2025. április 7., 17:15

Nemes ügyeket, jótékonysági szervezeteket, civil és vallási közösségeket is támogathatunk a személyi jövedelemadónk bevallásával együtt, ha rendelkezünk arról, kinek szeretnék eljuttatni az SZJA 1 civileknek járó százalékát illetve az egyházaknak adható másik 1 százalékát. A felajánlást elintézni egyszerű, de aki nem rendelkezik a befizetett személyi jövedelemadója 1+1%-ról, az arról gondoskodik, hogy ez a pénz is a központi költségvetéshez folyjon be.

A személyi jövedelemadó bizonyos részét arra a célra ajánlhatjuk fel, amit mi magunk választunk meg. 1%-ot adhatunk a befizetett adónkból egy regisztrált civil kedvezményezettnek, további egy százalékot pedig egy technikai számos vallási közösségnek vagy a kiemelt költségvetési előirányzatnak, ami idén a Nemzeti Tehetség Program.

A felajánlásról postai úton is lehet rendelkezni, de egyszerűbb a NAV weboldalán intézni, az eSZJA felületen, ügyfélkapus belépéssel.
A határidő május 20-a éjfél. A rendelkezéskor megadható, hogy a kedvezményezett megkapja-e a rendelkező nevét és elérhetőségét a NAV-tól, de nem kötelező, azaz alapvetően anonim módon zajlik a felajánlás.

Minden nyilvános, 17 milliárd forintról rendelkeztek

Az 1%-os felajánlásra jogosult civil szervezetek listája itt böngészhető (.pdf- és .xls- formátumban), a felajánlására jogosult vallási közösségek listája és a kiemelt előirányzat itt érhető el.

​A tavalyi évben 1,76 millió felajánló rendelkezett az adója 1%-áról, összesen 17,2 milliárd forintnyi pénzt adott az államkassza helyett 29 933 civil szervezetnek.
A felajánlók száma mintegy 60 ezerrel volt kevesebb, mint 2023-ban –  és a jogosultak kevesebb mint fele élt ezzel a lehetőséggel. A felajánlott összeg ugyanakkor növekedett 2023-hoz képest. Persze nem lehet úgy számolni, hogy további 17 milliárd forint juthatott volna civil szervezetekhez, ha az adózók mindegyike rendelkezik az 1 százalékokról, de az valószínű, hogy milliárdok mentek a központi költségvetésbe – hasonlóan az SZJA többi 99 százalékához.

A NAV minden évben azt is közzéteszi, hogy melyik szervezet mennyi felajánláshoz jutott, itt található meg a civil szervezetek listája és adatai (pdf. és xls. formátumban), az egyházak adatait pedig innen tölthetik le.

Tájékozódjon, döntsön és támogasson jó ügyeket

A tájékozódáshoz és döntéshez segítséget kínálva összegyűjtöttünk néhány helyi és környékbeli jogosultat. A felsorolásban a következő információkat találja meg: Név, Székhely, Adószám, Bemutatkozás.

A lista nem teljes, ha szeretne szerepelni szervezetével vagy van tudomása olyan jogosult szervezetről, közösségről aki szívesen szerepelne itt, küldje el nekünk az adatait a kommunikacio@szentendre.hu címre!

Civil szervezetek

Szentendre Város Önkéntes Tűzoltó Egyesület
2000 Szentendre, Kovács László u. 38.
18720318-1-13
Egyesület tagjai ÖNKÉNTESEK, akik munkájuk mellet a szabadidejükben egyfajta elhivatottságból, mások segítségére sietve, akár az éjszaka közepén is, a saját családjuktól távol végzik önzetlenül ezt a tevékenységet. Mindezt teljesen INGYEN, fizetés és anyagi juttatás nélkül. Az elégséges működéshez szükséges anyagi forrásokat, éves szinten pusztán a szűkös pályázati lehetőségekből, bérmunkákból és nem ritkán, a tagok saját pénzükből fedezik. Éppen ezért szeretnénk kérni, hogy támogassa működésünket lehetőségekhez mérten, hogy tevékenységünkkel javítani tudjuk a Dunakanyar tűzvédelmét.

Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat – HUNGO
2000 Szentendre, Kovács László u. 38.
18711509-1-13
Alapítványunk a beérkező SZJA 1% felajánlásokat mentőkutyák kiképzésére, eltűnt személyek felkutatására, valamint hazai és nemzetközi katasztrófa-elhárítási tevékenységekre fordítja. Támogatásával hozzájárulhat életmentő munkánkhoz és a bajba jutottak mielőbbi megtalálásához.

