
Szentendre 2024. évi költségvetését alapjaiban határozta meg, hogy az ország gyenge gazdasági teljesítményének hatása alól városunk sem tudta kivonni magát. Nehezítette a helyzetet, hogy uniós pályázatok sem nagyon vannak, illetve hogy a kormány továbbra sem partner a kivéreztetett önkormányzatok finanszírozási rendszerének átalakításában – derült ki Magyar Judit alpolgármester zárszámadásról szóló beszámolójából. Városunk működőképességét ugyanakkor a fegyelmezett, felelős helyi költségvetési politikának köszönhetően sikerül biztosítani, gazdálkodásunk, pénzügyi helyzetünk stabil.
Alapvetően határozta meg az önkormányzat tavalyi gazdálkodását, hogy a hangzatos kormányzati ígéretek ellenére immár harmadik esztendeje egy helyben topog a magyar gazdaság: a 2023-as 0,8 százalékos visszaesést követően tavaly is csak 0,5 százalékos bővülést láthattunk. Hiába kérik az önkormányzatok, a kormány továbbra sem hajlandó átalakítani és önfenntartóvá tenni az önkormányzatok finanszírozását.
Ahogy 2023-ban, úgy reálértéken tavaly is tovább szűkültek a források, miközben az infláció lassulása megállt és visszafordult, drasztikusan visszaestek az állami beruházások, és gazdasági bizonytalanságok miatt a magántőke is csak visszafogottan fektetett be. A kormánynak az Európai Bizottsággal folytatott vitája miatt az uniós források is alig-alig érkeznek az országba, így még a korábbiaknál is kevesebb a pályázati lehetőség. A súlyosan hiányos költségvetés miatt az önkormányzatok finanszírozása egyébként is problémás: a kötelező feladatokra kapott állami támogatás reálértéken nem nőtt. Ezt az amúgy sem egyszerű helyzetet fejelte meg, hogy a kormány által szolidaritási hozzájárulás címén elvont összeg csaknem harmadával, 123 millió forinttal emelkedett, és annak összege elérte az 526 millió forintot. Ennek az összegnek a sorsáról – amely a kormány magyarázata szerint a hátrányos helyzetű önkormányzatok megsegítését célozza – semmit nem tudni.
Ebben a beszorított helyzetben Szentendre Város Önkormányzata a város működőképességét fegyelmezett, felelős helyi költségvetési politikával tudta fenntartani, gazdálkodásunk, pénzügyi helyzetünk stabil maradt. Jól mutatja ezt, hogy a számunkra fenntartott folyószámlahitelt az év során nem vettük igénybe, inkább a saját bevételek minél szélesebb körű behajtására koncentráltunk. A januárban elfogadott adóellenőrzési terv végrehajtása és a korábbi évek szisztematikus adóhátralék-behajtási munkája ismét meghozta az eredményét, biztosítva a stabil működéshez szükséges forrásokat.
Az önkormányzat meghatározó saját bevételeit a helyi adók jelentik. Ennek összege 2024-ben 23 százalékkal volt magasabb, mint az eredeti tervezet. Ez a növekmény több tényezőnek köszönhető. Egyrészt a magas infláció miatt a szolgáltatások, értékesítések árbevétele megnövekedett, és így az iparűzési adó alapja is. Másrészt a korábbi egy százalékos adómérték 2 százalékra emelkedett, végül tovább javult az adófizetési hajlandóság, illetve a behajtás hatékonysága.
A kiadások szerkezete nem változott jelentősen a korábbi évekhez képest. A legnagyobb tételt a különböző személyi kiadások jelentették. Ilyen célra a teljes költségvetés 44 százalékát fordította a város. Dologi kiadásokra 24 százalék jutott, a város működésének biztosítására a költségvetés negyede, felújításokra három, beruházásokra pedig két-két százalék.
A zárszámadásról szóló beszámoló részletei itt olvashatók egy prezentációban.
Szentendrének arra kell készülni, hogy középtávon sem várható az önkormányzatok helyzetének javulása. A „Makrogazdasági és Költségvetési Előrejelzés 2023-2027” címet viselő kormányzati dokumentumból ugyanis az látszik, hogy amíg 2023-ban az önkormányzatok nettó finanszírozása (a kötelező feladatokra juttatott összegből levonva a szolidaritási hozzájárulás címén elvont összeget) 850 milliárd forint volt, addig ez az összeg 2027-re 686 milliárd forintra csökken.
A beszámolót követően a könyvvizsgáló elmondta, a zárszámadás megbízható és valós képet ad az önkormányzat 2024. évi gazdálkodásáról, ezért rendeletalkotásra alkalmas.
Fülöp Zsolt polgármester arról beszélt, hogy az önkormányzat igyekszik olyan formában ismertetni a költségvetést, hogy ne csak a képviselők, de a szentendreiek is értsék. Ezért készül a költségvetésről és a zárszámadásról többféle írott anyag és szóbeli magyarázat.
A rendeletet egyhangúlag, 11 igen szavazattal fogadta el az önkormányzat.
A témáról további híreket és információkat talál a Költségvetés és zárszámadás – közérthetően oldalunkon!