2022. február 18., 15:13
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 2 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Az a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár, aki valamely nemzetiséghez tartozónak vallja magát, kérheti, hogy az országgyűlési választáson nemzetiségi választópolgárként szerepeljen a névjegyzéken. Ez esetben pártlista helyett a nemzetiségek listájára szavazhat. Az erre vonatkozó nyilatkozatokat a helyi vagy országos választási irodáknál 2022. március 18-án 16:00 óráig kell leadni.

A központi névjegyzékben csak egy nemzetiség tagjaként lehet szerepelni, azonban a nemzetiségi hovatartozás törlése bármikor kérhető, illetve az országgyűlési választásra vonatkozó nyilatkozat külön is módosítható. A kérelem választásoktól függetlenül, folyamatosan benyújtható, de az országgyűlési választásra 2022. március 18-án 16:00 óráig le kell adni a nyilatkozatokat a helyi vagy országos választási irodáknál. A kérelem benyújtása során arra is lehetősége van, hogy megadjon egy olyan értesítési címet (akár külföldi címet is), ahova a helyi választási iroda megküldi a kérelem elbírálásáról szóló értesítést.

A kérelem benyújtásának részletes szabályait ITT találja.

Aki korábban (például a 2014-es vagy 2018-as választásokat megelőzően) már kérte nemzetiségi regisztrációját, annak a kérelme visszavonásig érvényes, most nem kell új kérelmet beadnia. Az erre vonatkozó információ az értesítőben is megjelenik.

A hazánkban elismert 13 nemzetiség: a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán.

Az országgyűlési választáson a nemzetiségi lista állításához a nemzetiségi önkormányzatoknak is ajánlásokat kell összegyűjteniük. Nemzetiségi lista állításához a szavazóköri névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább 1%-ának ajánlása, de legfeljebb 1500 ajánlás szükséges.

Ha Ön nemzetiségi választópolgárként regisztrál az országgyűlési választásokra, nemzetiségének országos önkormányzata megkapja az Ön nevét és lakcímét az ajánlásgyűjtés elősegítése érdekében.

A nemzetiségi önkormányzat az Ön adatait csak az ajánlásgyűjtés céljából használhatja. Ha nem szeretne névre szóló kampányanyagot kapni a nemzetiségi önkormányzattól, akkor adatainak ilyen célú kiadását megtilthatja.

Ha valaki nemzetiségi listára szeretne szavazni, de az adott nemzetiségnek nincs nemzetiségi listája, ez esetben a választópolgár az adott nemzetiségi lista helyett automatikusan pártlistára szavazhat (az egyéni képviselőjelölt mellett).

További információk a nemzetiségiként való szavazásról az országgyűlési választásokon ITT olvashatók.

A szentendrei nemzetiségi önkormányzatokról ITT találhatók információk.

(Kép és szöveg forrása: valasztas.hu)