Szentendrei Könyvtárkultúráért Alapítvány
2000 Szentendre, Pátriárka u. 7.
18714193-2-13
Az alapítvány célja a szentendrei könyvtárkultúra, valamint rajta keresztül Szentendre és vonzáskörzetében élő emberek közművelődésének, könyvolvasási hajlandóságának, kulturális igényeinek magas szintű kiszolgálása. A könyvtárkultúra fejlesztése magába foglalja széles körű kulturális tevékenység végzését, oktatási és ismeretterjesztési feladatok ellátását és kulturális hagyományaink megóvását.

Szentendrei ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület
2000 Szentendre, Dunakorzó 11/A
Adószám: 18675359-1-13
A Szentendrei ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület lelkes állatbarátok összefogása eredményeképpen alakult 1997-ben. 2002 őszétől közhasznú szervezetként működünk. 2014-ben közhasznú minősítésünk hivatalosan újból megerősítésre került.
Egyesületünk kizárólag közhasznú tevékenységet végez. Szűkös anyagi keretek között működünk, állami támogatásban nem, önkormányzati támogatásban esetenként részesülünk.
Vállalkozásunk nonprofit szervezet, a menhely megvalósításához és üzemeltetéséhez szükséges pénzeszközöket önkéntes egyéni támogatóktól, a civil lakosság 1% adójának átutalásából kapjuk, ritka esetben pályázat útján nyerjük.
Működési területünk eredetileg Szentendre és környéke, de szükség esetén ma már függetlenül a telephelytől menhelyünk a Dunakanyar-Pilis Régió egész területéről fogad állatokat. Tevékenységünk kiterjed a Pilisvörösvár – Budakalász – Csobánka – Szentendre – Pilisszentlászló – Leányfalu – Szigetmonostor – Tahi – Kisoroszi – Visegrád települések által jelzett területekre.

Vasárnapi Merőkanál Egyesület
2000 Szentendre, Fehérvíz utca 16. Fsz./1.
Adószám.: 19327310-1-13
A Vasárnapi Merőkanál 2015. májusában kezdte meg működését Szentendrén, teljes egészében civil kezdeményezésként, a városi és környékbeli rászorulók (hajléktalanok, nehéz helyzetben lévők, nyugdíjasok, nagycsaládosok) vasárnapi meleg étellel való támogatása céljából. A rászorulók körét pontosabban meghatározni nem lehet: aki odajön és enni kér, az kap. Pont. Alkalmanként 100-120 adag meleg étel kerül kiosztásra, süteménnyel, gyümölcscsel, jó szóval.
Mivel a rászorulók között találhatók mozgásukban korlátozott, idős, beteg emberek is, ezért nekik biciklis önkéntesek szállítják házhoz az ebédet minden alkalommal. Ez általában 40-42 adagot jelent.
A szentendrei önkormányzatnak köszönhetően a második évtől már zárt helyen, esőtől védve bonyolódnak az osztások, egy ideig a régi egészségház épületében, majd az 2022-től új helyen, a Paprikabíró utcában. Minden berendezési tárgy, ami az osztást segíti, nagylelkű emberek felajánlásaiból származik. Az ételosztáshoz szükséges fedeles tárolóedények, a csomagoláshoz használt tasakok és zacskók, evőeszközök és poharak viszont pénzbe kerülnek, ezek finanszírozása perselypénzekből történik, ugyanúgy, ahogy az ebédek alkalmankénti finanszírozása is, hiszen nem minden étterem tudja ingyen adni az ételt, így önköltséget vagy anyagköltséget többen is kérnek.

Városi szervezetek

Szentendréért Közalapítvány
2000 Szentendre, Városház tér 3.
18689479-1-13
Az alapítvány célja Szentendre kulturális, oktatási igényeinek ellátása, a városi intézmények működésének biztosítása, egészségügyi és szociális szervezetek létrehozása és támogatása, épített és természeti értékek védelme, közhasznú városfejlesztési feladatok megvalósítása.

