásra. Ráadásul a telkeken ezzel segítik is a tulajdonosokat a természetközeli állapotok megőrzésére, tovább javítva az élő környezet minőségét.

Az előterjesztésre reagálva minden hozzászóló képviselő méltatta a módosító javaslatot és azt, hogy kedvezőbb helyzetet teremt a zártkertek tulajdonosai számára. Mások mellett Weszelits András és Zakar Ágnes is örömüket fejezték ki és kérték a képviselőket, hogy egyhangúlag támogassák a rendeletmódosítást. Kun Csaba képviselő hangsúlyozta, hogy a zártkerti ingatlanok adómentességének javaslata korábban szerepelt az Összeköt képviselőcsoportjának adócsomag-módosító előterjesztésében, amelyet végül januárban elutasított képviselő-testület többsége a rendelet elfogadásakor.

Az előterjesztés részletes megvitatása után a képviselők a szavazáson egyhangúlag támogatták a javaslatot.

A testületi ülést online is követhették az érdeklődők – a felvétel vágatlan formában megtekinthető ITT.