Egészséges Városért Közalapítvány
2000 Szentendre, Városház tér 3.
18681574-1-13
Szentendre Város Képviselő-testülete 1997-ben hozta létre az Egészséges Városért Közalapítványt céljainak megvalósítására. A közalapítvány – a Magyarországi Szövetségen keresztül – tagja a WHO Egészséges Városok Projektnek, amelynek célja elérni, hogy a döntéshozók prioritásként kezeljék az egészség ügyét Európa városaiban, valamint az átfogó helyi stratégiák segítése az egészség és a fenntartható fejlődés érdekében. Az Egészséges Városok projekt törekvése, hogy elősegítse a városokban lakók, dolgozók fizikai, mentális, szociális és környezeti jóllétét – azaz minden szinten az egészséges életmód és fenntartható egészség hirdetője, támogatója.

Intézmények

Ferenczy Múzeumi Centrum
2000 Szentendre, Fő tér 2–5.
15440196-2-13
A Ferenczy Múzeumi Centrum feladata a gyűjteményeiben található tárgyi és szellemi örökség kutatása, tudományos megalapozottságú újraértelmezése, kiállítása, hozzáférhetővé tétele. Feladata megőrizni, ápolni és népszerűsíteni Szentendre 110 éves művészeti hagyományát, nemzetiségeinek érdekes, változatos történetét, érzékenyen reagálni a város és a régió kulturális és épített örökségének változásaira, a társadalmi mozgásokra, aktív szerepet vállalva a kulturális örökségvédelemben és Szentendre jövőjének alakításában.

Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár
2000 Szentendre, Pátriárka u. 7.
15440189-2-13
A Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár Szentendre lakóinak biztosítja a könyvkölcsönzést, helyben használatot és közhasznú információs szolgáltatásokat. Folyamatosan fejleszti gyűjteményét, külön figyelmet fordít a helyismereti dokumentumokra és a pedagógusok szakirodalmi ellátására. Rendezvényekkel és kiadványokkal népszerűsíti az olvasást, valamint segíti a hátrányos helyzetűek könyvtári hozzáférését.

Bölcsődék, óvodák, oktatási intézmények

Egres Óvoda Alapítvány
2000 Szentendre, Egres út 66.
18875504-1-13
Alapítványi célok:
-ösztöndíjakat alapít,
-az óvodapedagógia területét érintő pályázatokat ír ki és bonyolít le,
-lehetőséget teremt az óvodai szakemberek képzésére és továbbképzésére,
-számítógépes oktatást szervez gyermekek részére,
-vállalkozásokat hozhat létre és működtethet
-sport, szabadidős és kézműves foglalkozásokat és táborokat szervez,
-zenei tehetségeket támogat,
-segíti és támogatja a szép magyar nyelv, az idegen nyelvek, valamint a nemzetiségi nyelvek oktatását.
Ezen felül az óvodába járó gyerekek számára, az eddiginél szebb, egészségesebb, esztétikusabb, testi, lelki és szellemi fejlődésüket elősegítő környezet megteremtése, az egészséges életmódra nevelésük elősegítése, a gyermekek megtanítása az egészséges környezet megteremtésére, a környezetvédelem fontosságára. Az Alapítvány ezen célok megvalósítását sport- és szabadidős programok szervezésével és lebonyolításával, az óvodai nevelést segítő felszerelések, sporteszközök, játékok, a zenei és művészeti nevelést szolgáló eszközök, berendezési tárgyak, művészeti alkotások beszerzésével és felszerelésével is segíti. Az Alapítvány segíti a népi kultúra- és hagyományőrző tevékenységeknek a gyermekek számára történő megismertetését, részükre hagyományőrző-  kézműves foglalkozások működtetését. Célja továbbá a nehéz szociális körülmények között, a nagycsaládokban élő, valamint hátrányos helyzetű gyerekek megsegítése, anyagi segítségnyújtás olyan tehetséges gyerekeknek tehetségük kibontakoztatásához, akiknek családi körülményei egyébként ezt nem tennék lehetővé. Az Alapítvány segíti és támogatja az óvodai nevelő és pedagógiai munkát, az óvodapedagógusok képzését, részükre szakmai tanulmányutak megszervezését és lebonyolítását, az anyanyelvi és idegen-nyelvi képzés megvalósítását mind a gyerekek, mint pedig a nevelők részére.
Az Alapítvány kiemelten támogatja az etnikai kisebbségeket, nemzetiségek nyelvi képzésének már az óvodáskorban történő megvalósítását. A képzési támogatás része a nyelvi-informatikai oktatás elősegítése és megvalósítása is.
2025-ös terv: 4 oldalú mászóka, amivel gazdagítanánk az udvari játszóparkot, valamint lehetőséget biztosítani a gyermekek számára a nagymozgás és ügyesség fejlesztésére.

Életfa Gyermekeinkért Alapítvány
2000 Szentendre, Hamvas Béla út 1/1.
19180399-1-13
Püspökmajor ltp-i Tagóvoda alapítvány
Alapítvány célok: Hagyományőrzés, egészséges életmódra való nevelés végett az óvodások, kirándulások, természetjárások támogatása, berendezés, játékokhoz anyagi hozzájárulás.
2025-ös terv: a meglévő cél mellé az udvari játszó parkunk további játékcseréjét, és bővítését választjuk.

Gyermekeink Jövőjéért Alapítvány
A Hold utcai tagóvoda alapítványa
2000 Szentendre, Hold utca 10.
18668645-1-13
Alapítvány célok:
Az óvodai környezet szépítése, óvása, ápolása
Az óvodai vasjátékok természetes faanyagra cserélése
Az udvari játékok és sporteszközök bővítése, a kerti munkához szükséges eszközök biztosítása
Napenergiát hasznosító zuhanyzó készítése az udvaron
A belső helyiségek bútorainak, használati tárgyainak természetes anyagokból való berendezése
A környezeti megfigyelésekhez, kísérletekhez szükséges felszerelések, valamint oktató, ismeretterjesztő filmek, könyvek beszerzése
2025-ös terv: Az udvari játékok alatti ütéscsillapító homok helyett, gumitégla elhelyezése.

„Gyöngyszem” Izbégi Óvoda 2002. Alapítvány
2000 Szentendre, Szentlászlói út 92.
18695539-1-13
Alapítvány célok:
Az óvodába járó gyermekek számára jelenleginél szebb, egészségesebb, esztétikusabb, testi, lelki és szellemi fejlődésüket elősegítő környezet megteremtése, az egészséges életmódra nevelésük elősegítése, a gyermekek megtanítása az egészséges környezet megteremtésére, a környezetvédelem fontosságára.
Az Alapítvány ezen célok megvalósítását sport- és szabadidős programok szervezésével és lebonyolításával, az óvodai nevelést segítő felszerelések, sporteszközök, játékok, a zenei és művészeti nevelést szolgáló eszközök, berendezési tárgyak, művészeti alkotások beszerzésével és felszerelésével is segíti. Az Alapítvány segíti a népi kultúra- és hagyományőrző tevékenységeknek a gyermekek számára történő megismertetését, részükre hagyományőrző-kézműves foglalkozások működtetését.
Célja továbbá: a nehéz szociális körülmények között, a nagycsaládokban élő, valamint hátrányos helyzetű gyermekek megsegítése, anyagi segítségnyújtás olyan tehetséges gyermekeknek tehetségük kibontakozásához, akiknek családi körülményei egyébként ezt nem tenné lehetővé.”
2025-ös terv: Kosdi Állatfarm látogatásnak az utazási költségei, a kiterjesztett állatok világnapi rendezvény költségeinek finanszírozása. Az udvari és csoportos játékok pótlása. Az óvoda kerítésének felújítása (az Önkormányzattal közösen).

Hétszínvirág Alapítvány
2000 Szentendre, Pannónia u. 5.
18665879-1-13
Az Óvoda Központ Alapítványa
Alapítvány célok:
Az óvodába járó gyermekek számára célunk és feladatunk egy egészséges, esztétikus, testi, lelki és szellemi fejlődésüket elősegítő környezet megteremtése, az egészséges életmódra nevelésük elősegítése, a gyermekek megtanítása az egészséges környezet megteremtésére, a környezetvédelem fontosságára.
Alapítványunk ezen célok megvalósítását sport- és szabadidős programok szervezésével és lebonyolításával, az óvodai nevelést segítő felszerelések, sporteszközök, játékok, a zenei és művészeti nevelést szolgáló eszközök, berendezési tárgyak, művészeti alkotások beszerzésével és felszerelésével is segíti. Az Alapítvány segíti a népi kultúra- és hagyományőrző tevékenységeknek a gyermekek számára történő megismertetését, részükre hagyományőrző – kézműves foglalkozások működtetését.
2025-ös terv: Szeretnénk a készségeket, képességeket fejlesztő komplex udvari mászókát- telepítéssel, vagy – mérleghintát, – süllyesztett trambulin vásárlását, valamint az óvodánk udvarának biztonságos kialakítását a meglévő gumilapok átrakását, a gumilapok pótlását, a telepítések korrigálását.

Mosolygós Bölcsődésekért Alapítvány
2000 Szentendre, Hamvas Béla utca 1.
18731648-1-13
Az alapítók közös célja a szentendrei bölcsődés gyermekek egészséges fejlődésének biztosítása érdekében a nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, a család és a bölcsőde harmonikus kapcsolatának megteremtése. A kisgyermekek értelmi, érzelmi és mozgásfejlődésének segítése, támogatása, a kisgyermekek védelme, az őket körülvevő környezet harmonizálása, tárgyi feltételek biztosítása.

Mosolygós Gyermekekért Alapítvány
2000 Szentendre, Vasvári Pál utca 39.
18664737-1-13
Alapítványi célok:
– A Vasvári Pál úti Óvoda tárgyi felszereltségének (textília, bútorzat, játék, oktatási eszközök) fokozatos javítása;
– Kirándulások, úszásoktatás költségeihez való hozzájárulás;
– Az óvodások számára tartandó ünnepségek, egyéb programok lebonyolításához szükséges eszközök finanszírozása.
Az alapítványt azzal a céllal hozták létre, hogy az óvoda tárgyi felszereltségét javítása, a kirándulások költségeihez járuljon hozzá, valamint az óvodások számára szervezett programokhoz szükséges eszközöket fedezze. Az elmúlt évek során így tudtuk kialakítani a sószobát, a fészek hintát, gyereknapi programot szervezni és több fejlesztő játékot tudtunk vásárolni a gyermekek részére.
2025-ös terv: A Vasvári oviban az első udvarra szeretnénk egy kisebb csúszdás várat a nagymozgás fejlesztés, a játék tevékenységek bővítése érdekében.

Szentendrei Rózsa Alapítvány
2000 Szentendre, Bimbó utca 2.
18670134-1-13
A Bimbó utcai Tagóvoda alapítványa
Alapítvány célok: hagyományőrzés és ápolás továbbfejlesztése, tárgyi technikai feltételeinek jobb megteremtése
Az óvodai környezet esztétikusabbá és egészségesebbé tétele.
Támogatja a sport, és szabadidős programok, kirándulások szervezését, lebonyolítását.
2025-ös terv: Óvodánknak nincs tornaterme, ezért minden lehetőséget megragadunk a sportoláshoz, téli időszakban korcsolyázni visszük a gyerekeket – szeretnénk támogatást kérni a terembérléshez és az utaztatáshoz. Hagyományőrző munkánk tárgyi feltételeinek gyarapítása – fiúk viseletéhez, kalapvásárlás.

Szivárvány Alapítvány
2000 Szentendre, Kálvária u.22.
18672507-1-13
Alapítvány célok:
A. Az Alapítvány célja Szentendre ”SZIVÁRVÁNY” óvoda feladatain túl az intézménybe járó gyermekek egészséges életmódra nevelése feltételeinek megteremtése, továbbá a gyermekek és családtagjaik természet-, és kulturált környezet iránti fogékonyságának, a környezetvédelem hatékonyságának növelése, valamint néphagyományőrzés.
B. Az Alapítvány ezen céljai megvalósítása érdekében az alábbi tevékenységeket végzi:
tornaterem építésével,
majd annak elkészültével folyamatos fenntartásával, üzemeltetésével, sportszerek, tárgyi eszközök beszerzésével, karbantartásával,
az óvodán belüli és kívüli környezet orientált szemléletmód kialakításához szükséges eszközök beszerzésével lehetőséget kíván teremteni az intézménybe járó gyermekek és családtagjaik részére sport és szabadidős programok lebonyolítására, az egészséges életmód feltételeinek megteremtésére,
vállalkozásokat hozhat létre,
adománygyűjtési tevékenységet folytathat.
Az Alapítvány a társadalom és az egyén közös érdekeinek kielégítésére irányuló alábbi közhasznú tevékenységeket végzi:
szociális tevékenység, családsegítés
nevelés és oktatás, képességfejlesztés
kulturális tevékenység
kulturális örökség megóvása
természet- és környezetvédelem
gyermek- és ifjúságvédelem
hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése
sportélet fejlesztése
2025-ös terv: A Szivárvány Tagóvoda az óvoda udvarára egy foglalkoztató pavilont szeretne építeni a gyerekek számára, ahol tervezett szervezett tevékenységeket, ünnepeket, tudunk bonyolítani.

A kiemelt képünk forrása: Pixabay